петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић са министрима први пут одговарала на питања посланика: На ред стигла само три представника опозиције; Вукадиновић питао о заклетви судија пред Тачијем, афери „Јајинци“ и „Београду на води“; Седница прекинута, Обрадовић искључен
Хроника

Ана Брнабић са министрима први пут одговарала на питања посланика: На ред стигла само три представника опозиције; Вукадиновић питао о заклетви судија пред Тачијем, афери „Јајинци“ и „Београду на води“; Седница прекинута, Обрадовић искључен

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. октобар 2017.

Председница Владе Србије Ана Брнабић и министри данас су први пут појавили у скупштини да одговарају на питања народних посланика. Питања су стигла да поставе само три представника опозиције. Седница је прекинута током излагања Ђорђа Вукадиновића, због "увредљивог транспарента". Бошко Обрадовић искључен са седнице. 

Ђорђе Вукадиновић: Како је Влада донела „одобрење“ и како се може донети таква одлука о укључењу српских судија и тужилаца у „косовски правосудни систем“?  

Посланик НС ПСС Ђорђе Вукадиновић на почетку свог обраћања поставио је питањe премијеру Ани Брнабић o шпекулацијама о наводним ванредним парламентарним изборима поводом сто дана Владе.

Друго питање било је поводом одлуке Вучића и Владе да „одобре“ српским судијама и тужиоцима да положе заклетву пред Хашимом Тачијем, и како се уопште може донети таква одлука о укључењу у правосудни систем „Косова“.

Треће питање упутио је  министру Стефановићу о афери „Јајинци“ и писању медија о томе, као и афери „Савамала“,  а четврто министарки Зорани Михајловић  потписнику уговора о „Београду на води“, како напредују радови на том пројекту, чији је први део требао бити завршен 2016.

 Одговарајући на питања Ђорђа Вукадиновића, Ана Брнабић је рекла да она не опструира процес постављања питања опозиције, већ само хоће да да што исцрпније одговоре: „Мислим да не би урадила свој посао и дала дужно поштовање овом дому уколико не бих тако одговорила на ова питања. Не мислим да опструирам, управо супротно мислим да вам дајем дужно поштовање.

- При том су свих пет питања - озбиљна питања. Питања о пензијама, која  су јако важна, пре свега вама народним посланицима и грађанима, питања о слободи медија која  су толико важна и толико је расправљано о њима, да ја морам да објасним ситуацију у медијима данас. Коначно, зато што сви причају о томе јако паушално, ја мислим да је важно пре свега за демократско уређење наше земље да ја то детаљно објасним и образложим. Ја сам овде цитирала Савет за борбу против корупције, цитирала народне посланике из опозиције, тако да мислим да је то стварно јако релевантно. 

- Што се тиче полагања заклетве наших тужилаца, ја ћу вас подсетити да је Косово и Метохија покрајина у оквиру Републике Србије, и на тај начин се Влада Републике Србије према њој и односи.

Ако је покрајина донела неку одлуку,  ја не знам зашто ви постављате питање како ми као Влада у односу на ту одлуку можемо да реагујемо? – рекла је Брнабић.

- То је једна ствар, поред тога, друга ствар је што је то у складу са Бриселским споразумом,који уколико се ја не варам  усвојила и ова Скупштина Србије. Ми као Влада смо дужни да испуњавамо оне законске одредбе, споразуме и све остало што каже Скупштина Србије.

- Дакле имамо пун легитимитет, то је наша обавеза и у складу је са заклетвом коју сам ја и сви ми овде, мој тим поставили да поштујемо и бранимо уставни интегритет и легитимитет Србије. Суверенитет Србије  пре свега.

- Такође ћу Вам рећи, мислим да је то и министарка правде рекла, јасно и гласно, али делује ми као да неко не чује или не жели да не чује, да ово што је урађено омогућава, већу, бољу правну заштиту Срба на Косову. Ми као Влада смо дужни да испуњавамо оне законске одредбе, споразуме и све остало што каже Скупштина Србије.

- У тренутку када ми немамо, захваљујући некима, потпуну контролу над нашом јужном покрајином. И урадићемо као Влада, ја се надам уз подршку Скупштине, али не целе Скупштине, односно не само коалиције која подржава ову владу, него целе Скупштине, све што буде било потребно да се квалитет живота Срба на Косову унапреди колико год може. Па ваљда ту нисмо једни против других?

- Ми желимо наше судије, наши тужиоци буду тамо на располагању нашим људима. И то је велика ствар за њих.

Ја не знам зашто је Влада критикована за ово?

- А ово је маестрално урађено и у међународној политици, јел тако? Да смо ми за ово добили озбиљне поене међународне заједнице и још једном ми стојимо иза своје речи за разлику од неких, да када усвајамо неке споразуме, ми их имплементирамо. Данас ми још више можемо да кажемо – где је заједница српских општина? Где је? Јел то је важно, важно је за Србију, важно је за Србе на Косову.

 - Али да ми не испуњавамо оно што смо рекли да ћемо испуњавати, ми  не би могли да питамо друге, зашто ви не испуњавате своје? Тако је некада рађено, некада је обећавано и ништа није рађено и онда се губи кредибилитет земље, урушава се земља, игра са територијом, са људима и са свим осталим. Ово више није таква земља. Дакле то је мој одговор на то.

Значи прво - Косово је покрајина у Србији.

Друго - Бриселски споразум је усвојен  од стране Скупштине Србије.

Треће - Ми смо одговорни партнери, који када се договоре и имају одобрење Скупштине Србије, онда иду у храбру имплементацију.

ЧетвртоШта год треба да се уради, шта год да живот Срба на Косову буде бољи, Влада ће то урадити.

У коментару, који му није омогућено да доврши, пошто је у пола његовог излагања председница парламента Маја Гојковић, окончала седницу, Вукадиновић је подсетио Ану Брнабић да Скупштина Србије није усвојила Бриселски споразум и напоменуо да је усвојен само "Извештај о преговорима са Приштином".

Небојша Стефановић: Случај о оружју у Јајинцима је сложен

Стефановић је одговарајући на питања посланика Ђорђа Вукадиновића о афери "Јајинци" и докле се стигло са том истрагом, рекао да је саслушано више стотина лица.

 “Не могу да вам говорим шта је све урађено, али ми већ годинама, за разлику од неких прошлих времена у којима нисам сигуран да су безбедносне службе у пуном обиму и капацитету разумеле постојање организованих криминалних група, данас је ситуација промењена”, рекао је Стефановић.

Према Стефановићевим речима, случај о оружју у Јајинцима је сложен.

“Очекивали смо да је тешко пронаћи неког ко је то оружје оставио. Ја не могу да тврдим да је то било упозорење, да ли је то било остављено са намером да се сачека Вучић или неко од чланова његове породице”, рекао је министар. 
Како је рекао, доста је спекулација о том случају које ће моћи да разреше тек када “будемо имали целу мрежу у рукама”. 

У близини породичне куће тадашњег премијера, а сада председника Александра Вучића у Јајинцима, 29. октобра пронађен је сандук са наоружањем. Оружје је било у шуми близу куће чији је власник Вучићев отац, а у коју, како је речено, тадашњи премијер често долази. Непосредно након што је оружје пронађено Вучић је изјавио да нема доказа да је реч о атентату на њега и да је могуће и да је оружје "случајно остављено".

На питање докле се стигло са истрагом у случају Савамала, Стефановић је поновио да истрагу о том случају води тужилаштво и да оно може да да информације.

Зорана Михајловић: То је за мене лудило да неко био опозиција или позиција да буде против инфраструктурних радова као што су "Београд на води" и ауто пут Ниш-Приштина

Михајловић је одговарајући на питање народног посланика ЂорђаВукадиновића конкретно како теку радови на пројекту Београд на води, рекла да се радови виде, да не жели уопште да говори о томе на шта је тај део Београда личио пре него што је кренуо пројекат и запитала да ли ико може, живео ту или не, био опозиција или позиција "да буде против инфраструктурних радова".

17.55 – Посланици СРС напустили скупштинску салу незадовољни минутажом и тиме што, како кажу, неће имати прилику да поставе питања.

Посланици СРС напустили су Скупштину Србије незадовољни начином на који премијерка Ана Брнабић и министри одговарају на питања посланика.

Посланик радикала Немања Шаровић је у изјави новинарима одговоре представника Владе назвао "фарсом" јер премијерка и министри прво одговарају на питања независних посланика и најмањих посланичких група. Он је рекао да је Ана Брнабић на прво питање одговарала више од 20 минута, а да је за сат и 15 минута укупно одговорено на питања два посланика.

Шаровић је додао да данас посланици СРС неће стићи да поставе питања, као ни претходни пут када је Влада одговарала на питања.

"Владајућа коалиција тиме је још једном понизила Скупштину и наставља се злоупотреба накарадног пословника који је донела још Демократска странка", оценио је Шаровић.

Он је додао да су одговори Ане Брнабић и министара "усмерени на пропаганду у корист владајуће коалиције" јер седницу директно преноси Радио-Телевизија Србије.

17. 36 - Бошку Обрадовићу две опомене, због "дављења краватом" и “глупирања“

Председница Скупштине Србије Маја Гојковића изрекла је на седници у неколико минута две опомене лидеру Двери Бошку Обрадовићу. Гојковићева је Обрадовићу прву опомену доделила због “дављења посланика краватом“, а другу, како је рекла, због “глупирања“.

Посланик Двери Бошко Обрадовић пришао је посланику СНС и „ухватио га за кравату“, а онда је бурно одреаговала председница Скупштине Маја Гојковић.

"Давите посланика краватом! Ако Вам није добро помоћи ћемо Вам", рекла је председница Скупштине Бошку Обрадовићу који је због тога добио опомену.

 "Видела сам и на преносу уживо се види како дави посланика СНС краватом", рекла је Гојковић  Након неколико минута послник Обрадовић је добио још једну опомену јер се, како је рекла Гојковић, „глупира на седници парламента“.

17.15 – Брнабић каже да ће, захваљујући повећењу пензија од пет одсто, од јануара наредне године 90 одсто пензионера имати веће пензије него 2014. године, када су им пензије морале да буду смањене ради државне финансијске консолидације.

Она је рекла да је Србија тада била "три месеца пред банкротом".

"То тада није тада рекла ни власт, а ни опозицја, већ Светска банка", рекла је Брнабић, апелујући на посланике да пажљиво слушају када говори о пензијама јер је о томе стално питају.

Брнабић је навела да су пензије морале да буду смањене јер су у 2008. години биле четири пута повећене - два пута редовно и два пута ванредно, што је, по њеним речима, био покушај да се тадашњи избори "купе кроз повећење пензија".

"Захваљујући мерама фискалне консолидације, повећењу инвестиција и извоза, сада имамо привредни раст на реалним основама, и можемо да повећавамо пензије", рекла је она.

Расправа о медијима

Брнабић је навела да је ситуација у медијима наслеђена и катастрофална. Додала је да се то види и из извештаја Савета за борбу против корупције из 2011. године и навела примере у којима су људи из претходне власти вређали и шутирали новинаре.

 Прва влада Александра Вучића је и прва влада која је усвојила сет медијских закона како би се побољшала медијска слика у Србији, истакла је премијерка.

 "Повлачење државе из медија, прилагођавање тржишту, је нешто што је Влада Србије усвојила зато што су се за то годинама залагала медијска удружења која данас кажу да држава треба да помаже медијима", навела је Брнабић.

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да Европски парламент први пут ове године није за Србију навео да постоји мањак слободе медија.

ЕП први пут ове године није употребио дефиницију мањак слободе медија, већ указује на неопходност унапређења културе и професионализма медија у Србији, што је битно другачије", рекла је Јоксимовић током расправе о медијима у Скупштини Србије.

 Истакла је да опозиција злоупотребљава питања слободе медија и напоменула да то јесте важно за европске интеграције, али исто тако и питање професионализма и новинарске етике јесте важно.

 "Ситуација медија у Србији не да није најгора, већ је боља од многих у региону и а можда смо чак бољи и од неких чланица ЕУ, али смо ми као земља кандидат под већом лупом", нагласила је Јоксимовић.

17.00 – Ситуација у медијима је наслеђена и катастрофална, рекла је Ана Брнабић и истакла да је влада Александра Вучића 2014. прва влада која је усвојила сет медијских закона како би се побољшала медијска слика у Србији. 

16.10 – Дајемо све од себе, на путној инфраструктури се ради више него икада, поручила премијерка. На питања Муамера Зукорлића одговарају и министарка Зорана Михајловић и министри Бранислав Недимовић и Александар Антић. 

Ана Брнабић је, говорећи пред посланицима, рекла да је задовољна радом Владе на чијем је челу, истичући да је влада показала да може да настави храбро, без икаквог стајања, јер, како каже, Србија нема времена да губи.

Она је рекла да је у првих 100 дана Влада одобрила више од 1.200 нових радних места за медицинско особље и одобрила 850 специјализација и ужих специјализација, "да би направили неки квалитативни корак напред". Премијерка је рекла да је важно да Влада направи адресни регистар јер око 3.028.000 грађана живи на адрси "бб", а да од тога, више од два милиона живи на адресама на којима немају назив улице.

 "Суочавамо се са великим бројем проблема у разним областима, због тога што је Србија нажалост била и запостављена и заборављена и вођена на потпуно непрофесионалан начин", рекла је премијерка.

Истакла је да се "више него икада" ради на путној и свакој другој инфраструктури.

"Покушавамо да стигнемо до сваког дела Србије и то иде брзо. Али, не довољно брзо у односу на то шта смо затекли и колико би требало", рекла је премијерка говорећи о изградњи и регхабилитацији путева.

"Дајемо све од себе, биће и Рашка област, Нови Пазар, Сјеница, све оно што планирамо", додала је председница Владе одговарајући на питања посланика Муамера Зукорлића.

Посланици су раније данас завршили начелну обједињену расправу о осам предлога закона. Полемисало се и о факултетским оценама чланова владајуће већине и опозиције, а посланик Марјан Ристичевић је затражио да се "ослободи РТС".

Предвиђено је да чланови Владе Ане Брнабић на посланичка питања у Дому Народне скупштине одговарају од 16 до 19 часова, саопштено је из владине Канцеларије за сарадњу с медијима.

Иначе, ово је први пут да премијерка одговара на питања посланика, што је предвиђено Пословником за сваки последњи четвртак у месецу.

(Агенције, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер