петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Морамо да отворимо широк друштвени дијалог да ли Србија треба да уђе у НАТО
Хроника

Ана Брнабић: Морамо да отворимо широк друштвени дијалог да ли Србија треба да уђе у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јун 2017.

 Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да поштује ЕУ, Русију и САД, али да је "потпуно посвећена само и искључиво бољитку Србије и свих њених грађана". Она је рекла да постоји само један председник владе. Војна неутралност, додала је, у овом тренутку је најбоља, и једина исправна позиција Србије.

Она је за руску ТВ станицу "Спутњик" казала да за себе мисли да је "озбиљан патриота" због чега се пре 15 година вратила у Србију.

"Не знам да ли је то нови патриотизам. Мислим да са патриотама делим све такозване традиционалне вредности, љубав према земљи, према породици, оданост према земљи, пријатељима. Изнад свих нас треба да остане нешто боље за нашу земљу и да она треба да иде само напред. Али, исто тако, да земља треба да препознаје шта су нови трендови, који су трендови који долазе и у политици и у економији", казала је премијерка.

Упитана како коментарише тумачења да ће министар спољних послова Ивица Дачић бити задужен "за политичка питања" у новој влади, Ана Брнабић је казала да мисли да је од тога "можда направљена претерана фама".

"Постоји само један председник Владе. Први потпредседник Владе Ивица Дачић је и министар спољних послова. Он свакако има значајно више политичког искуства од мене и ја ћу се као председница Владе ослањати на његово политичко искуство, као и на искуство, знање, везе и углед које у иностранству има председник Републике и мислим да нема дилеме да ће то бити тим који ће радити у најбољем интересу Србије", казала је премијерка.

О промени Устава: Постоје ургентнија питања

Брнабић оценила је да је војна неутралност "у овом тренутку најбоља, и једина исправна позиција Србије".

Она је казала и да учешћем у програму НАТО-а Партнерство за мир и медјународним мировним мисијама УН и ЕУ, Србија показује да је "озбиљна држава и значајан фактор у медјународној политици".

Говорећи о регионалној стабилности, Ана Брнабић је оценила да Србија треба да покрене дијалог на ту тему како би "сви ми, а пре свега Србија имали чак и краткорочне позитивне ефекте од тога".

"У овом тренутку сматрам да је приоритет обезбедити већу регионалну стабилност. Мислим да је то потребно свима нама у региону, а пре свега Србији зато што је прошла кроз јако тешке непопуларне мере фискалне консолидације, које су биле јако храбре и уродиле плодом", казала је премијерка.

Упитана да ли подржава промену Устава Србије, Ана Брнабић је казала да постоје "ургентнија питања" којима ће се бавити као председница владе.

"То су питања о којима ћемо морати да отворимо широк дијалог са свим парламентраним странкама, али и са организацијама цивилног друштва и са Српском православном црквом. То су озбиљна питања која су, чини ми се, можда некад и пре свега емотивна, као што је и војна неутралност, и то да ли Србија треба да уђе у НАТО или не треба, сада у тренутку када су све земље око нас у НАТО-у", казала је премијерка.

Хуманитарни центар у Нишу међу приоритетима Владе

Председница Владе Србије изјавила је да је Српско-руски хуманитарни центар у Нишу на листи приоритета нове владе и изразила очекивање да ће ускоро бити нађено решење за његов статус које ће бити "прихватљиво за све".

Говорећи за руску РТВ станицу "Спутњик", Ана Брнабић је оценила да је питање центра у Нишу "превише политизовано".

О том питању треба прагматично размишљати и коначно наћи решење за тај статус. Ми ћемо на томе радити и мислим да ћемо ускоро успети да нађемо решење које ће бити прихватљиво за све. Нама је тај центар значајан и сви наши партнери треба да разумеју да је нама тај центар значајан и да је он пре свега хуманитарни", казала је премијерка.

Она је додала да нова влада неће уводити санкције Русији јер то, како је оценила, "у овом тренутку, није у најбољем интересу Србије".

"Гледаћемо да водимо балансирану спољну политику. ЕУ је била и остаје наш стратешки приоритет због нас самих. Ми треба да се мењамо у складу са европским вредностима, да учимо од ЕУ о финансијској, фискалној, радној дисциплини и етици, јер је то важно за све грађане Србије", навела је Ана Брнабић.

(Спутник-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер