петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Пленковић: Хрватска способна сама да надзире своју границу, не треба јој помоћ Фронтекса; Фронтекс распоредити у суседним земљама; визна либерализација између Србије и Ирана проблем за ЕУ
Хроника

Андреј Пленковић: Хрватска способна сама да надзире своју границу, не треба јој помоћ Фронтекса; Фронтекс распоредити у суседним земљама; визна либерализација између Србије и Ирана проблем за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

Хрватска полиција је способна сама да надзире своју границу и не треба јој додатна помоћ европске агенције за надзор граница Фронтекса, каже премијер Пленковић.

"Наша сарадња с Фронтексом је одлична, знате да њихов авион из Задрана надзире цео простор југоистока Европе. Што се тиче снага Фронтекса које би требало да иду на југоисток Европе, ми мислимо да они треба да иду на спољну границу, да појачају оне земље где је пропусност већа", рекао је Пленковиц у Салцбургу.

У том граду се одржава неформални састанака шефова држава или влада земаља чланица ЕУ.

Фронтекс распоредити у суседним земљама

Хрватској је важно да појачане снаге Европске агенције за границе Фронтекс буду распоређене у суседним земљама како би помогле њиховим граничним полицијама и на првим спољним границама ЕУ, то јест границама Бугарске и Грчке, изјавио је хрватски премијер Андреј Пленковић уочи почетка неформалног самита ЕУ у Салцбургу.

Челници 28 земаља прву су расправу имали синоћ на радној вечери, а данас настављају рад.

"Нагласак стављамо на сарадњу с нама суседним земљама. Када је реч о ангажману Фронтекса, ми желимо да те потенцијалне снаге буду на законит начин, то јест уз споразум о њиховом статусу, појачање за граничне полиције нама суседних земаља. Дакле, јачати прву спољну границу ЕУ, у Бугарској и Грчкој, па онда и границе ових земаља које су између Хрватске, Бугарске и Грчке како би се на тај начин спречио миграцијски притисак на Хрватску", рекао је Пленковић по доласку на самит, пренела је Хина.

Пленковић је синоћ по доласку у Салцбург рекао да је хрватска полиција способна сама да надзире границу и да јој не треба додатна помоћ Фронтекса.

Он је данас нагласио да Хрватска има најдужу спољну границу ЕУ, 1.351 километар, што је дуже него граница између Финске и Русије.

"С те стране сви виде позитивну улогу и одговорност Хрватске која са шест и по хиљада полицајаца чува своју границу и спречава незаконите миграције", рекао је Пленковић.

За ЕУ проблем визна либерализација Србије и Ирана

Пленковић је рекао да је током радне вечере доста челника земаља чланица ЕУ указало на потребу да суседне земље на југоистоку Европе поступно хармонизују своје визне системе с европским како би се на тај начин спречио долазак илегалних миграната директно авионима, без повратних карата.

Већ дуже време у ЕУ се истиче проблем визне либерализације између Србије и Ирана, што омогућава да потенцијални мигранти дођу директно авионом у Београд и онда наставе пут према ЕУ.

Пленковић је рекао да је мигрантска криза чији је врхунац био 2015. године имала велике политичке последице на архитектуру збивања на националном и европском нивоу као ниједан догадјај пре тога.

"Зато је та тема од пресудне важности за ЕУ. Радимо на решењу, буџетским мерама, свеобухватном приступу, решавању кризе на извору, развојној политици. Није узалуд Хрватска дала 600.000 евра за Африку, што је с обзиром на нашу величину више од неких развијених земаља. Али, на изворишту треба решавати проблеме и ми ћемо ту помоћи, као што то радимо и са шест милиона евра за Турску", рекао је Пленковић.

(Танјуг - Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер