уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Француске у Београду: Церемонија у Паризу посвећена миру и мртвима, а не победницима; Косово и Узбекистан, Киргистан, Казахстан, Ирска и Аустралија нису биле независне земље 1918, али су изгубиле своју децу у Првом светском рату
Хроника

Амбасадор Француске у Београду: Церемонија у Паризу посвећена миру и мртвима, а не победницима; Косово и Узбекистан, Киргистан, Казахстан, Ирска и Аустралија нису биле независне земље 1918, али су изгубиле своју децу у Првом светском рату

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. новембар 2018.

НОВИ САД - Коментаришући контроверзу која је ових дана узбуркала политиче духове и то не само у Србији, истицање заставе Косова у Нотр Даму, на завршној церемонији обележавања стогодишњице од завршетка краја Првог светског рата, амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолони је за РТВ изјавио да тај догађај председник Француске Емануел Макрон не види као славље победника већ као начин обележавања мира па је поред Косова позвао и неке друге државе које нису ни постојале у време Првог светског рата!

Било је пуно полемике и неразумевања овог питања, али Француска ни на који начин не доводи у питање улогу и жртве Србије у Великом рату, рекао је Мондолони.

Церемонија обележавања 11. новембра је, каже он, посвећена миру и сећању на мртве свих страна у том сукобу.

"Зато је Макрон одлучио да позове у Париз председнике свих земаља чији су преци учествовали на неки начин у рату, победнике, побеђене, па чак и земље које нису постојале. Имамо Косово, али имамо Узбекистан, Киргистан, Казахстан, Ирску, Аустралију, све то нису биле независне земље 1918. године, али су изгубиле своју децу у Првом светском рату. Отуд Косовска застава, отуд овде полемика, коју сасвим разумем из београдског угла", рекао је Мондолони у "Правом углу" РТВ-а.

Осврћући се на медијске спекулације да би присуство лидера четири велике светске силе, председника САД, Русије, Немачке и Француске, уз учешће председника Србије и Косова, 11. новембра у Паризу, могао бити догађај на коме ће се "финализирати договор о будућим односима Београда и Приштине" Мондолони је одговорио:

"Увек се надамо! Увек се надамо! Наравно, пуно ће света бити у Паризу и Трамп и Путин и канцеларка Меркел. Веома смо срећни што је председник Вучић прихватио и доћи ће 11. новембра у Париз. Знам да то није било лако због свега овога што се дешавало са заставом Косова, али мислим да је то одлична одлука председника Вучића, јер би иначе било ненормално и неправично према српским жртвама из Првог светског рата да српски председник не буде на овој церемонији. Знам да је ово тешко било, али Француска је срећна што ће Србија на највишем нивоу бити у Паризу".

Француска се, не противи идеји о разграничавању централне Србије и Косова, изричито је нагласио француски амбасадор, истичући да је на "Вучићу и Тачију да виде како хоће да разговарају".

"Ако ова прилика може да помогне напретку разговора између Србије и Косова бићемо веома срећни. Не треба да замишљамо шта би могло да се деси", рекао је.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер