петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналитичари: Могуће још веће цене нафте
Хроника

Аналитичари: Могуће још веће цене нафте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. фебруар 2011.

Скок цена нафте

Цене нафте достигле су највиши ниво у последње две и по године због страховања да би немири у Либији могли да се прошире на друге произвођаче нафте што би пореметило снабдевање тржишта. Либија је 12. највећи произвођач нафте у свету са дневном производњом од 1,6 милиона барела.

Цена барела сирове нафте Брент достигла је чак 199,79 америчких долара, да би касније пала на 116,80 долара. Цене су последњи пут достигле овакав ниво августа 2008 године, а аналитичари предвиђају да би могле даље да расту.

Цене европских деоница су пале у четвртак због забринутости инвеститора око могућег утицаја скока цена нафте на глобални економски раст.

Аналитичари: Могуће и веће цене нафте

Нестабилне цене нафте у свету данас су поново порасле и у финансијским анализама наводи се да би ускоро могле да буду и више у светлу наставка политичких немира на Блиском истоку.

Цена сирове нафте типа Брент на лондонској берзи достигла је данас највиши ниво у последњих 30 месеци од скоро 120 долара по барелу. Међутим, цена је касније нешто пала, пошто је Саудијска Арабија највећи извозник нафте, понудила уверавања да ће повећати своју производњу да би надокнадила свако смањење производње у Либији. Цена нафте на њујоршкој берзи достигла је данас 100 долара по барелу, а затим пала испод тог нивоа.

Либија је производила најмање милион и 600 хиљада барела нафте дневно, али је та количина сада смањена за најмање четвртину, а можда и знатно више. Док немири захватају земљу, неколико међународних компанија знатно су смањиле или потпуно обуставиле своје операције у Либији. Кина саопштава да је један од њених нафтних објеката у Либији нападнут.

Аналитичари и неколико водећих финансијских сервиса саопштавају да ће цене нафте вероватно још знатно више порасти, уколико дође до већег поремећаја производње на Блиском истоку.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер