Početna strana > Hronika > Ana Brnabić: Moramo da otvorimo širok društveni dijalog da li Srbija treba da uđe u NATO
Hronika

Ana Brnabić: Moramo da otvorimo širok društveni dijalog da li Srbija treba da uđe u NATO

PDF Štampa El. pošta
subota, 01. jul 2017.

 Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da poštuje EU, Rusiju i SAD, ali da je "potpuno posvećena samo i isključivo boljitku Srbije i svih njenih građana". Ona je rekla da postoji samo jedan predsednik vlade. Vojna neutralnost, dodala je, u ovom trenutku je najbolja, i jedina ispravna pozicija Srbije.

Ona je za rusku TV stanicu "Sputnjik" kazala da za sebe misli da je "ozbiljan patriota" zbog čega se pre 15 godina vratila u Srbiju.

"Ne znam da li je to novi patriotizam. Mislim da sa patriotama delim sve takozvane tradicionalne vrednosti, ljubav prema zemlji, prema porodici, odanost prema zemlji, prijateljima. Iznad svih nas treba da ostane nešto bolje za našu zemlju i da ona treba da ide samo napred. Ali, isto tako, da zemlja treba da prepoznaje šta su novi trendovi, koji su trendovi koji dolaze i u politici i u ekonomiji", kazala je premijerka.

Upitana kako komentariše tumačenja da će ministar spoljnih poslova Ivica Dačić biti zadužen "za politička pitanja" u novoj vladi, Ana Brnabić je kazala da misli da je od toga "možda napravljena preterana fama".

"Postoji samo jedan predsednik Vlade. Prvi potpredsednik Vlade Ivica Dačić je i ministar spoljnih poslova. On svakako ima značajno više političkog iskustva od mene i ja ću se kao predsednica Vlade oslanjati na njegovo političko iskustvo, kao i na iskustvo, znanje, veze i ugled koje u inostranstvu ima predsednik Republike i mislim da nema dileme da će to biti tim koji će raditi u najboljem interesu Srbije", kazala je premijerka.

O promeni Ustava: Postoje urgentnija pitanja

Brnabić ocenila je da je vojna neutralnost "u ovom trenutku najbolja, i jedina ispravna pozicija Srbije".

Ona je kazala i da učešćem u programu NATO-a Partnerstvo za mir i medjunarodnim mirovnim misijama UN i EU, Srbija pokazuje da je "ozbiljna država i značajan faktor u medjunarodnoj politici".

Govoreći o regionalnoj stabilnosti, Ana Brnabić je ocenila da Srbija treba da pokrene dijalog na tu temu kako bi "svi mi, a pre svega Srbija imali čak i kratkoročne pozitivne efekte od toga".

"U ovom trenutku smatram da je prioritet obezbediti veću regionalnu stabilnost. Mislim da je to potrebno svima nama u regionu, a pre svega Srbiji zato što je prošla kroz jako teške nepopularne mere fiskalne konsolidacije, koje su bile jako hrabre i urodile plodom", kazala je premijerka.

Upitana da li podržava promenu Ustava Srbije, Ana Brnabić je kazala da postoje "urgentnija pitanja" kojima će se baviti kao predsednica vlade.

"To su pitanja o kojima ćemo morati da otvorimo širok dijalog sa svim parlamentranim strankama, ali i sa organizacijama civilnog društva i sa Srpskom pravoslavnom crkvom. To su ozbiljna pitanja koja su, čini mi se, možda nekad i pre svega emotivna, kao što je i vojna neutralnost, i to da li Srbija treba da uđe u NATO ili ne treba, sada u trenutku kada su sve zemlje oko nas u NATO-u", kazala je premijerka.

Humanitarni centar u Nišu među prioritetima Vlade

Predsednica Vlade Srbije izjavila je da je Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu na listi prioriteta nove vlade i izrazila očekivanje da će uskoro biti nađeno rešenje za njegov status koje će biti "prihvatljivo za sve".

Govoreći za rusku RTV stanicu "Sputnjik", Ana Brnabić je ocenila da je pitanje centra u Nišu "previše politizovano".

O tom pitanju treba pragmatično razmišljati i konačno naći rešenje za taj status. Mi ćemo na tome raditi i mislim da ćemo uskoro uspeti da nađemo rešenje koje će biti prihvatljivo za sve. Nama je taj centar značajan i svi naši partneri treba da razumeju da je nama taj centar značajan i da je on pre svega humanitarni", kazala je premijerka.

Ona je dodala da nova vlada neće uvoditi sankcije Rusiji jer to, kako je ocenila, "u ovom trenutku, nije u najboljem interesu Srbije".

"Gledaćemo da vodimo balansiranu spoljnu politiku. EU je bila i ostaje naš strateški prioritet zbog nas samih. Mi treba da se menjamo u skladu sa evropskim vrednostima, da učimo od EU o finansijskoj, fiskalnoj, radnoj disciplini i etici, jer je to važno za sve građane Srbije", navela je Ana Brnabić.

(Sputnik-N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner