петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Пленковић: Хрватска је много учинила да се деблокира процес преговора са Северном Македонијом и Албанијом и жели да се реше преостала питања између Бугарске и Северне Македоније
Хроника

Андреј Пленковић: Хрватска је много учинила да се деблокира процес преговора са Северном Македонијом и Албанијом и жели да се реше преостала питања између Бугарске и Северне Македоније

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. јун 2021.

 Хрватска је много учинила да се деблокира процес преговора са Северном Македонијом и Албанијом и жели да се реше преостала питања између Бугарске и Северне Македоније, како би дочекали датум отварања преговора с те две земље, изјавио је данас хрватски премијер Андреј Пленковић.

Шеф хрватске владе учествује у Анталији на самиту Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП), регионалној иницијативи покренутој пре 25 година, преноси хрватска агенција Хина.

Пленковић је подсетио да је Хрватска једна од земаља која се залаже за процес проширења те да је прошле године на састанку на врху у Загребу, нажалост у видео формату, учинила јако пуно да се деблокира процес преговора са Северном Македонијом и Албанијом.

„Данас сам казао да желимо да се реше сва преостала питања између Бугарске и Северне Македоније те и да дочекамо и тај тренутак, датум отварања преговора с ове две земље“, рекао је Пленковић.

На самиту је, наставио је, усвојен документ о перспективи развоја целог простора југоисточне Европе до 2030. који прати глобалне и европске изазове.

„У документу се позива на што бољу сарадњу, билатералну и регионалну те поступну подршку оним државама које имају амбицију да се прикључе Европској унији, те је на том трагу било и моје излагање“, рекао је Пленковић.

По његовим речима, кључна је инфраструктурна сарадња, економска сарадња, трговина, а упозорио је на проблем негативних демографских трендова који је присутан на целом простору југоистока Европе.

„Такодје је важно покушати повезати основне европске политике, првенствено опоравак, отпорност, зелену транзицију и дигиталну трансформацију као кључне правце деловања који ће омогућити државама југоистока Европе да што пре досегну оне стандарде и на крају чланство у организацијама у којима још нису“, додао је премијер.

Говорећи о завршној изјави, казао је да је тај документ начелног карактера, али да поставља све теме сарадње без уласка у било коју интерну ситуацију било које од држава процеса.

На самиту у Турској учествују и премијерка Србије Ана Брнабић и министар спољних послова Никола Селаковић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер