Početna strana > Hronika > Ana Toskić: Sve više institucija uskraćuje građanima informacije od javnog značaja – više im se isplati da plate kaznu; Raša Nedeljkov: Ako usvoje zakon, ostaće nam samo informacije koje izgovore političari
Hronika

Ana Toskić: Sve više institucija uskraćuje građanima informacije od javnog značaja – više im se isplati da plate kaznu; Raša Nedeljkov: Ako usvoje zakon, ostaće nam samo informacije koje izgovore političari

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 24. septembar 2018.

Ana Toskić, izvršna direktorka organizacije „Partneri Srbija“ i Raša Nedeljkov, programski direktor Crte ocenili su u Danu uživo da sve više institucija odlučuje da uskraćuje informacije građanima, jer im se to nekada ne isplati, već biraju čak i da plate novčanu kaznu. Ističu da je univerzalno pravo da građani budu obavešteni o njihovom radu.

Govoreći o pravu javnosti na informacije od javnog značaja, Ana Toskić kaže da je to univerzalno pravo.

"Pravo svih građana da budu obavešteni o radu javnih institucija. Zakon je usvojen 2004. godine. Da ne postoji ovaj mehanizam, ne bismo došli do mnogih saznanja o tome kako se troše budžetska sredstva, kako institucije rade. Zakon koji je kod nas donet i počeo da se primenjuje 2005. godine, doneo je velike promene", kaže ona.

Dodala je da su 2017. godine građani uputili 30.000 zahteva organima javne vlasti.

"Institucije su naučile da njihov rad mora da bude transparentniji i da javnost mora da ima uvid u to kako se radi", kaže.

Dodala je da promena nije došla nedavno, ali da se stvari pogoršavaju poslednjih godina.

"Postoji nekada i rigidnost i nespremnost institucija da odgovore na zahteve građana. Nisu shvatile u dovoljnoj meri da proaktivna transparentnost može da im olakša rad", kaže Toskić.

Nedeljkov: Ako zakon bude usvojen, ugušiće se naša prava, a ostaće nam samo informacije koje izgovore političari

Programski direktor Crte Raša Nedeljkov kaže da su mnogo sa građanima, da će razgovarati u više gradova, na jedan malo drugačiji način.

"Trendovi pokazuju da sve više institucija ne želi da da informacije koje su od javnog značaja. Na neki način su se izbezobrazile. Čak i kada Poverenik kaže da neke informacije moraju da budu javne", kaže Nedeljkov.

Dodaje da su pozvali Deda Mraza da njemu građani postave pitanja koja bi hteli da postave javnim institucijama.

"Možda će on biti uspešniji od Poverenika. Cinici bi rekli da je Nova godina daleko, ali mi koji živimo u Beogradu se ozbiljno pripremamo za novogodišnje praznike", kaže Nedeljkov.

Ukoliko novi zakon bude usvojen, kaže Nedeljkov, "naše pravo će se ugušiti, ostaće nam jedino informacije koje izgovore političari".

"Nama će jedino preostajati da verujemo političarima, a gledajući poverenje građana, ne piše nam se dobro u tom smislu", smatra.

Toskić: Imali smo najbolji zakon na svetu

Ana Toskić kaže da je zakon iz 2004. godine bio najbolji zakon iz ove oblasti na svetu.

"Negativan trend je da sve više institucija odlučuje da uskraćuje informacije građanima, jer im se to nekada ne isplati, već biraju čak i da plate novčanu kaznu. Ne postoji kažnjivost onih osoba koje po svom položaju odluče da ne pruže informacije građanima, ne postoje posledice za njih", kaže, dodajući da nespremno primenjuju test javnog interesa.

Dodaje da je cilj izmena zakona da se malo olakša primena tog testa.

"Izdvojili smo dve ključne kritike. Jedna je što, iako Nacrt predviđa proširenje kruga obveznika, iskoristili su se drugim trikom. Predlog da se od primene zakona izuzmu društva kapitala, odnosno javna preduzeća, koja operišu velikim budžetima, gde postoji jasan interes građana da znaju kako posluju. Drugo rešenje koje je predloženo, a protiv koga je civilni sektor podigao glas, je mogućnost, čak i kada Poverenik donese rešenje protiv neke institucije, predviđa se mogućnost da taj organ pokrene upravni spor protiv odluke Poverenika, što samo može da prolongira proces dolaska do informacija", kaže ona i dodaje da se obesmišljava ceo mehanizam.

Nedeljkov: Cilj obesmisliti instituciju Poverenika

Raša Nedeljkov kaže da to nije pokušaj da se ukine institucija Poverenika, već da se kroz male izmene, koje, kako kaže, laicima deluju sitničarske, obesmisli institucija Poverenika.

"U svakom danu svako od nas ima neku informaciju za koju nije ni svestan da je potekla koristeći Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja", kaže Nedeljkov.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner