петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналитичари о постигнутом договору Београда и Приштине: Добре вести за Србију
Хроника

Аналитичари о постигнутом договору Београда и Приштине: Добре вести за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2012.

Београд - Данашњи договор који су Београд и Приштина постигли око регионалног представљања Косова аналитичари оцењују као тешку дипломатију и прави компромис.

Директор Центра за нове политике Владимир Тодорић изјавио је да је договором "подмлађена" Резолуција 1244 и оценио да је постигнут договор велики успех српске дипломатије у изузетно тешким условима.

"Она је сада (Резолуција) релеватна и за оне земље које су је хтеле маргинализовати", објаснио је Тодорић и подвукао да су две ствари биле од круцијалног значаја . Прва је што је званични Београд показао максималну конструктивност унутар 'црвених линија' и спремност на уступке Приштини, а друга што после негативне децембарске одлуке није напуштена европска линија и није се склизнуло ка популизму, иако су то многи очекивали због временске близине избора.

Уредник часописа Изазови европских интеграција Никола Јовановић изјавио је данашњим договором Србија успела да заштити своје виталне интересе и оценио да ће 1. марта Србија и званично постати кандидат за чланство у ЕУ. "Србија је успела да заштити своје виталне интересе у последњој рунди преговора самим тим што је у представљању Косова сачувана референца и Резолуција 1244 СБ УН, и мишљење Међународног суда правде који је у систему УН, а без експлицитног помињања декларације о независносити", навео је он.

Како је истакао, можемо рећи да је Србија са успехом дошла до самог краја процеса везаног за кандидатуру и "да ће у уторак, према свим могућим прогнозама, и званично бити кандидата за чланство у ЕУ".

Бивши амбасадор Србије у Немачкој Огњен Прибићевић договор постигнут у дијалогу Београда и Приштине оценио је као прави компромис, тако да ниједна страна не може да буде ни превише задовољна ни превише незадовољна.

"Приштина је добила оно што је њој важно, а то је учешће у раду регионалних форума, док је за Београд значајно то што ће поред назива Косово бити наведена Резолуција 1244. Такав договор ће обе стране на унутрполитичкој сцени моћи да представе као задовољавајући резултат", рекао је Прибићевић.

Председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт каже да је договор о регионалном представљању Приштине значајан за добијање статуса кандидата, али и за нормализацију односа Београда и Приштине. Она је нагласила да је дијалогом Београд показао да озбиљан, отворен за комуникацију и да је таквим ставом на дужи рок Србија успела да добије одређено признање и симпатије "тамо где их раније, можда није имала".

"Врло је важно да је испуњен основни услов који је постављан од стране Европског савета пре свега због наставка процеса интеграције Србије у Европу, а и због уозбиљавања свега што смо и до сада чинили", закључила је Лихт.

Професор Факултета политичких наука у Београду Предраг Симић каже да су из Брисела стигле добре вести за Србију, јер се тиме отклања последња препрека за додељивање статуса кандидата Србији на предстојећем заседању Европског савета.

"Компромис је постигнут једино тамо где је и био могућ. То ће вероватно изазвати различите коментаре у српској јавности, али мислим да је дипломатија у овом случају била просто вештина могућег и да то сигурно отвара пут и ка кандидатури", рекао је Симић, који је и бивши српски амбасадор у Паризу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер