среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шокенхоф: Не тражимо признање, већ уговор са Косовом
Хроника

Андреас Шокенхоф: Не тражимо признање, већ уговор са Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. септембар 2012.

Немачки конзервативни политичар Андреас Шокенхоф изјавио је новинској агенцији Бета да његова партија не очекује од Србије да призна Косово пре окончања приступних преговора са ЕУ, већ да са Косовом постигне споразум којим би се међусуседска сарадња уговорно уредила.

Шокенхоф је прошле седмице приликом посете Београду саопштио које услове Србија треба да испуни да би добила подршку немачке владајуће странке за отпочињање приступних преговора за чланство у ЕУ.

У разговору са дописницом Бете у Берлину указао је да "није рекао ништа што саговорницима у Београду није већ одавно било познато".

"Исту поруку смо пренели и прошлој влади, као и тадашњем парламенту. Оно што је битно и што мора да буде јасно, јесте да одлуку о отпочињању преговора о уласку у ЕУ доноси Европски савет и то једногласно, а Немачка је везана за одлуку Бундестага. Зато није одлучујуће шта предлаже ЕУ, већ да и Бундестаг да своју сагласност", рекао је Шокенхоф, који је заменик председника посланичке групе конзервативаца (ЦДУ/ЦСУ) у Бундестагу.

Хришћанско-демократска уније (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел у Берлину влада заједно са баварском Хришћанско-социјалном унијом (ЦСУ) и Либералима (ФДП).

Запитан да ли уговор који се очекује од Србије и Косова треба да буде начињен по узору на немачко-немачки споразум из 1972. године, Шокенхоф је у разговору за Бету оценио да је реч о различитим ситуацијама.

"Није реч о уговору какав је био онај између две немачке државе, није реч ни о кипарском проблему. Ситуације се не могу упоређивати. Ја не говорим ни о признању, већ о споразуму Србије и Косова у којем се међусуседска сарадња уговорно уређује", рекао је Шокехноф.

Истовремено је нагласио да се ни у ком случају "не очекује да се уговор између Србије и Косова склопи пре почетка преговора".

"Међутим, оно што очекујемо јесте да до почетка преговора постоји писмена изјава, дакле не уговор, већ само писмена изјава да ће до краја преговора о чланству те две земље потписати уговор", рекао је Шокенхоф.

"То није ново, то смо на истоветан начин формулисали у разговору са бившим председником (Борисом) Тадићем, са бившим министром иностраних послова (Вуком Јеремићем), као и са председником Николићем и потпредседником (владе Србије) Александром Вучићем", додао је.

На питање да ли сматра да би такав споразум био прихватљив и неспоран за владу Косова, Шокенхоф је рекао да су "на исти начин и са истом јасноћом очекивања (немачких конзервативаца) образложена и Приштини".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер