четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Писонеро: Даљи темпо Србије у приступним преговорима са ЕУ биће условљен напретком у нормализацији односа са Приштином и области владавине права
Хроника

Ана Писонеро: Даљи темпо Србије у приступним преговорима са ЕУ биће условљен напретком у нормализацији односа са Приштином и области владавине права

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. март 2023.

“Даљи темпо Србије у приступним преговорима биће условљен напретком у области владавине права и нормализацијом односа са Приштином”, изјавила је за портал Еуропеан Wестерн Балканс (ЕWБ) портпаролка Европске комисије Ана Писонеро.

Из Европске комисије кажу да су преговори о нормализацији уз посредовање ЕУ саставни део преговора, а да су “мир, помирење и економски развој кључни предуслови за убрзани напредак региона Западног Балкана ка ЕУ”, преноси ЕWБ.

 “Како је навео Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност у Охриду, споразум о нормализацији односа је пре свега у интересу народа Србије и Косова, за ширу регионалну стабилност и како би Косово и Србија могли да напредују на својим европским путевима“, изјавила је Писонеро.

На питање како би преговори могли да буду убрзани с озбиром на конкретне замерке и кашњења у областима које нису повезане са Косовом, Писонеро подсећа да се процес проширења заснива на “правичној и ригорозној условљености и принципу заслуга”

“То подразумева очекивање да земље кандидати спроводе реформе у различитим кластерима и поглављима, почевши од ‘основа’, што укључује владавину права. Ово су прва поглавља која се отварају у процесу приступања и последња која се затварају, у складу са унапређеном методологијом”, изјавила је Писонеро.

Она је оценила да је Србија направила важан корак ка јачању независности и одговорности правосуђа усвајањем уставних амандмана прошле године, заједно са правосудним законима.

“Србија сада треба брзо да настави са ефикасном применом закона, како би се што пре успоставили Високи савет судства и Високи савет тужилаца, кроз брз избор истакнутих правника. Такође очекујемо да Србија пружи резултате и у другим кључним приоритетима у области владавине права, укључујући борбу против корупције и слободу медија. С тим у вези, акциони план медијске стратегије треба да се спроведе без даљих одлагања”, рекла је Писонеро.

Председник Србије Александар Вучић и премијер Косова Аљбин Курти на састанку у Охриду одржаном 18. марта договорили су имплементацију европског предлога о нормализацији односа који је прихваћен на сусрету у Бриселу раније тог месеца. Званичници из Европске уније више пута су понављали да је један од циљева прихватања европског плана убрзање процеса европских интеграција Србије и Косова.

Иако Вучић и Курти нису потписали никакав документ, све оно што је договорено постало је саставни део процеса приступања Србије Европској унији у оквиру поглавља, 35 које се односи на дијалог Београда и Приштине. Поглавље 35 је настало 2015. године, као резултат бриселског дијалога, и представља поред поглавља 23 и 24 које се односе на владавину права, једно од блокирајућих поглавља у процесу приступања. То у пракси значи да уколико нема напретка у ова три поглавља, неће бити напретка ни у осталим.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борел изјавио је прошле недеље да је сваки покушај да се доведе у питање споразум Србије и Косова узалудан.

“Договор је усаглашен, мора да се спроведе и нема места за бирање шта се хоће, а шта не”, поручио је Борел уочи министарстког састанка у Бриселу. Он је, како наводи Европска служба за спољне послове (ЕЕАС), рекао да је “споразум целина” и да сви његови делови треба да се спроводе.

Шефови држава и влада земаља чланица Европске уније поздравили су договор који су лидери Србије и Косова постигли 18. марта у Охриду.

„Европски савет поздравља Споразум о путу нормализације односа између Косова и Србије и Анекс о имплементацији, који је постигнут у дијалогу уз посредовање ЕУ који је предводио високи представник, као саставни део њихових путева ка Европи, и позива обе стране да на одговарајући начин примене и у доброј вери испуне своје обавезе“, наводи се у закључцима објављеним на сајту ЕУ.

(Н1 - Јуропијан Вестерн Балканс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер