четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амнести интернешнел: Протеривање Рома јасан случај расизма
Хроника

Амнести интернешнел: Протеривање Рома јасан случај расизма

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. септембар 2010.

Уз аферу европских размјера и шире, протјеривање Рома из развијеног дијела Европе, поставља се питање: да ли ће питање Рома, који у развијене државе Запада долазе и са простора Западног Балкана, бити нова тачка услова какве Брисел поставља пред државе које се намјеравају прикључити Унији? Медјународне организације упозоравају да су у Србији Роми често предмет дискриминације, док на Косову не постоји сигурност за Роме.

Без обзира на то чиме се влада у Паризу правдала и на каве законе позивала, протјеривање Рома, које се наставља, представља јасан случај расизма, поручују из медјународне организације Амнести Интернешнел, јер је ријеч о акцији циљаној само на једну етничку групу.

Ту су задовољни због чињенице да је Европска комисија први пут јасно реаговала и најавила противмјере, али упозоравају како случај Француске није усамљен - Роми трпе озбиљну дискриминацију широм ЕУ, истиче Амнести Интернешнел

Ромима треба дати алтернативу депортацији, могућност да се укључе у друштво, а питање Рома мора бити присутно и у разговорима о проширењу Уније, сматрају представници организације.

Директор европског уреда Амнести Интернешнел, Николас Бергер, каже:

"У оквиру различитих процеса који су у току измедју ЕУ и држава које јој намјеравају приступити, питање Рома би требало бити присутно - о томе се мора разговарати на исти начин и на истом нивоу како треба о Ромима разговарати и са државама-чланицама Уније. Што се тиче Балкана, Амнести је посебно против присилног повратка Рома на Косово, али, поред тога, видимо и бројне друге проблем - примјера ради, у Србији се Ромима пресудјује без алтернативе, дискриминирају се. Што се тиче Косова, тамо још увијек нема довољно сигурности ни превенције против дискриминације и за сада смо мишљења да Косово није сигурно за Роме.”

Ни за чланицу Европског парламента из Њемачке, Корнелију Ернст, из удружене лијеве и партије Зелених, Косово данас не пружа довољно услова за интеграцију Рома, у чему би требала помоћи ЕУ.

"Косово је млада земља коју помажемо, али такодје смо мишљења да тренутно Косово не може интегрисати Роме у друштво на одговорајући начин. Зато смо мишљења да би Унија требала помоћи да Роми на Косову добију приступ здравствој заштити, да тамо граде куће, имају образовање и могућност запослења, што би значило да остварују своја пуна права...", каже Ернст.

Одлука Европске комисије о евентуалним корацима против Француске ће бити позната за десетак дана, а већ сада је јасно да ће квалитет трајног рјешавања и укључења Рома у друштво, а тиме и превенције њихових економских сеоба на Запад, бити један од фокуса европске стране, када се буду разматрали разлози “за” и “против” проширења на Западни Балкан.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер