петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадорка САД у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке: Јасеновац је било ужасно место у страшно време
Хроника

Амбасадорка САД у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке: Јасеновац је било ужасно место у страшно време

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2024.

 ПОДГОРИЦА – Јасеновац је било ужасно место у страшно време и прикладно је разговарати и образовати следећу генерацију о томе, рекла је амбасадор САД у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке и истакла да је разговор важан да се тако нешто никада не понови.

Рајзинг Рајнке је то рекла у интервјуу за Глас Америке, одговарајући на тврдњу да је Предлог резолуције о Јасеновцу достављен црногорском парламенту да би се, како се наводи, разводнила недавно усвојена резолуција о Сребреници у Генералној скупштини УН. 

„Увек је важно и битно сећати се жртава, то јесу били ратни злочини. Било је то ужасно место у страшно време и прикладно је разговарати и образовати следећу генерацију о заиста, нечему што једноставно више никада не можемо видети. И није лоша ствар говорити о Јасеновцу. То је важна ствар. То је суштинска ствар. Дакле, када је у питању Јасеновац, видим образовање и дијалог као начин да се заиста укаже на злочине и да се помогне будућим генерацијама да поштују жртве и да осигурају да се то никада више не понови”, истакла је Рајнке.

На питање да ли подржава да резолуција о Јасеновцу буде усвојена, амбасадорка Рајнке је рекла да нема коментар о документу и да је на Црној Гори и њеном парламенту да расправа и води јавну расправу о томе. 

„Немам коментар о резолуцији. То је на Црној Гори и њеном парламенту да расправљају и да воде јавну расправу. Рећи ћу да што се тиче ратних злочина из прошлости и зверстава, народи морају да раде заједно да би излечили трауме. Ово није ствар једне државе. Ово је заједница људи који треба да поштују све оне који су страдали у прошлости и под страшним, нехуманим ситуацијама и околностима. Дакле, да, мислим да је важно да разговор о злочинима помогне грађанима Црне Горе и у региону да зацеле ране”. 

На констатацију да противници кажу да је текст резолуције о Јасеновцу предложен под, како се наводи, „утицајем Београда и да Србија утиче на црногорску владу, преко просрпских странака у скупштинској већини” и питање да ли она види тај утицај и ако постоји, где га примећује, Рајнке каже да је она на мандату у Црној Гори. 

„Ја сам на мандату у Црној Гори… Не могу да кажем шта конкретно било који актер из Србије можда ради, али могу да кажем да је важно да сви суседи на Западном Балкану траже начине да превазиђу прошлост и раде заједно да буду међусобно повезанији, јер су међусобно зависни, због своје историје, због мноштва дивних култура које постоје широм Западног Балкана. Они су економски међусобно зависни. Тако да мислим да је одговор у погледу српског утицаја, да заједно радимо на позитивној агенди и да би све земље у региону желеле да виде просперитетнију и стабилнију будућност Западног Балкана”, истакла је. 

На питање у вези са најављеном реконструкцијом Владе Црне Горе и да ли очекује да у њој буду и министри из коалиције За будућност Црне Горе, те да ли то забрињава Америку, Рајнке наводи да то „помно прати”. 

 „Помно то пратим. Интересује ме да видим шта ће премијер предузети када је реч о том позиву на реконструкцију после одлуке Европске уније крајем јуна. Знам да постоје други политички ентитети који би волели да се придруже влади, тако да ће можда бити разговора о томе како ће влада изгледати после краја јуна”, навела је Рајнке, преноси Танјуг. 

 Упитана да ли постоје неке црвене линије када је реч о америчкој подршци, Рајне каже да не говори о црвеним линијама, већ да прати све потезе Владе Црне Горе. 

„Они (потези) говоре гласније од речи”, навела је Рајзинг Рајнке.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер