уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андерс фог Расмусен: Међународна заједница да снажно одговори Асаду
Хроника

Андерс фог Расмусен: Међународна заједница да снажно одговори Асаду

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. септембар 2013.

Вашингтон -- Генерални секретар НАТО Андерс фог Расмусен позвао је данас међународну заједницу да "снажно одговори" сиријском режиму.

Расмунсен тврди да су власти председника Башара ал-Асада одговорне за нападе хемијским оружјем у предграђима Дамаска 21. августа, у којима су убијене стотине људи.

Он је рекао да искрено жали због подељености међународне заједнице по питању Сирије и упозорио да би такве поделе могле да охрабре диктаторе широм света да користе забрањене врсте смртоносног оружја.

"Дубоко жалим због подељености међународне заједнице. То шаље веома опасан сигнал диктаторима широм света да могу да користе хемијско оружје, као и друге врсте оружја за масовно уништење, а да међународна заједница на то не реагује", рекао је Расмусен за Франс прес, на маргинама састанка министара одбране ЕУ у Литванији.

Министри одбране земаља Европске уније почели су разговоре у Литванији, земљи која председава ЕУ, док су се председници САД и Русије, Барак Обама и Владимир Путин, с другим светским лидерима, састали на самиту Г20 у Санкт Петербургу.

"Сви очекујемо Санкт Петербург. То је сада форум на коме треба донети важне одлуке", рекао је новинарима немачки министар одбране Томас де Мезијер.

Сиријска криза биће централна тема и на састанку шефова дипломатија ЕУ у Виљнусу у петак и суботу, где ће се, како се страхује, показати додатне несугласице између Француске и осталих чланица Уније, поводом војне интервенције у Сирији.

Део светске јавности страхује да би напад на Сирију могао да има опасне последице, указујући на потребу законског одобрења Уједињених нација за употребу силе.

Расмусен је признао да ће највероватније бити тешко постићи споразум у Савету безбедности УН, у коме Русија и Кина имају право вета, али је додао да би војна интервенција, ипак, могла да буде одобрена.

"Ако би појединачне земље одговориле војном акцијом, то би била одбрана међународних конвенција које јасно забрањују употребу хемијског оружја", сматра Расмусен.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер