четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијери Западног Балкана у Бечу: Јоханес Хан - “Свих шест земаља” има перспективу чланства, али није вероватно да ће оне заједно приступити ЕУ
Хроника

Премијери Западног Балкана у Бечу: Јоханес Хан - “Свих шест земаља” има перспективу чланства, али није вероватно да ће оне заједно приступити ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. новембар 2018.

Аустријски канцелар Себастијан Курц изјавио је у Бечу да Аустрија снажно подржава земље Западног Балкана на њиховом путу ка ЕУ и оценио да стабилност Европе у знатној мери зависи од стабилности тог региона.

На заједничкој конференцији за новинаре, после радног доручка с премијерима пет западнобалканских земаља, Курц је рекао да је Аустрија снажан партнер земљама Западног Балкана, с којима има снажне историјске, економске, политичке, културне и људске везе.

"Мислимо да ће ЕУ бити комплетна тек кад Западни Балкан буде у њој, зато подржавамо те земље на путу ка ЕУ и имамо посебан фокус на тај регион током нашег председавања Европској унији", навео је Курц.

Курц је казао да су учесници радног доручка имали прилику да се фокусирају на три важна питања - на пут региона ка ЕУ, неопходну регионалну сарадњу и на решавање билатералних конфликата.

Захвалио је свим премијерима на доброј сарадњи између Аустрије и њихових земаља, али и европским комесарима, нарочито европском комесару за проширење Јоханесу Хану на ономе што ради у региону. 

На радном доручку су били премијери Србије, Косова, Албаније и Црне Горе, Ана Брнабић, Рамуш Харадинај, Еди Рама и Душко Марковић, председавајући Савета министара Босне и Херцеговине Денис Звиздић, Јоханес Хан и комесарка ЕУ за дигитално друштво и економију Марија Габријел.

Хан: Свих шест земаља има перспективу чланства у ЕУ

Европски комесар за проширење Јоханес Хан изјавио је у Бечу да свих шест земаља Западног Балкана има перспективу чланства у ЕУ, али да није вероватно да ће оне заједно приступити Унији.

После радног доручка који је за премијере пет западнобалканских земаља и двоје европских комесара приредио аустријски канцелар Себастијан Курц, Хан је на заједничкој конференцији за новинаре указао на важност посвећености Брисела проширењу Уније на Западни Балкан.

"Примање земаља у чланство одвија се према заслугама и није вероватно да ће земље Западног Балкана ући у ЕУ истовремено, али важно је да постоји перспектива чланства за свих шест земаља", казао је Хан.

Он је захвалио Аустрији што је проширење на Западни Балкан поставила као један од кључних приоритета свог председавања Унијом и оценио да је данашњи скуп "још један доказ те веома снажне посвећености".

Хан је казао да је на данашњем састанку било речи о формирању регионалне економске области и оценио да је то први корак у интеграцији у јединствено европско тржиште.

Важно је повећати обим трговинске размене унутар региона, навео је европски комесар и додао да "обећава" то што је 2017. године у односу на 2016. годину први пут дошло до њеног благог повећања.

Хан је рекао да је у последњих 10 година удвостручена трговинска размена између ЕУ и шест западнобалканских земаља и да то указује колико потенцијала има у региону, али да је потребно побољшати сарадњу међу државама како би тај потенцијал био искоришћен.

Габријел: Наставићемо да улажемо у талентоване људе

Европска комесарка за дигитално друштво и економију Марија Габријел рекла је у Бечу да дигитализација није питање само политике и закона, већ пре свега питање људи и вештина.

"Зато ћемо наставити да улажемо у талентоване људе у региону и зато је важно да се нам се регион придружи у иницијативама", рекла је Габријел на заједничкој конференцији за новинаре после радног доручка на ком су били и премијери Србије, Косова, Албаније и Црне Горе, комесар за проширење Јоханес Хан, председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић.

Она је навела да је ЕУ у јуну покренула дигиталну агенду за Западни Балкан и да је дигитализација прилика за побољшање свакодневног живота грађана.

"Дигитализација је мост за приближавање народа. (...) Ту се ради о младима, о малим и средњим предузећима, о заједничкој будућности", рекла је комесарка.

Према њеним речима, посвећеност аустријског председавања ЕУ да се фокус стави на регион Западног Балкана је јак сигнал за приближавање народа.

Као један од главних изазова, Габријел је навела безбедност и сајбербезбедност јер "хакерски напади не стају на границама".

Звиздић: БиХ ради на добијању статуса кандидата

Премијер БиХ Денис Звиздић рекао је у Бечу да је БиХ и даље снажно привржена европским интеграцијама и да ради на добијању статуса кандидата за чланство.

Звиздић је на састанку с аустријским канцеларом и премијерима са Западног Балкана рекао да су одговори на додатна питања Европске комисије у завршној фази и изразио наду да ће један од првих задатака на почетку мандата новог Председништва БиХ бити одлазак у Брисел с коначним одговорима, чиме би БиХ испунила услове за добијање статуса кандидата.

Председавајући Савета министара БиХ се заложио за унапређење регионалне сарадње и оценио да тренд запаљиве и радикалне реторике политичара из појединих земаља региона не доприноси превазилажењу тешког наслеђа из прошлости и постојећих изазова, саопштио је Савет министара БиХ.

Ана Брнабић: Приштина таксама супротним ЦЕФТА споразуму дискриминише све што је српско

Премијерка Ана Брнабић истакла је у Бечу да Приштина таксама супротним ЦЕФТА споразуму дискриминише све што је српско.

Брнабић је, на конференцији за штампу, после радног доручка председавајућег ЕУ, аустријског канцелара Себастијана Курца са премијерима Западног Балкана, указала да је Србијa окренута будућности, али нажалост се регион свако мало враћа уназад. 

То је, како је истакла, посебно видљиво последње две седмице и указала да је Приштина прекршила ЦЕФТА споразум повећањем такси за робу из централне Србије. 

"То није у складу са ЦЕФТА, и прeдставља јасну дискриминацију свега што је српско. Надамо се у будућности да ћемо бити у стању да имплементирамо овај споразум, што ће омогућити наставак разговора о ономе што можемо заједно постићи", објаснила је она. 

Захвалила се канцелару Курцу на томе што је Аустрија проширење ЕУ држала високо на листи приоритета, и изразила наду у даље отварања поглавља, што је, како је како је истакла, важан сигнал за градјане Србије. 

Она је рекла да је Србија посвећена европској интегарцији, реформама, као и регионалној сарадњи, што су и кључни приоритети наше земље, а не само због етапа на пут ка ЕУ.

Харадинај: Наш потез је уследио због неједнаког третмана робе са Косова у Србији и БиХ

Председник владе привремених институција у Приштии Рамуш Харадинај, који је на конференцији говорио после српске премијерке, утврдио је да је потез Приштине супротан ЦЕФТА уследио због наводног дугогодишњег неједнаког третмана робе са Косова у Србији и у Босни и Херцеговини. 

"Ниједан производ са Косова није могао да иде у Србију и БиХ без финансијских препрека. С друге стране имамо добру сарадњу са другим земљама, са којима немамо тарифне препреке. Спремни смо на јачање односа са свим суседима", казао је он. 

Даље се Харадинај осврнуо на визну либерализацију са ЕУ, додајући да је Приштина спремна на то, али да данас у Европи не постоји спремност да се о томе одлучи. 

Приштина је, према његовим речима, испунила све потребне услове и рекао да има "пун капацитет" за спровођење визне либерализације, а албански премијер Еди Рама је подржао захтев Приштине. 

"Надам се да ће визна либерализација са Косовом уследити барем након избора за Европски парламент", рекао је Рама. 

Домаћин скупа, аустријски канцелар Курц рекао је да је данас са премијерима Западног Балкана разговарао о европској интеграцији региона, као и сарадњи унутар региона. Он је истакао да је Аустрија снажан партнер региону на путу ка ЕУ, и да је став Беча да ЕУ не би била потпуна без Западног Балкана. 

"Знамо да је стабилност Европе повезана са безбедношсћу и стабилности у вашем региону. Зато је јако важно да све земље Западног Балкана иду путем ка ЕУ", поручио је Курц.

Евроспки комесар Јоханес Хан казао је да је ширење ЕУ један од три кључна приоритета председавање Аустрије ЕУ, што је било јако битно. Истовремено је указао да је битно да се Западни Балкан интегрише у заједничко тржиште, за шта је важно "Укинути све баријере, формалне и неформалне". Повезивање региона, према његовим речима је, од великог значаја за регион, посебно у енергетском сектору. "Битно је да се повећа обим трговинске сарадње унутар региона. Од 2016. до 2017.имали смо благ раст који је обећавајући тренд. У последњих десет година удвостручена је трговина региона са ЕУ"; објаснио је Хан указујући да то показује који потенцијал има регион. Истакао је да је битно да свих шест земаља региона имају европску перспективу, додајући да је то процес на основу заслуга. "То значи да неће сви заједно моћи приступити, али је битно да сви имају перспективу", нагласио је Хан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер