уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шокенхоф: На крају преговарачког процеса Србија и Косово ће морати у ЕУ независно једно од другог
Хроника

Андреас Шокенхоф: На крају преговарачког процеса Србија и Косово ће морати у ЕУ независно једно од другог

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. децембар 2013.

БЕРЛИН - Функционер немачке владајуће Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Андреас Шокенхоф изјавио је да су у Берлину итекако свесни да не могу да обавежу актуелну владу у Београду да сада призна Косово, али да ће на крају преговарачког процеса Србија и Косово морати да буду у стању да се интегришу у Унију независно једно од другог.

"Због тога нисмо поменули реч "признање" Косова, јер знамо шта то данас значи у Србији. Зато смо настојали да пронађемо другачију формулацију", наводи Шокенхоф, говорећи о немачком предлогу за преговарчки оквир ЕУ са Србијом.

Како је додао, понекад је потребно припремити терен за веома тешке одлуке.

На инсистирање новинара да каже да ли правно-обавезујући документ који Србија треба да потпише са Косовом на крају преговора подразумева обавезу Србије да у том тренутку и званично призна Косово, Шокенхоф каже да "сада није тренутак да се о томе донесе коначна одлука".

"Ми не желимо да на крају преговарачког процеса интегришемо у ЕУ земљу која има нерешени спор око територије и суверенитета. Надамо се да ће у у наредним годинама бити прилике да се преговора о статусу Србије и Косова у будућности. О томе не треба донети одлуку на почетку, већ на крају овог процеса", наводи немачки парламентарац.

Шокенхоф каже и да "не види разлику" у формулацији између "пуне нормализације" односа између Београда и Приштине, на којој је Берлин у почетку инсистирао, и "свеобухватне нормализације" на коју је касније пристао у знак компромиса.

"Не видим разлику између ова два приступа. Наравно, пуна нормализација значи да на крају преговарачког процеса сви услови морају да се испуне, а на почетку је важан дух преговора, да се не искључује ниједно питање ни област....", каже Шокенхоф.

На питање да ли то значи да ће скоро сва поглавља током преговора Србије са ЕУ бити повезана са питањем нормализације односа са Косовом, Шокенхоф је навео да се то не односи на сва поглавља.

"Постоје делови, на пример, о науци где то није неопходно. Међутим, ти преговори по свом духу треба да покажу спремност Србије да се интегрише у европске структуре", каже он.

Према његовим речима, остварен је значајан напредак у преговорима Београда и Приштине о правосуђу и полицијским структурама на северу Косова.

Иако "наравно има проблема у њиховој примени", може се рећи да је почела нормализација односа, додао је он.

"Веома је важно стриктно пратити испуњавање критеријума, нарочито из поглавља 23, 24, као и 35, које се тиче добрих односа са суседним земљама. Реч је о веома сложеним питањима, али која су, истовремено, и шанса да се нормализују прилике", истиче немачки званичник.

"Треба да почнемо преговоре о питањима о којима постоји сагласност. Европске интеграције су решење за овај сукоб између албанског и српског народа на Косову, као и спорове у суседним земљама. Због тога не треба исључити ниједно решење, иако данас не можемо све да их сагледамо", каже Шокенхоф.

У вези са помињањем креативних решења попут ситуације са две Немачке које су имале столицу у УН, али без међусобног признања, Шокенхоф каже је "свака ситуација специфична и да се не могу повлачити историјске паралеле".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер