уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у НАТО Џулијана Смит: Дванаест земаља НАТО-а тек треба да испуни обавезу да ће издвојити два одсто свог БДП-а на одбрану
Хроника

Амбасадор САД у НАТО Џулијана Смит: Дванаест земаља НАТО-а тек треба да испуни обавезу да ће издвојити два одсто свог БДП-а на одбрану

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. април 2024.

 Дванаест земаља НАТО-а тек треба да испуни обавезу да ће издвојити два одсто свог БДП-а на одбрану, изјавила је амерички амбасадор у Северноатлантској алијанси Џулијана Смит.

Војни блок који предводе Сједињене Државе поставио је "услов од два одсто" још 2014. године, након пуча у Украјини, са циљем да се тај стандард достигне у року од деценије.

"Тренутно, 20 савезника одваја задати износ за одбрану. То је значајно повећање током деценије, али желимо да све 32 чланице испуне обавезе и наставићемо да се трудимо да то постигнемо", рекла је Смитова у говору на Универзитету Џорџтаун у Вашингтону у оквиру конференције "75 година НАТО-а: Планирање новог курса?".

Амбасадор је изјавила и да је НАТО био успешан у "подели терета" у случају Украјине – док су САД обезбедиле око 75 милијарди долара војне помоћи Кијеву, европске чланице блока дале су око 110 милијарди долара.

Такође, приметила је да се западна алијанса у последње две године преоријентисала с "експедиционих ратова на супротстављање Русији у Европи", као и да је блок ажурирао своју безбедносну стратегију – Кина је постала потенцијална претња, па НАТО ради на партнерствима у Индо-Пацифику како би јој се одупрли.

Што се "чланарине за НАТО" тиче, подаци Смитове су у супротности с онима од фебруара 2024, када су процене војне потрошње за 2023. указивале на то да је само 11 чланица достигло циљ издвајања два одсто бруто домаћег производа за потребе одбране, док 18 држава то није успело, укључујући Француску, Холандију, Норвешку, Данску, Италију, Канаду, Турску и Шпанију. Исланд нема војску, а Финска и Шведска – које су се пакту придружиле априла 2023, односно марта 2024 – нису укључене у процене.

Пољска је прошле године потрошила 3,9 одсто свог БДП-а на војску, највише од свих чланица блока, док је прате Сједињене Државе са 3,49 посто. Међутим, војни буџет САД је заправо био више него двоструко већи од свих осталих чланица блока заједно, износи је чак 860 милијарди долара.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер