субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Савет за имплементацију мира" у БиХ: РС да не одрже референдум о Дану Републике; Амбасадор Русије напустио седницу, Русија издвојила мишљење
Хроника

"Савет за имплементацију мира" у БиХ: РС да не одрже референдум о Дану Републике; Амбасадор Русије напустио седницу, Русија издвојила мишљење

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2016.

 САРАЈЕВО - Амбасадори Управног одбора Савета за имплементацију мира (ПИЦ) у БиХ позвали су данас власти у РС да не одрже референдум о Дану Републике јер ће то, како тврде, дестабилизовати БиХ.

У заједничкој изјави, са којом се није сагласила Русија, стоји да је потврђено да су одлуке Уставног суда коначне и обавезујуће те да ентитети морају поштовати одлуке институција БиХ.

"Уставом БиХ недвосмислено је утврђено да су одлуке Уставног суда БиХ коначне и обавезујуће и да су ентитети у обавези да поштују одлуке институција БиХ. У том контексту, предложени референдум у Републици Српској, који од бирача у РС-у тражи да се изјасне о питању о коме је већ одлучио Уставни суд БиХ, је дестабилизирајући и подиже политичке тензије, које неконструктивно одвлаче пажњу са веома озбиљних економских и социјалних изазова пред којима се БиХ налази. Позивамо власти Републике Српске да не одрже референдум", наводи се у заједничкој изјави.

Истакнуто је да иако референдум о ентитетским празницима може потпадати под надлежност једног ентитета, било који референдум мора бити спроведен на начин који је у складу са Уставом БиХ, и не може кршити Општи оквирни споразум за мир нити уставни оквир БиХ.

"Амбасадори Управног одбора Савета за спровођење мира примили су к знању уверавања Владе РС да је циљ референдума да буде 'корак ка спровођењу одлуке Уставног суда БиХ'. Али Управни одбор ПИЦ-а такође је констатирао да су председник РС и Народна скупштина РС-а (НСРС) више пута оспоравали надлежност државних правосудних институција у БиХ. Такве изјаве и потези противни су Општем оквирном споразуму за мир и владавини права, и једноставно су неприхватљиве", поручено је у изјави амбасадора ПИЦ-а, пренели су медији у БиХ.

Сви су сагласни да одлука Уставног суда БиХ остаје на снази у потпуности и мора се поштовати, у складу са Општим оквирним споразумом за мир.

Политички директори Управног одбора ПИЦ-а су више пута истакли, између осталог и у јуну 2016. и децембру 2015. године, "да је Уставни суд БиХ саставни дио Анекса 4. Општег оквирног споразума за мир, и да је кључан за његово спровођење".

Управни одбор ПИЦ-а још једном је потврдио своју подршку високом представнику као коначном ауторитету за тумачење цивилних аспеката Општег оквирног споразума за мир, у складу са Анексом 10. Споразума и релевантним резолуцијама Савета безбедности Уједињених народа.

"Управни одбор ПИЦ-а позива институције БиХ да ово питање реше кроз установљене законске процедуре и постојећи уставни оквир, те путем конструктивног дијалога. У том контексту, констатирамо да су пред Уставним судом БиХ већ у току поступци које су покренули представници државних институција с циљем оцењивања уставности одлуке НСРС о референдуму, као и захтев за преиспитивање одлуке Уставног суда БиХ о Закону о празницима РС који је поднела НСРС. Колико је познато Управном одбору ПИЦ-а, председник Уставног суда је наговестио да би се седница Суда могла одржати пре референдума", стоји у изјави амбасадора ПИЦ-а.

Управни одбор ПИЦ-а позива све стране у БиХ да се суздрже од исхитрених мера и реторике која води поделама, које само продубљују негативну политичку атмосферу.

"У том контексту, Управни одбор ПИЦ-а жали због коришћења сецесионистичке реторике на свим странама, и још једном потврђује своју неупитну опредељеност за територијални интегритет и фундаменталну структуру БиХ као јединствене, суверене државе која се састоји од два ентитета, без права на отцепљење. Нећемо толерисати било какво кршење Општег оквирног споразума за мир, укључујући, између осталог, и покушаје отцепљења. Неће бити прекрајања географске карте БиХ", поручују амбасадори.

Наглашено је да ће Управни одбор ПИЦ-а наставити пратити ово питање и даљи развој догађаја, уз напомену да се Русија не придружује овој изјави.

Иванцов: Траже уступке искључиво од РС, Русија издвојила мишљење

Седницу је први напустио амбасадор Русије Петар Иванцов који је рекао да је Русија издвојила мишљење о тексту заједничке изјаве.

"Нисмо подржали текст заједничке изјаве јер се у њему само прети и осуђује. Сматрам да се до решења проблема који постоји може доћи, пре свега, дијалогом", рекао је руски амбасадор у БиХ након седнице ПИЦ-а.

Иваноцов, наиме, сматра да би Уставни суд требао да буде мало више пажљив према Закону и према актуелној ситуацији у БиХ.

" Нећу ја причати прецизно о том тексту и сами ћете видети. Кад се текст појави, спреман сам да дајем додатне коментаре", рекао је Иванцов и додао да на састанку, који је одржан иза затворених врата, није чуо ништа о коришћењу "бонских овлашћења".

"Сматрамо да су учесници тог процеса требали бити мало мирнији и да су се тада требали договорити о некој избалансираној одлуци, али су се до сада тражили само уступци од Републике Српске", оценио је Иванцов.

Руски амбасадор сматра да су на неки начин и други требали да припомогну у проналажењу решења у том процесу, напомињући да он нема право да се меша у доношење одлука Уставног суда.

Он сматра проблематичним то што текст усаглашеног документа тражи уступке искључиво од Републике Српске, уместо да позива на дијалог, због чега је Русија и издвојила своје мишљење.

Иначе, према правилнику доношења одлука PIC-а, ако на првом састанку не буде постигнут консензус заказује се друга седница на којој је за званичан став PIC-а потребна проста већина.

Према одлуци Народне скупштине Републике Српске референдум ће бити одржан 25. септембра.

Референдумско питање о коме ће се грађани Републике Српске изјаснити гласи: "Да ли подржавате да се 9. јануар обележава и слави као Дан Републике Српске?".

Састанак Управног одбора PIC-а, који је требало да буде одржан 23. августа, одложен је ради додатних консултација.

Руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов раније је изјавио да Русија не сматра да је незаконито изражавање воље једног народа о питању за које сматра да је од великог значаја.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер