Početna strana > Hronika > Alo, Pres: DS sa Rasimom Ljajićem izjednačen sa SNS
Hronika

Alo, Pres: DS sa Rasimom Ljajićem izjednačen sa SNS

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 01. mart 2012.

Srpska napredna stranka sa svojim partnerima s jedne strane i Demokratska stranka sa satelitima na drugoj strani osvojile bi približno isti broj glasova na parlamentarim izborima, pokazuju rezultati istraživanja trenutnog raspoloženja birača, koje je u Srbiji sprovela jedna ugledna agencija po narudžbi američkog Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).

Ukoliko bi pak na izbore izlazili samostalno, naprednjaci bi za četiri odsto bili ispred demokrata, pokazuje ovo istraživanje u koje je „Alo!“ ekskluzivno imao uvid! Izjednačujuće poene Tadiću može doneti samo predizborni savez sa strankama Rasima Ljajića i Nenada Čanka.
Zanimljivo je i da Ujedinjeni regioni Srbije Mlađana Dinkića, uprkos jakoj kampanji, trenutno imaju tek tri odsto podrške birača, dok Liberalno demokratska partija Čedomira Jovanovića skoro ništa nije dobila koalicijom sa Srpskim pokretom obnove i Socijaldemokratskom unijom. Ipak, ako na izborima učestvuje pod imenom Preokret, a ne LDP, Jovanović može računati na 0,3 odsto više glasova. U svakom slučaju, njegova stranka sigurno prelazi cenzus.

Mesta u parlamentu, ukoliko ostane ovakav odnos snaga, osigurali su i socijalisti (6,2 odsto), Demokratska stranka Srbije (6,2) i Srpska radikalna stranka (5,8).

Ispod cenzusa su PUPS (3,4), SDPS Rasima Ljajića (2,9), JS Dragana Markovića Palme(2,3), Dveri i LSV Nenada Čanka sa po dva odsto. Nova Srbija Velimira Ilića ima podršku 0,5 odsto birača, dok se za SPO Vuka Draškovića nije izjasnio nijedan anketirani građanin Srbije.
Međutim, s obzirom na to da će stranke na izbore skoro sigurno izaći na koalicionim listama, savez SNS i NS može računati na 31,7 odsto glasova, sledi koalicija DS, LSV i SDPS sa 31 odsto. Treće mesto, ako ostanu u ovakvom sastavu, imaće savez SPS-PUPS-JS sa 11,9 odsto poverenja birača. Četvrti i peti su DSS i SRS, a cenzus još prelazi Preokret (LDP, SPO, SDU) sa 5,5 odsto glasova.

Istraživanje čije rezulatate objavljujemo urađeno je na nacionalno reprezentativnom stratifikovanom slučajnom uzorku od 1.000 ispitanika u periodu od 20. do 25. februara.

Indikativan je značajan pad rejtinga Preokreta u poslednjih pet meseci. Tako je ova koalicija u oktobru 2011. imala podršku 9,2 odsto birača, u novembru je to palo na 8,6, u decembru na 8,5, a već u januaru 2012. na 7,2 odsto. Poslednje istraživanje iz februara pokazuje da je procenat onih koji bi svoj glas dali pokretu Čedomira Jovanovića svega 5,5 odsto.

Pojedinačni rejting stranaka:

SNS 31.2;  DS 27;  SPS 6,2;  DSS 6,2;  SRS 5,8;  LDP 5,5;  PUPS 3,4; URS 3; SDPS 2,9; JS 2,3; Dveri 2; LSV 2; SVM 1,3; NS 0,5; SPO 0,0

(ALO!)

Kada bi se parlamentarni izbori održali narednog vikenda, Demokratska stranka i Srpska napredna stranka vodile bi mrtvu trku, pokazalo je najnovije istraživanje „Statedžik marketinga" u koji je Press imao uvid.

Naprednjaci u savezu sa Novom Srbijom Velimira Ilića i dalje su prvi, ali je njihova prednost u odnosu na demokrate i njihove partnere, Čankov LSV i Ljajićev SDP, sada pala tek na jedan procenat.

Za koaliciju SNS-NS glasalo bi 32 odsto birača, dok bi koalicija na čelu sa DS-om osvojila 31 odsto, pokazalo je ovo istraživanje koje je sprovedeno krajem februara.

Sve ostali politički akteri imaju daleko manju podršku građana Srbije i na ulazak u parlament mogle bi da računaju još samo četiri liste.

Ubedljivo na trećoj poziciji nalazi se koalicija SPS-PUPS-JS, za koju bi glasalo 11,5 odsto birača. Sledi LDP sa osam odsto, dok SRS ima sedam odsto podrške, a DSS  pet odsto poverenja.

Ostale stranke, uključujući i Dinkićev URS, ne bi prešle taj izborni prag i ostale bi bez poslaničkih mandata.

Pojedinačni rejting stranaka

SNS 31;   DS 27,5;  SPS 7,5;  SRS 7;  LDP  8;  DSS 5; URS  4;  Dveri 2; PUPS 1,5;  NS 1,5

Prema ovom istraživanju, pojedinačno najjača stranka je SNS, za koju bi glasalo 31 odsto birača, a DS ima 27,5 odsto podrške u biračkom telu. Kada bi nastupali samostalno na izborima, uz radikale cenzus bi prešli sigurno još samo socijalisti sa 7,5 odsto glasova.

Analiza pokazuje da bi Dinkićev URS osvojio tek tri-četiri odsto glasova.

Prema rezultatima, desničarska organizacija „Dveri" sa dva odsto podrške uživa veću popularnost među građanima od PUPS-a i NS-a, koji imaju po 1,5 odsto.

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) saopštio je juče da će na predstojeće izbore izaći u koaliciji oko DS. U sredinama gde ne bude dogovora o zajedničkom nastupu sa demokratama, DSHV će ići na izbore samostalno ili sa drugim koalicionim partnerima. DSHV je i na prethodnim izborima nastupio na listi ZES, koju je predvodio DS.

SNS i Asocijacija malih i srednjih preduzeća potpisale su juče sporazum o saradnji na izborima, kojim je predviđeno da jedno poslaničko mesto u parlamentu bude rezervisano za privrednike.

Sporazum su potpisali lider naprednjaka Tomislav Nikolić i predsednik te asocijacije Žarko Milisavljević.

(Pres)