Početna strana > Hronika > Analitičari o postignutom dogovoru Beograda i Prištine: Dobre vesti za Srbiju
Hronika

Analitičari o postignutom dogovoru Beograda i Prištine: Dobre vesti za Srbiju

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. februar 2012.

Beograd - Današnji dogovor koji su Beograd i Priština postigli oko regionalnog predstavljanja Kosova analitičari ocenjuju kao tešku diplomatiju i pravi kompromis.

Direktor Centra za nove politike Vladimir Todorić izjavio je da je dogovorom "podmlađena" Rezolucija 1244 i ocenio da je postignut dogovor veliki uspeh srpske diplomatije u izuzetno teškim uslovima.

"Ona je sada (Rezolucija) relevatna i za one zemlje koje su je htele marginalizovati", objasnio je Todorić i podvukao da su dve stvari bile od krucijalnog značaja . Prva je što je zvanični Beograd pokazao maksimalnu konstruktivnost unutar 'crvenih linija' i spremnost na ustupke Prištini, a druga što posle negativne decembarske odluke nije napuštena evropska linija i nije se skliznulo ka populizmu, iako su to mnogi očekivali zbog vremenske blizine izbora.

Urednik časopisa Izazovi evropskih integracija Nikola Jovanović izjavio je današnjim dogovorom Srbija uspela da zaštiti svoje vitalne interese i ocenio da će 1. marta Srbija i zvanično postati kandidat za članstvo u EU. "Srbija je uspela da zaštiti svoje vitalne interese u poslednjoj rundi pregovora samim tim što je u predstavljanju Kosova sačuvana referenca i Rezolucija 1244 SB UN, i mišljenje Međunarodnog suda pravde koji je u sistemu UN, a bez eksplicitnog pominjanja deklaracije o nezavisnositi", naveo je on.

Kako je istakao, možemo reći da je Srbija sa uspehom došla do samog kraja procesa vezanog za kandidaturu i "da će u utorak, prema svim mogućim prognozama, i zvanično biti kandidata za članstvo u EU".

Bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Ognjen Pribićević dogovor postignut u dijalogu Beograda i Prištine ocenio je kao pravi kompromis, tako da nijedna strana ne može da bude ni previše zadovoljna ni previše nezadovoljna.

"Priština je dobila ono što je njoj važno, a to je učešće u radu regionalnih foruma, dok je za Beograd značajno to što će pored naziva Kosovo biti navedena Rezolucija 1244. Takav dogovor će obe strane na unutrpolitičkoj sceni moći da predstave kao zadovoljavajući rezultat", rekao je Pribićević.

Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht kaže da je dogovor o regionalnom predstavljanju Prištine značajan za dobijanje statusa kandidata, ali i za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. Ona je naglasila da je dijalogom Beograd pokazao da ozbiljan, otvoren za komunikaciju i da je takvim stavom na duži rok Srbija uspela da dobije određeno priznanje i simpatije "tamo gde ih ranije, možda nije imala".

"Vrlo je važno da je ispunjen osnovni uslov koji je postavljan od strane Evropskog saveta pre svega zbog nastavka procesa integracije Srbije u Evropu, a i zbog uozbiljavanja svega što smo i do sada činili", zaključila je Liht.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Predrag Simić kaže da su iz Brisela stigle dobre vesti za Srbiju, jer se time otklanja poslednja prepreka za dodeljivanje statusa kandidata Srbiji na predstojećem zasedanju Evropskog saveta.

"Kompromis je postignut jedino tamo gde je i bio moguć. To će verovatno izazvati različite komentare u srpskoj javnosti, ali mislim da je diplomatija u ovom slučaju bila prosto veština mogućeg i da to sigurno otvara put i ka kandidaturi", rekao je Simić, koji je i bivši srpski ambasador u Parizu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner