петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Американци препуштају Балкан Немцима: Тачи скупо платио сукоб са Берлином
Хроника

Американци препуштају Балкан Немцима: Тачи скупо платио сукоб са Берлином

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

САД ће убудуће имати дискретнију улогу на Балкану, а рашчишћавање регионалних послератних заплета - препустиће Немачкој! Ово произлази из управо објављеног извештаја америчке агенције Стратфор која је у последњих деценију и по показала да је увек одлично обавештена о спољнополитичкој стратегији Вашингтона и да се увек ослањала на високе америчке изворе. Први знак да је Стратфор одлично информисан управо је политички крај Хашима Тачија који је званично почео и његовим одустајањем од председничке функције.

Од када је 14. децембра објављен извештај Дика Мартија о трговини органима Тачи је на свим фотографијама сам, више не постоји ниједан политичар који би се са њим руковао пред фоторепортерима.

Међутим, Мартијев извештај је само обелоданио напетост која је између Тачија и Берлина доведена до усијања још почетком 2008. године када су са Космета протерана два оперативца немачке обавештајне службе БНД.

У анализи Стратфора помиње се ова епизода уз коментар да је Приштина тада "послала поруку ЕУ да неће дозволити јачање међународног правосудног присуства како би се истраживала корупција и организовани криминал".

"Косовари су лоше схватили да је подршка Запада безусловна, а Запад је лоше схватио да Косовари као нација желе да следе правила Брисела", каже се у истој анализи.

Стратфор је констатовао да је између европске правосудне мисије Еулекс и Приштине напетост порасла 2008. и 2009. године.

Узрок ове напетости јесте тај то што Косовски Албанци сматрају да њихова независност значи да ствари могу да се врате у нормалу на Космету без европског надзора.

Састанак Томаса Кантримена, заменика помоћника државног секретара САД, пре неколико дана са Тачијем у Приштини, био је у буквалном смислу речи опроштајни. САД траже нове кадрове чистих руку који би управљали Косовом, чију независност не доводе у питање.

Одатле и премијерни сусрет Кантримена са Аљбином Куртијем, жестоким противником Хашима Тачија.

Долазак на председничко место Беџета Пацолија, Албанца с Косова и бизнисмена из Швајцарске, свакако је прелазно решење јер Пацоли има репутацију да је на сумњив начин стекао богатство - подмићивањем и чак трговином оружјем.

Тежак посао да пронађу "чисте руке" међу политичарима на Космету биће препуштен Немцима за које је Вашингтон уверен да неће ићи против америчких интереса.

Лидери чистих руку

Да је дошао крај савезу са политичарима на Космету који су униформу ОВК-а заменили елегантним оделима и интелектуалним наочарима с танким оквиром потврђује и оцена Стратфора да "три највеће европске силе - Немачка, Француска и Велика Британија - имају сада лидере који немају директне везе са ратом на Балкану деведестих година.

То значи да Меркелова и британски премијер Камерон имају мало симпатија за групе за које су њихови претходници имали наклоност. То се нарочито односи на Косоваре који осећају да више немају стварног савезника од када су се САД окренуле Блиском истоку и дале Европи одрешене руке да решавају регионалну кризу".

"Критичари могу да кажу да Немачка нема искуства у решавању тензија на Балкану у последњих сто година - осим кад је реч о негативном утицају у два светска рата.

Чињеница је, међутим, да је Немачка моћна и довољно економски присутна у региону како у економском, тако и у географском смислу да би могла да безинтересно одигра улогу поштеног посредника који би одржао регионалне силе у равнотежи", оцењује Стратфор.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер