Početna strana > Hronika > Premijeri Zapadnog Balkana u Beču: Johanes Han - “Svih šest zemalja” ima perspektivu članstva, ali nije verovatno da će one zajedno pristupiti EU
Hronika

Premijeri Zapadnog Balkana u Beču: Johanes Han - “Svih šest zemalja” ima perspektivu članstva, ali nije verovatno da će one zajedno pristupiti EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. novembar 2018.

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc izjavio je u Beču da Austrija snažno podržava zemlje Zapadnog Balkana na njihovom putu ka EU i ocenio da stabilnost Evrope u znatnoj meri zavisi od stabilnosti tog regiona.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare, posle radnog doručka s premijerima pet zapadnobalkanskih zemalja, Kurc je rekao da je Austrija snažan partner zemljama Zapadnog Balkana, s kojima ima snažne istorijske, ekonomske, političke, kulturne i ljudske veze.

"Mislimo da će EU biti kompletna tek kad Zapadni Balkan bude u njoj, zato podržavamo te zemlje na putu ka EU i imamo poseban fokus na taj region tokom našeg predsedavanja Evropskoj uniji", naveo je Kurc.

Kurc je kazao da su učesnici radnog doručka imali priliku da se fokusiraju na tri važna pitanja - na put regiona ka EU, neophodnu regionalnu saradnju i na rešavanje bilateralnih konflikata.

Zahvalio je svim premijerima na dobroj saradnji između Austrije i njihovih zemalja, ali i evropskim komesarima, naročito evropskom komesaru za proširenje Johanesu Hanu na onome što radi u regionu. 

Na radnom doručku su bili premijeri Srbije, Kosova, Albanije i Crne Gore, Ana Brnabić, Ramuš Haradinaj, Edi Rama i Duško Marković, predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić, Johanes Han i komesarka EU za digitalno društvo i ekonomiju Marija Gabrijel.

Han: Svih šest zemalja ima perspektivu članstva u EU

Evropski komesar za proširenje Johanes Han izjavio je u Beču da svih šest zemalja Zapadnog Balkana ima perspektivu članstva u EU, ali da nije verovatno da će one zajedno pristupiti Uniji.

Posle radnog doručka koji je za premijere pet zapadnobalkanskih zemalja i dvoje evropskih komesara priredio austrijski kancelar Sebastijan Kurc, Han je na zajedničkoj konferenciji za novinare ukazao na važnost posvećenosti Brisela proširenju Unije na Zapadni Balkan.

"Primanje zemalja u članstvo odvija se prema zaslugama i nije verovatno da će zemlje Zapadnog Balkana ući u EU istovremeno, ali važno je da postoji perspektiva članstva za svih šest zemalja", kazao je Han.

On je zahvalio Austriji što je proširenje na Zapadni Balkan postavila kao jedan od ključnih prioriteta svog predsedavanja Unijom i ocenio da je današnji skup "još jedan dokaz te veoma snažne posvećenosti".

Han je kazao da je na današnjem sastanku bilo reči o formiranju regionalne ekonomske oblasti i ocenio da je to prvi korak u integraciji u jedinstveno evropsko tržište.

Važno je povećati obim trgovinske razmene unutar regiona, naveo je evropski komesar i dodao da "obećava" to što je 2017. godine u odnosu na 2016. godinu prvi put došlo do njenog blagog povećanja.

Han je rekao da je u poslednjih 10 godina udvostručena trgovinska razmena između EU i šest zapadnobalkanskih zemalja i da to ukazuje koliko potencijala ima u regionu, ali da je potrebno poboljšati saradnju među državama kako bi taj potencijal bio iskorišćen.

Gabrijel: Nastavićemo da ulažemo u talentovane ljude

Evropska komesarka za digitalno društvo i ekonomiju Marija Gabrijel rekla je u Beču da digitalizacija nije pitanje samo politike i zakona, već pre svega pitanje ljudi i veština.

"Zato ćemo nastaviti da ulažemo u talentovane ljude u regionu i zato je važno da se nam se region pridruži u inicijativama", rekla je Gabrijel na zajedničkoj konferenciji za novinare posle radnog doručka na kom su bili i premijeri Srbije, Kosova, Albanije i Crne Gore, komesar za proširenje Johanes Han, predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić.

Ona je navela da je EU u junu pokrenula digitalnu agendu za Zapadni Balkan i da je digitalizacija prilika za poboljšanje svakodnevnog života građana.

"Digitalizacija je most za približavanje naroda. (...) Tu se radi o mladima, o malim i srednjim preduzećima, o zajedničkoj budućnosti", rekla je komesarka.

Prema njenim rečima, posvećenost austrijskog predsedavanja EU da se fokus stavi na region Zapadnog Balkana je jak signal za približavanje naroda.

Kao jedan od glavnih izazova, Gabrijel je navela bezbednost i sajberbezbednost jer "hakerski napadi ne staju na granicama".

Zvizdić: BiH radi na dobijanju statusa kandidata

Premijer BiH Denis Zvizdić rekao je u Beču da je BiH i dalje snažno privržena evropskim integracijama i da radi na dobijanju statusa kandidata za članstvo.

Zvizdić je na sastanku s austrijskim kancelarom i premijerima sa Zapadnog Balkana rekao da su odgovori na dodatna pitanja Evropske komisije u završnoj fazi i izrazio nadu da će jedan od prvih zadataka na početku mandata novog Predsedništva BiH biti odlazak u Brisel s konačnim odgovorima, čime bi BiH ispunila uslove za dobijanje statusa kandidata.

Predsedavajući Saveta ministara BiH se založio za unapređenje regionalne saradnje i ocenio da trend zapaljive i radikalne retorike političara iz pojedinih zemalja regiona ne doprinosi prevazilaženju teškog nasleđa iz prošlosti i postojećih izazova, saopštio je Savet ministara BiH.

Ana Brnabić: Priština taksama suprotnim CEFTA sporazumu diskriminiše sve što je srpsko

Premijerka Ana Brnabić istakla je u Beču da Priština taksama suprotnim CEFTA sporazumu diskriminiše sve što je srpsko.

Brnabić je, na konferenciji za štampu, posle radnog doručka predsedavajućeg EU, austrijskog kancelara Sebastijana Kurca sa premijerima Zapadnog Balkana, ukazala da je Srbija okrenuta budućnosti, ali nažalost se region svako malo vraća unazad. 

To je, kako je istakla, posebno vidljivo poslednje dve sedmice i ukazala da je Priština prekršila CEFTA sporazum povećanjem taksi za robu iz centralne Srbije. 

"To nije u skladu sa CEFTA, i predstavlja jasnu diskriminaciju svega što je srpsko. Nadamo se u budućnosti da ćemo biti u stanju da implementiramo ovaj sporazum, što će omogućiti nastavak razgovora o onome što možemo zajedno postići", objasnila je ona. 

Zahvalila se kancelaru Kurcu na tome što je Austrija proširenje EU držala visoko na listi prioriteta, i izrazila nadu u dalje otvaranja poglavlja, što je, kako je kako je istakla, važan signal za gradjane Srbije. 

Ona je rekla da je Srbija posvećena evropskoj integarciji, reformama, kao i regionalnoj saradnji, što su i ključni prioriteti naše zemlje, a ne samo zbog etapa na put ka EU.

Haradinaj: Naš potez je usledio zbog nejednakog tretmana robe sa Kosova u Srbiji i BiH

Predsednik vlade privremenih institucija u Prištii Ramuš Haradinaj, koji je na konferenciji govorio posle srpske premijerke, utvrdio je da je potez Prištine suprotan CEFTA usledio zbog navodnog dugogodišnjeg nejednakog tretmana robe sa Kosova u Srbiji i u Bosni i Hercegovini. 

"Nijedan proizvod sa Kosova nije mogao da ide u Srbiju i BiH bez finansijskih prepreka. S druge strane imamo dobru saradnju sa drugim zemljama, sa kojima nemamo tarifne prepreke. Spremni smo na jačanje odnosa sa svim susedima", kazao je on. 

Dalje se Haradinaj osvrnuo na viznu liberalizaciju sa EU, dodajući da je Priština spremna na to, ali da danas u Evropi ne postoji spremnost da se o tome odluči. 

Priština je, prema njegovim rečima, ispunila sve potrebne uslove i rekao da ima "pun kapacitet" za sprovođenje vizne liberalizacije, a albanski premijer Edi Rama je podržao zahtev Prištine. 

"Nadam se da će vizna liberalizacija sa Kosovom uslediti barem nakon izbora za Evropski parlament", rekao je Rama. 

Domaćin skupa, austrijski kancelar Kurc rekao je da je danas sa premijerima Zapadnog Balkana razgovarao o evropskoj integraciji regiona, kao i saradnji unutar regiona. On je istakao da je Austrija snažan partner regionu na putu ka EU, i da je stav Beča da EU ne bi bila potpuna bez Zapadnog Balkana. 

"Znamo da je stabilnost Evrope povezana sa bezbednošsću i stabilnosti u vašem regionu. Zato je jako važno da sve zemlje Zapadnog Balkana idu putem ka EU", poručio je Kurc.

Evrospki komesar Johanes Han kazao je da je širenje EU jedan od tri ključna prioriteta predsedavanje Austrije EU, što je bilo jako bitno. Istovremeno je ukazao da je bitno da se Zapadni Balkan integriše u zajedničko tržište, za šta je važno "Ukinuti sve barijere, formalne i neformalne". Povezivanje regiona, prema njegovim rečima je, od velikog značaja za region, posebno u energetskom sektoru. "Bitno je da se poveća obim trgovinske saradnje unutar regiona. Od 2016. do 2017.imali smo blag rast koji je obećavajući trend. U poslednjih deset godina udvostručena je trgovina regiona sa EU"; objasnio je Han ukazujući da to pokazuje koji potencijal ima region. Istakao je da je bitno da svih šest zemalja regiona imaju evropsku perspektivu, dodajući da je to proces na osnovu zasluga. "To znači da neće svi zajedno moći pristupiti, ali je bitno da svi imaju perspektivu", naglasio je Han.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner