петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Нећу рећи шта мислим да треба урадити са Косовом, али ако треба, ићи ћу да се видим с Харадинајем
Хроника

Ана Брнабић: Нећу рећи шта мислим да треба урадити са Косовом, али ако треба, ићи ћу да се видим с Харадинајем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. септембар 2017.

"Допринос Владе Србије унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији биће видљив кроз формирање радне групе за логистичку подршку председнику Републике Србије Александру Вучићу и свим грађанима који желе да учествују у том дијалогу. То ће бити дијалог што ширег круга људи у Србији и нећу ја, као председница владе, рећи како мислим да треба да се уради ово или оно, него ћу да слушам све стране, позицију и опозицију, Цркве и невладине организације, јер је то дијалог који води председник државе".

Овако је председница Владе Ана Брнабић одговорила данас на питање РТВ-а који ће бити њен допринос унутрашњем дијалогу о Косову и да ли она мисли да Косово треба да добије столицу у Уједињеним нацијама.

Она је, гостујући у емисији Прави угао Радио-телевизије Војводине, рекла да би ишла да се види са новоизабраним председником владе самопроглашеног Косова, Рамушем Харадинајем, уколико као председница Владе Србије буде морала, али да информације о скорашњем сусрету са њим нису тачне.

Говорећи о контроверзи поводом њеног интервјуа агенцији Блумберг, када се спекулисало да је због наслова у којем се сугерише приоритетније стратешко опредељивање Србије ка Европској унији него ка Русији, Брнабићева је рекла да је неистина да је носила стенограм интервјуа руском амбасадору, већ да му је уручила исти приликом редовног сусрета који је био од раније заказан.

Премијерка је додала да нема проблем са тим да то каже јавно, и Чепурину и другим амбасадорима, ако би то била званична политика Владе Србије, те да је најбоља политике истине према страним партнерима."Ако неко прочита интервју дат Блумбергу може да види да спорна теза не постоји у тексту, само је наслов нетачан. Нигде у тексту не пише да би се Србија радије определила за ЕУ, ако би морала да бира између ње и Русије, то су они извукли као наслов и то је некоректно", истакла је она.

"Уживамо углед јер свима говоримо истину", закључила је она.

Не практикујемо протекционизам, ко победи у јавној набавци, од њега купујемо

Ми у Србији не практикујемо протекционизам, рекла је премијерка одговарајући на питање зашто је МУП купио аутомобиле "шкода" а не оне из крагујевачког Фијата.

"Ко је победио на јавној набавци од њега купујемо, не практикујемо протекционизам", рекла је.

Упитана да коментарише наводе синдиката у Крагујевцу да је као медијатор током штрајка радника Фијата имала "скандалозну" улогу, јер се у договору са синдикатом нашла и ставка да радници немају право да штрајкују, чиме се крше Закон о раду и Устав, Брнабић је рекла:

"Мој је одговор био да уколико послодавац не поштује колективни уговор свакако могу да штрајкују, а ако се он поштује онда не треба да долази до обуставе рада".

Како је навела, држава је стала уз раднике, али она не жели да "инсистирамо на српском инату", после којег ће остати без посла две и по хиљаде људи.

"Сматрам важним и тражим да будемо сви заједно и да кажемо да штрајк није начин, а инвеститор свакако мора да поштује наше законе", поручила је премијерка.

На питање да ли има наговештаја да Фијат "пакује кофере" и одлази наредне године из Србије, Брнабић је рекла да је једина информација коју има та да се преговара о новом колективном уговору за наредне три године из чега закључује, како каже, да Италијани не одлазе.

"Мени је то индикатор да остају", рекла је Брнабић.

Када бих говорила о повећању плата говорила бих у форми нагађања

У току су разговори са ММФ-ом, као и интерне калкулације у влади, колико би могло да буде повећање плата у јавном сектору, изјавила је премијерка Брнабић, али није могла да прецизира колико ће бити то повећање.

"Када бих говорила, говорила бих у форми нагађања. И даље водимо разговоре са ММФ-ом и наше интерне калкулације колико би могло да буде повећање, а да се не угрозе фискална стабилност и дисциплина", рекла је Брнабић.

Она је назначила да надлежни не желе да све што имамо дамо у потрошњу, већ желе да стимулишу инвестиције а да раст "иде" из извоза и инвестиција.

Пре тога, указала је, 2007. и 2008. године раст је ишао из потрошње, па је Србија била пред банкротом.

Упитана да ли се ствара притисак, ако председник Александар Вучић најави повећање од 10 одсто "па се коригује и каже биће значајно повећање", Брнабић је рекла да то не ствара притисак.

"Мислим да имамо за значајно повећање, а ја нећу говорити о процентима", рекла је председница владе.

Она је такође указала да је минимална цена рада повећана, за десет одсто, са 130 на 143 динара, што је, како каже, велико повећање за оне који су најмање плаћени.

"То је на послодавце приличан удар и покушаћемо да повећамо неопорезиви део зарада, али како би за буџет то било неутрално", подвукла је она.

Када је реч о реформама у јавном сектору, пре свега у јавној управи Брнабић је рекла да су дале резултате и додала да је просвета била једина која се није рационализовала од 2014. године и почетка оптимизације броја у оквиру државне управе.

"Просвета је једина којој су се вратиле плате, које су 2014. биле универзално спуштене, и то је сигнал за просвету да су нам у фокусу", подвукла је премијерка.

Далеко се одмакло са реструктурирањем "Железница" и са "Петрохемијом"

Говорећи о јавним предузећима, Брнабић је рекла да се далеко одмакло са реструктурирањем "Железница", али и са "Петрохемијом", која према њеним речима, сада послује позитивно, док се за РТБ "Бор" преговара са партнерима који желе да га купе.

Када је реч конкретно о Ер Србији, премијерка је рекла да је то "успешна прича" претходне владе, којом је решен проблем који је постојао са ЈАТ-ом.

"Могли смо или да урадимо ово што смо урадили са Етихадом или да затворимо ЈАТ, отпустимо људе и малтене затворимо аеродром. Захваљујући Ер Србији имамо аеродром који постаје регионални 'хуб', уз нишки аеродром који се све више развија...", навела је премијерка.

О евентуалним отпуштањима у тој компанији, Брнабић је рекла да није истина да је то не занима, али да је то став професионалног менаџмента Ер Србије.

"Ми као земља морамо да се одредимо према томе да ли желите да имамо менаџмент који води држава па се жалимо што то није професионални менаџмент, па кроз јавна предузећа чувамо социјални мир, или желите професионални менаџмент, а онда се жалимо што отпушта 30 људи да би пословао ефикасније", рекла је Брнабић.

Говорећи о свом присуству на Паради поноса у суботу, Брнабићева напомиње да се ради континуитету подршке који показују чланови Владе Србије од 2014. године, те да су уз њу ове године била још два министра.

Цео интервју погледајте овде:

(РТВ Војводина)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер