понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Одлука ЕУ о санцкијама, а на инсистирање Хрватске, срамотна. Бугарска може да користи руску нафту, а Србија не може
Хроника

Ана Брнабић: Одлука ЕУ о санцкијама, а на инсистирање Хрватске, срамотна. Бугарска може да користи руску нафту, а Србија не може

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. октобар 2022.

 Београд -- Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да је одлука ЕУ о санцкијама, а на инсистирање Хрватске, срамотна, као и да је она "све променила".

Како је истакла, председник ће на самиту у Прагу бити "сам против свих".

"Говорила сам да ће председник бити под огромним притиском, данас након ове срамотне одлуке Европске уније, Вучић ће дати жесток одговор на санкције на којима је инсистирала Хрватска. Најискреније мислим да ће они данас видети ко је Александар Вучић. Мислим да до сада нису видели Вучића који има јаке аргументе којима ће да им покаже сву њихову бруку. То да они из пакета санкција изузму неке чланице Уније, али да на експлицитан захтев Хрватске изузму Србију. Нашој земљи избијају из џепа стотине милиона", казала је Брнабић.

Брнабић је рекла да "ово више никакве везе нема са аршинима".

Брнабић је навела да је вероватно један од разлога за овакво поступање Хрватске тај што је Србија покренула процес да се одговара на злочин из 1995. године, када је хрватска авијација бомбардовала српске избегличке колоне.

"Само тражимо да неко одговара за убиство деце након 27 година. То је основна људска норма и због тога ви нама фактички уводите санкције", рекла је премијерка.

Како је истакла, ова одлука је отворени акт непријатељства Хрватске према Србији.

"Сачекаћемо повратак председника, као и његово обраћање у суботу и на основу овога ћемо морати да доносимо неке стратешке одлуке и правимо стратешке промене. Још једна важна ствар је то што је ово показало да све оно што ЕУ замера Русији – да су непоуздани партнер, да користе енергенте... све су то они урадили нама. Хрватска је искористила све то у политичке сврхе, искористила што Јанаф иде прек њихове територије и ЕУ им је све то дозволила", рекла је премијерка.

Како је додала, ова одлука је донета директно на уштрб квалитета живота грађана Србије.

"Ово ће нас коштати стотине милиона евра, на сву муку коју имамо у овом тренутку. Јуче је Вол стрит журнал објавио податак да је само у провј половини године 250.000 компанија у Британији пропало, што због инфлације, што због смањене потражње. У таквим тренуцима, кад имате такву ситуацију у великој економији као што је британска, да урадите ово Србији, која се годинама бори да напредује, да покаже да је стабилан партнер ЕУ, да помаже другима у региону...", рекла је премијерка.

Како је истакла, Србија је у јако специфичној позицији.

Од укупне нафте коју Србија користи, 50 одсто је руска нафта која долази преко Јанафа.

"Ова одлука је све променила, буквално све", нагласила је Брнабић.

Она је рекла да су све друге земље, на које је овај осми пакет санкција Русији могао да утиче негативно, изузете из санкција, сем Србије.

"Ми немамо алтернативни нафтовод. То је нафтовод који су градили наши родитељи, наше бабе и деде. Политички критеријуми су утицали на њихову одлуку, Хрватска користи енергетику као политичко оружје, а ЕУ је то омогућила. НИС може да вам покаже преписке, које сам ја лично видела, где се гарантује снабдевање наше земље нафтом преко Јанафа", рекла је Брнабић.

Како је навела, Бугарска може да користи руску нафту, а Србија не може.

Премијерка Србије навела је да је била у контатку са председником Србије Александром Вучићем, који ће у Прагу учествовати на округлом столу о енергетици, а касније током дана имати састанак са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.

"Мислим да сви наши грађани досад знају да се Александар Вучић увек бори и тражи алтернативу. Ми смо се спремали, али како год да окренете, ми не можемо да нађемо јефитнију нафту од ове. Да ће нас коштати – хоће, то ће трпети и плаћати наша економија, наши грађани", рекла је премијерка.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер