среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналена Бербок: Влада Србије да се усклади са безбедносном политиком ЕУ - то се посебно односи на санкције Русији. Важно је да Република Српска прекине политичке блокаде и своју сепаратистичку политику
Хроника

Аналена Бербок: Влада Србије да се усклади са безбедносном политиком ЕУ - то се посебно односи на санкције Русији. Важно је да Република Српска прекине политичке блокаде и своју сепаратистичку политику

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. октобар 2022.

Земље Западног Балкана намеравају да створе основе за заједничко регионално тржиште и направе важан корак ка чланству у ЕУ, истакла је шефица немачке дипломатије Аналена Бербок, која је домаћин састанка министара спољних послова Берлинског процеса.

Аналена Бербок је пренела новинарима да су се државе региона обавезале на закључивање три споразума о мобилности и да ће ти споразуми бити потписани на Самиту Берлинског процеса заказаном 3. новембра у главном граду Немачке.

Земље Западног Балкана потписују три споразума на Самиту 3. новембра

Између осталог планиран је споразум о преласку граница у региону само уз личну карту, даље споразум о признавању диплома факултета и пословних квалификација.

"Захваљујући тим споразумима људи на Западном Балкану моћи ће да прелазе границе само уз личну карту. Универзитети ће међусобно признавати дипломе, а послодавци професионалне дипломе из целог региона. То можда звучи као технички детаљи, али се ради о историјском кораку који мења живот грађанима", рекла је министарка. 

"Тим споразумима олакшавате живот грађанима и помажете привреди, те подстичете привредни раст целог региона. Честитам вам на овом напретку", поручила је колегама са Западног Балкана.

Бербокова је затражила од влада замаља Западног Балкана да предузму све потребне кораке како би се осигурало да ти споразуми буду потписани као што је то предвиђено на Самиту који ће окупити шефове држава и влада Берлинског процеса.

На састанку, како је пренела, било је речи и о енергетској безбедности, али и сајбер безбедности, те заједничкој зеленој агенди.

"Не можемо себи приуштити нерешену ситуацију на релацији Београд–Приштина"

Бербокова је у обраћању шефовима дипломатија Берлинског процеса данас рекла да "нерешена ситуација између Београда и Приштине изазива стално тензије, било у вези са регистарским таблицама или испоруком струје".

"То себи више не можемо приуштити", поручила је шефица немачке дипломатије.

Сви знамо да једног дана мора бити постигнут свеобухватни споразум између Београда и Приштине, који предвиђа потпуну нормализацију односа, рекла је Бербокова и упитала зашто тај дан стално померати. 

Навела је да званичан Берлин у потпуности подржава напоре специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака и да се очекује већа спремност на компромисе обе стране.

Охрабрила је будућу Владу Србије да се више усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, наводећи да се то посебно односи на санкција Русији.

"То се посебно односи на санкције Русији", рекла је шефица немачке дипломатије и додала да се радују и корацима који ће "водити ка заједничкој визној политици". 

"Са пуно очекивања посматрамо конкретне кораке Србије у усаглашавању визне политике. Кријумачари људи угрожавају живот и безбедност људи, и против њих деловати је циљ који нас уједињује", рекла је Бербокова.

"Важно је да Република Српска прекине политичке блокаде" 

Када је реч о БиХ, оценила је да су грађани гласали на важним изборима, на чему им је честитала.

"Сада је исто тако важно да Република Српска прекине политичке блокаде и своју сепаратистичку политику, то је у интересу свих грађана те земље. Да би се напредовало ка ЕУ, неопходно је учинити више како би се испунили реформски приоритети ЕУ", рекла је Бербокова.

Министарка је истакла и да ће Немачка, имајући то у виду, сагледати препоруку Европске комисије да се БиХ дâ статус кандидата.

"Мислим да заједно можемо постићи напредак", додала је шефица немачке дипломатије.

"Рат се вратио у Европу"

Иначе, своје излагање Бербокова је почела речима: "рат се вратио у Европу", указујући да на Балкану добро знају како је то када мајке, очеви, браћа и сестре никада више не могу загрлити своје најмилије.

Оценила је да ће председник Русије Владимир Путин остати још неко време "претња по мир и безбедност у Европи" и нагласила да Европа неће дозволити да је он подели или застраши.

"Напротив, то нас је још више зближило. Он је потценио нашу снагу и нашу вољу да одбранимо слободу на нашем континенту", рекла је Бербокова подсетивши да је ЕУ заједно са земљама Западног Балкана осудила агресију Русије на Украјину и да су и овог месеца као група од 143 државе у УН јасно ставили до знања да не прихватају лажне референдуме.

Нагласила је да су мир, стабилност и економски напредак који је постигнут на Западном Балкану од одлучујућег значаја и да је зато битно да се све земље региона уведу у ЕУ.

То је, подвукла је, приоритет немачке владе, а и тема данашње конференције.

Подсетивши на успехе Берлинског процеса, указала је да је специјални изасланик немачке владе за Западни Балкан Мануел Саразин успео да се договори са државама региона о закључивању три регионална споразума о мобилности.

Додала је да стварањем заједничког тржишта, потписивањем три споразума на наредном Самиту Берлинског процеса у новембру, земље Западног Балкана напредују у приступном процесу.

Истакла је да су се земље Западног Балкана одлучиле за пут у будућност и да је уверена да ће њиме заједно корачати.

"Рат се можда вратио у Европу, али неће остати на овом континенту", закључила је она.

Брегу: Министри ЗБ одобрили три регионална споразума

Министри спољних послова Западног Балкана одобрили су три регионална споразума на министарском састанку Западног Балкана и ЕУ, о слободи кретања са личном картом, о признавању високошколских квалификација и о признавању професионалних квалификација за докторе медицине, докторе денталне медицине и архитекте, саопштио је Савет за регионалну сарадњу.

"Данас с поносом показујемо да свеобухватна регионална сарадња и заједничко регионално тржиште доносе резултате", рекла је на састанку који је одржан у оквиру Берлинског процеса генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу Мајљинда Брегу.

Додала је, пренето је у саопштењу, да се регион усагласио око три главна споразума о мобилности којима је координисао Савет за регионалну сарадњу, а чији утицај ће се кроз њихово спровођење веома брзо видети на терену, исто као што је то био случај са зеленим коридорима и регионалним споразумом о смањењу цена роминга.

"Савет за регионалну сарадњу је главни партнер регионалних преговора и главна снага Берлинског процеса", истакла је Брегу захваљујући се министарки спољних послова Немачке Аналени Бербок због организације састанка и иницијативе да до споразума дође.

Брегу је истакла да је споразум од суштинске важности за постизање резултата у области повезаности, младих, зелене агенде, заједничког регионалног тржишта, интеграције Рома, сигурности, као и бројних других програма у региону.

"Кретање са личном картом на Западном Балкану је главни данашњи споразум. Требале су нам скоро две године интензивних преговора да данас овде дођемо до усаглашене верзије документа. Али, кад се хоће, све се може", рекла је Брегу.

Наглашава да се споразумом руши последњи преостали „визни зид" у региону.

Очекује се да сва три Споразума буду потписана на самиту шефова држава и влада у оквиру Берлинског процеса који би требало да се одржи 3. новембра у Берлину, наводи се у саопштењу Савета за регионалну сарадњу.

Вархељи: Западни Балкан део европске породице, формирати заједничко тржиште

Западни Балкан је део европске породице, поручио је европски комесар за проширење и суседску политику Оливер Вархељи и истакао да се мора брзо формирати заједничко регионално тржиште како би се у потпуности искористиле све предности подршке ЕУ.

Вархељи, који присуствује састанку министара спољних послова у оквиру Берлинског процеса, на позив министра спољних послова Немачке Аналене Бербок, навео је на Твитеру да је "Берлински процес значајна допуна агенди проширења ЕУ".

Навео је да ЕУ разговара са министрима спољних послова Западног Балкана о главним изазовима са којима се регион суочава.

Вархељи је додао да је на дневном реду и енергетска безбедност.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер