Početna strana > Hronika > Ana Brnabić: Nije dobro što mi Andrej Plenković nije uzvratio poziv, Beograd je zbog stabilnosti regiona i dalje otvoren za dijalog; Srbija iskreno želi u EU
Hronika

Ana Brnabić: Nije dobro što mi Andrej Plenković nije uzvratio poziv, Beograd je zbog stabilnosti regiona i dalje otvoren za dijalog; Srbija iskreno želi u EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. april 2018.

 Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da joj je jako žao što se ministru odbrane Aleksandru Vulinu uskraćuje mogućnost da poseti Hrvatsku ocenivši da to nisu evropske vrednosti, ali da je Srbija zbog stabilnosti regiona i dalje otvorena za dijalog.

"Evropske vrednosti nisu uskraćivanje putovanja i poseta bilo kome i mislim da je dijalog osnovna evropska vrednost, tako da ono što ćemo mi nastaviti da radimo je da ćemo se iskreno truditi da poboljšamo komunikaciju sa Hrvatskom kao što smo poboljšali sa svim ostalim našim susedima", rekla je Brnabićeva novinarima u Beogradu.

Ona je navela da je dijalog dve zemlje važan radi boljeg života svih građana.

Ana Brnabić je, međutim, napomenula da nije dobro što hrvatski premijer Andrej Plenković nije uzvratio njen poziv, pa to govori da ne postoji spremnost za dijalog na nivou predsednika vlada, što je "nesrećna okolnost".

"Bez komunikacije Srbije i Hrvatske ne može biti regionalne stabilnosti. Pošto je nama u interesu stabilan region mi ćemo biti otvoreni za komunikaciju", istakla je Brnabić, koja je u Skupštini Srbije prisustvovala panelu o evropskim integracijama.

Srbija iskreno želi u EU

Evropski put Srbije može biti uspešpan samo ako se suštinski sprovode i primenjuju reforme, rekla je danas premijerka Ana Brnabić, napominjući da Srbija iskreno želi u Evropsku uniju. Taj put je težak i pun izazova, ali mi ne želimo prečice, rekla je Brnabić, govoreći na plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU.

Kao tri stuba reformi ona je pobrojala ekonomske reforme, „gde se najdalje odmaklo“, reformu državne urpave i vladavinu prava, „što nosi najviše izazova“.

Brnabić je izjavila i da je sloboda govora neupitna i predstavlja civilizacijsku normu. Kao vlada imamo ogromnu odgovornost da obezbedimo atmosferu u kojoj se ohrabruje i ceni dijalog, rekla je Brnabić, za koju je rečeno i da je prvi premijer koji prisustvuje ovakvom skupu konventa.

Ona je rekla da Srbija ne želi da bude u redu onih članica nad kojima stoji znak pitanja da li su trebala da budu primljene u EU. Prema njenim rečima, 2025. je važna vremenska odrednica i velika šansa da Srbija postane član EU, ali ona misli da to i nije toliko važan datum, već je bitnije da se reforme sprovedu kvalitetno, a ne formalno.

U suprotnom može se desiti da građani u zemljama koje su primljene prečicom budu skeptični prema prednostima članstva u EU, dok to istovremeno izaziva i skepsu kod starih članica prema proširenju.

Ona je komentarišući nedavnu izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona da je potrebna jača EU, rekla da to nije u koliziji sa ciljem Srbije.

„Nama treba jača EU“, navela je Brnabić.

Prema njenim rečima, kod građana se ne sme stvarati iluzija da će po prijemu sve odjednom biti bolje i da je EU neki ćup sa parama iz kojeg može slobodno da se uzima. Ona je naglasila da bolji standard zavisi od nas prevenstveno, a ne od EU.

„Niko nas, kolokvijalno rečeno, nije bio po ušima da idemo u EU. To je naše opredeljenje“, rekla je Brnabić, navodeći da je Vladi u tome potrebna pomoć celog društva.

„Želimo brže, efikasnije pravosuđe, jednako prema svakom grđaninu“, navela je Brnabić.

(Beta - Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner