петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини: САД и други савезници НАТО су 1999. интервенисали да зауставе хуманитарну катастрофу на Косову, НАТО напади су били неопходно, легитимно и крајње средство
Хроника

Амбасадор САД у Приштини: САД и други савезници НАТО су 1999. интервенисали да зауставе хуманитарну катастрофу на Косову, НАТО напади су били неопходно, легитимно и крајње средство

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. март 2019.

 Амерички амбасадор на Косову Филип Коснет је, на 20. годишњицу напада НАТО-а на циљеве у бившој СРЈ, позвао Косово и Србију да обнове напоре за откривање судбине несталих особа и приведу правди оне који су починили ратне злочине.

Амерички амбасадор је путем видео поруке рекао да су САД „подржавале НАТО нападе као неопходно, легитимно и крајње средство за окончање кампање етничког чишћења од стране режима Слободана Милошевића након неуспеха дипломатских напора да се постигне мирно решење“.

САД подржавале НАТО нападе као неопходно, легитимно и крајње средство за окончање кампање етничког чишћења од стране режима Слободана Милошевића 

„Пре двадесет година САД и други савезници НАТО-а су интервенисали да зауставе хуманитарну катастрофу која се догађала на Косову. Ова годишњица нас обавезује да се осврнемо на људске жртве и на бол који многи људи још увек носе“, рекао је Коснет.

У поруци Коснет наводи да су „САД деловале као подршка незаштићеним цивилима“.

„Ми смо деловали у циљу очувања мира, слободе и стабилности у региону. Ови циљеви одражавају дубоке америчке вредности“, рекао је амбасадор и додао да „верује да сви људи, без обзира на њихову етничку или верску припадност, заслужују да буду слободни и сигурни“.

Консет је навео да се на „ту годишњицу подсећају на стотине хиљада невиних људи који су протерани из својих домова, као и на хиљаде других који су повредјени или нестали“ и додао да се „сећају и оплакују трагедију сваког изгубљеног живота“.

„Зато данас, осим размишљања, тражим акцију. Охрабрујем владе Косова и Србије да осигурају да жртве и њихове породице, свих националности и заједница, имају потпуни приступ информацијама о судбини оних који још нису пронадјени“, рекао је Коснет и позвао обе владе да „обнове своје напоре да траже одговорне за ратне злочине“.

Он је казао да „само суочавањем са прошлошћу, народи Косова и Србије могу се надати изградњи друштва у којем све заједнице живе заједно, у миру и достојанству“

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер