петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Срби не желе размену територија - то жели само Вучић
Хроника

Аљбин Курти: Срби не желе размену територија - то жели само Вучић

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. новембар 2021.

Косовски премијер, Аљбин Курти, отпутовао је данас у дводневну посету Аустрији, током које ће се састати са аустријским канцеларом, Александром Шаленбергом. У Бечу се састао са Лајчаком, а Лајчак се сутра у Београду састаје са Петковићем и Вучићем.

На састанку са аустријским канцеларом ће, како је навела влада из Приштине, разговарати о узајамним односима и начинима повец́ања сарадње у областима од заједничког интереса.

Најављено је и то да ће косовски премијер, данас у 18 сати говорити на Институту Карл Ренер, на тему „Косово: Трачак наде за демократију у Југоисточној Европи“.

У међувремену, Курти се у Бечу састао и са специјалним изаслаником Европске уније за дијалог Београда и Приштине, Мирославом Лајчаком.

Како је Лајчак навео на свом Твитер налогу, са Куртијем је детаљно разговарао о напретку у дијалогу.

„Данас сам у Бечу имао детаљну дискусију са премијером Косова Аљбином Куртијем о тренутном стању и напретку у дијалогу који води ЕУ“, навео је Лајчак у објави.

Иначе, Лајчак сутра путује и за Београд, где ће се, у Палати „Србија“ састати са главним српским преговарачем за дијалог са Приштином, Петром Петковићем, као и са председником Србије, Александром Вучићем. Састанак следи само недељу дана након Лајчакових одвојених разговора са главним преговарачима у Бриселу, и неуспелог дводневног покушаја да тада закаже трилатералу. Истовремено тече и рок до краја новембра, до када је председник Српске листе, Горан Ракић, упозорио да ће Срби изаћи из свих косовских институција, уколико до тада не започну разговори о ЗСО, а иста се не формира до краја децембра.

Истовремено, уочи ових састанака преко медија је покренут нов талас узајамних оптужби на релацији Београд-Курти.

Са једне стране, Петковић већ неколико дана износи оптужбе на рачун Куртија, укључујући и данашњи дан. Казао је да нема смисла то што Приштина „бежи“ од теме формирања Заједнице српских општина, јер ће о њој морати да разговарају, с обзиром на то да Београд неће одустати од тог захтева.

Српски председник Александар Вучић је такође данас коментарисао Куртијеве наводе из интервјуа за један Швајцарси медији у вези са евентуелним референдумом за уједињење Косова са Албанијом.

„Он прети директним уједињењем са Албанијом, а сада се ви питате и једног од амбасадора са којим сам имао састанак у недељу питао сам – ‘шта би било да ја нешто слично изјавим око уједињења са неким другим територијама – да ли бисте ме обесили у Вашингтону, Њујорку, Паризу, Бриселу – где. Знам да не бих могао да живим један сат. Сви светски медији би брујали о томе и правили од тога невероватне приче и плашили цео свет великосрпском хегемонијом“, казао је Вучић.

Вучић је, штавише, додао да он није хтео ни да реагује поводом изјаве Аљбина Куртија, већ да је то учинила премијерка Србије, Ана Брнабић, која је уједно, како каже, „питала многе у Европи хоће ли било коју реч да кажу поводом претњи, јер су ипак у питању претње премијера привремених институција у Приштини“.

Са друге стране, Курти и данас понавља да Вучић, преко ЗСО, жели „боснизацију Косова“, а након серије изјава да неће да формира ово тело.

У интервјуу за загребачки Вечерњи лист, Курти је оценио и да српски председник „жели да од Косова направи нефункционалну државу“ и изразио забринутост „зато што Србија тренутно троши више на војску него сви други заједно на Западном Балкану“.

Србију је оптужио да се на Западном Балкану „понаша као Русија, јер покушава да прави Републику Српску у Босни и Херцеговини као Белорусију, а Црну Гору као Украјину“.

Додао је такође и да Косово није проблем, већ да Косово има проблем и да је тај проблем Србија, у којој, како је казао, нема плурализма и постоји само једна партија.

„Та странка је и држава. Та држава је и црква. Та црква је и партија. Ту нема плурализма, али они тврде да је демократија изабрана. Србија је у последње време увелико повец́ала своје војне издатке. Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија, Косово и Северна Македонија заједно не троше колико Србија сама. То се не дешава због Мађарске и Румуније, а ова милитаризација Србије је за нас веома забрињавајуц́а“, рекао је Курти, преноси РТК2.

На питање да ли би се сложио са евентуалном разменом територија, Курти је одговорио одрично и рекао да жели да се дијалог одвија за права и потребе грађана, а не за размену територија.

„У природи аутократа је да мисле да могу да размењују територије као да су њихова својина. Нисмо у средњем веку, са монарсима који територије државе сматрају земљом оца или монарха, а народ породицом онога који влада. Мислим да ни Срби не желе то, хоц́е само председник Србије. Сада, док сам ја на власти, он не помиње размену територија, али жели ‘боснизацију’ Косова у виду аутономног српског ентитета у оквиру наше Републике, да од нас направи нефункционалну државу, која то није“, казао је Курти, преноси овај медиј.

Петковић: Нема сумње да је Курти у Хрватској наишао на подршку

А непосредно након објављеног Куртијевог интервјуа за овај хрватски медиј, реаговао је и директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, који је истакао да је Куртијева „опсесија председником Александром Вучићем забрињавајућа“.

„Није пропустио да га помене ни у једном једином одговору новинарима хрватског уратка, па је јасно чему служи овакав политички памфлет који би неки радо волели да представе као интервју“, навео је Петковић.

Он додаје и да „када се удруже политичка инфериорност и неоснована, ничим поткрепљена, а грандиозна амбиција добије се удружена кампања из Приштине и Загреба против председника Вучића и званичног Београда“.

С тога, Петковић не сумња да је Курти добио подршку која му је потребна у Хрватској.

„Нема сумње да је Курти у Хрватској наишао на подршку свом опасном пројекту ‘Велике Албаније’, чији је једини циљ дестабилизација региона и стварање опасне једнонационалне творевине налик на нацистичу Немачку, или усташку НДХ“, навео је директор Канцеларије.

(KoССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер