Početna strana > Hronika > Amerikanci prepuštaju Balkan Nemcima: Tači skupo platio sukob sa Berlinom
Hronika

Amerikanci prepuštaju Balkan Nemcima: Tači skupo platio sukob sa Berlinom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. februar 2011.

SAD će ubuduće imati diskretniju ulogu na Balkanu, a raščišćavanje regionalnih posleratnih zapleta - prepustiće Nemačkoj! Ovo proizlazi iz upravo objavljenog izveštaja američke agencije Stratfor koja je u poslednjih deceniju i po pokazala da je uvek odlično obaveštena o spoljnopolitičkoj strategiji Vašingtona i da se uvek oslanjala na visoke američke izvore. Prvi znak da je Stratfor odlično informisan upravo je politički kraj Hašima Tačija koji je zvanično počeo i njegovim odustajanjem od predsedničke funkcije.

Od kada je 14. decembra objavljen izveštaj Dika Martija o trgovini organima Tači je na svim fotografijama sam, više ne postoji nijedan političar koji bi se sa njim rukovao pred fotoreporterima.

Međutim, Martijev izveštaj je samo obelodanio napetost koja je između Tačija i Berlina dovedena do usijanja još početkom 2008. godine kada su sa Kosmeta proterana dva operativca nemačke obaveštajne službe BND.

U analizi Stratfora pominje se ova epizoda uz komentar da je Priština tada "poslala poruku EU da neće dozvoliti jačanje međunarodnog pravosudnog prisustva kako bi se istraživala korupcija i organizovani kriminal".

"Kosovari su loše shvatili da je podrška Zapada bezuslovna, a Zapad je loše shvatio da Kosovari kao nacija žele da slede pravila Brisela", kaže se u istoj analizi.

Stratfor je konstatovao da je između evropske pravosudne misije Euleks i Prištine napetost porasla 2008. i 2009. godine.

Uzrok ove napetosti jeste taj to što Kosovski Albanci smatraju da njihova nezavisnost znači da stvari mogu da se vrate u normalu na Kosmetu bez evropskog nadzora.

Sastanak Tomasa Kantrimena, zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD, pre nekoliko dana sa Tačijem u Prištini, bio je u bukvalnom smislu reči oproštajni. SAD traže nove kadrove čistih ruku koji bi upravljali Kosovom, čiju nezavisnost ne dovode u pitanje.

Odatle i premijerni susret Kantrimena sa Aljbinom Kurtijem, žestokim protivnikom Hašima Tačija.

Dolazak na predsedničko mesto Bedžeta Pacolija, Albanca s Kosova i biznismena iz Švajcarske, svakako je prelazno rešenje jer Pacoli ima reputaciju da je na sumnjiv način stekao bogatstvo - podmićivanjem i čak trgovinom oružjem.

Težak posao da pronađu "čiste ruke" među političarima na Kosmetu biće prepušten Nemcima za koje je Vašington uveren da neće ići protiv američkih interesa.

Lideri čistih ruku

Da je došao kraj savezu sa političarima na Kosmetu koji su uniformu OVK-a zamenili elegantnim odelima i intelektualnim naočarima s tankim okvirom potvrđuje i ocena Stratfora da "tri najveće evropske sile - Nemačka, Francuska i Velika Britanija - imaju sada lidere koji nemaju direktne veze sa ratom na Balkanu devedestih godina.

To znači da Merkelova i britanski premijer Kameron imaju malo simpatija za grupe za koje su njihovi prethodnici imali naklonost. To se naročito odnosi na Kosovare koji osećaju da više nemaju stvarnog saveznika od kada su se SAD okrenule Bliskom istoku i dale Evropi odrešene ruke da rešavaju regionalnu krizu".

"Kritičari mogu da kažu da Nemačka nema iskustva u rešavanju tenzija na Balkanu u poslednjih sto godina - osim kad je reč o negativnom uticaju u dva svetska rata.

Činjenica je, međutim, da je Nemačka moćna i dovoljno ekonomski prisutna u regionu kako u ekonomskom, tako i u geografskom smislu da bi mogla da bezinteresno odigra ulogu poštenog posrednika koji bi održao regionalne sile u ravnoteži", ocenjuje Stratfor.

(Vesti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner