Početna strana > Hronika > Ana Brnabić: Ustavne reforme važne zbog građana i privrede, ne zbog EU
Hronika

Ana Brnabić: Ustavne reforme važne zbog građana i privrede, ne zbog EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. septembar 2018.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da se ustavne reforme u oblasti pravosuđa ne sprovode zbog Evropske unije, već zbog građana Srbije, a cilj je nezavisno, efikasno i odgovorno sudstvo.

"Radimo ovo da bi, na kraju krajeva, za građane i privredu Srbije imali principe sudstva oko kojih se niko od nas ne spori, da imamo nezavisno, efikasno i odgovorno sudstvo", rekla je Brnabić za okruglim stolom u vezi sa radnim tekstom predloga amandmana na Ustav Srbije u delu koji se odnosi na pravosuđe.

Brnabić je na okruglom stolu o Nacrtu ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa istakla da je u toku dijalog oko toga kako da se dođe do krajnjeg rezultata, ali da se oko tog rezultata niko ne spori.

„U svakom ozbiljnom društvu postoji sistem check and balance, što znači da sudstvo ni u jednoj zemlji ne može da bude nezavisno od svih, niti može da vodi isključivo samo sebe“, istakla je premijerka i poručila da to ne bi trebalo da bude slučaj ni u Srbiji.

Taj sistem obezbeđuje kontrolu jedne grane vlasti u odnosu na drugu, podvukla je ona i ocenila da je Ministarstvo pravde u proteklom periodu učinilo ogroman napor i napravilo dobar posao kada je reč o ustavnim reformama.

Na okruglom stolu, koji je organizovalo Ministarstvo pravde, predstavljen je Nacrt ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa, koji je usklađen sa preporukama Venecijanske komisije.

Šef misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio rekao je da je cilj reformi nezavisno i efikasno sudstvo u korist građana i da ovim reformama Srbija postavlja temelje onoga gde želi da bude.

"Cilj je veoma jasan da se ojačaju nezavisnost, efikasnost i odgovornost sudstva u interesu građana Srbije. Mišljenje Venecijanske komisije daje široku lepezu mogućnosti za različite oblasti u kojima su iznete primedbe. Naša nada je da Srbija neće ići na minimalnu opciju (po pitanju standarda)", rekao je Oricio.

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je vladavina prava jedan od ključnih elemenata za ulazak Srbije u EU i reforma Ustava mora da elimiše politički uticaj na pravosuđe i da je to jedan od glavnih preduslova.

Šefica odeljenja za pravosuđe i međunarodnu pravnu saradnju Saveta Evrope Hana Junker rekla je da je glavni izazov ustavnih promena da garantuju nezavisnost sudstva.

Ona je kazala da su svi svesni da su izmene Ustava komplikovan proces, ali da je to važno zbog aspiracija Srbije ka članstvu u EU.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ocenila je da je Srbija pri donošenju ustavnih amandmana poštovala sve procedure, da su promene urađene u najboljem duhu u skladu sa najboljom praksom.

Ona je dodala da je svakoj državi ostavljeno da u skladu sa svojim istorijskim kontekstom i tradicijom primeni najbolje rešenje iz evropske pravne prakse.

Ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da ni treći nacrt ustavih amandmana (sadašnji nacrt) nije konačna verzija, jer će komentari sa današnjeg okruglog stola ući u verziju koju će predati skupštinskom Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a da će taj odbor zatim organizovati debate.

Ona je kazala da veruje da politizacija pravosuđa ovim nacrtom amandmana potpuno isključena jer je izvršna vlast, prema njenoj oceni, potpuno eliminisana iz izbora nosilaca pravosudnih funkcija, dok je uloga zakonodavne vlasti, pre svega Skupštine Srbije svedena na minimum, jer je za izbor predstavnika u pravosuđu potrebna većina od tri petine poslanika.

Ministarka je rekla da kada se govori o nezavisnosti, najčešće se govori samo o političkim pritiscima sa strane, a da istraživanja pokazuju da sudije najveće pritiske trpe unutar sistema, od kolega i predsednika sudova.

Ona je dodala da Venecijanska komisija propisuje standarde, a ne minimume koje države treba da poštuju.

Kuburović je rekla i da će Ministarstvo pravde Vladi Srbije za nekoliko dana uputiti inicijativu za promenu Ustava, da se onda ide na Skupštinu, koja treba da odluči da li je spremna da sada uđe u ustavne promene.

Potpredsednik Društva sudija Srbije Omer Hadžiomerović rekao je novinarima da nova verzija amandmana ne povećava nezavisnost pravosuđa.

On je kazao da su kao politički pritisci otklonjeni prisustvo ministra pravde u Visokom savetu sudstva, ali da sadašnji predlog ostavlja mogućnost za politički uticaj, samo na drugačiji način i otvara mogućnost nekog vida političke kontrole, referišući na to da, prema amandmanima, Skupština Srbije bira pet članova Visokog saveta iz redova "istaknutih pravnika".

"Ustav mora da se postavi tako da pretpostavi šta nikada ne sme da se desi", rekao je Hadžiomerović.

Zamenik predsednika Državnog veća tužilaca Goran Ilić rekao je novinarima da ni ovi predlozi ne eliminišu uticaj politike na pravosuđe i da se vidi težnja da se tužilaštvo stavi u "vremensku kapsulu". On je dodao da samo nezavisnost tužilaštva može da obezbedi dobar rad.

Ilić je kazao da su članovi budućeg Visokog saveta tužilaštva, koje bira struka, manjina u tom telu, a da je to suprotno Akcionom planu za poglavlje 23, koji kaže da struka treba da bira najmanje polovinu članova.

On je dodao da se od javnosti krije ko je pisao ustavne amandmane i da je neophodno da debata o njima bude suštinska, te pozvao na to da se ona nastavi pre ulaska amandmana u skupštinsku proceduru.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner