петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алфред Гузенбауер: Србија мора да настави са реформама које ће јој омогућити улазак у ЕУ
Хроника

Алфред Гузенбауер: Србија мора да настави са реформама које ће јој омогућити улазак у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 БЕЧ - Бивши аустријски канцелар Алфред Гузенбауер сматра да, и поред Брегзита, ЕУ мора да настави политику ширења, јер она има одговорност за очување мира и стабилности на Балкану, а Србији је поручио да мора наставити са реформама, које ће јој омогућити улазак у ЕУ уз оцену да је значајно напредовала.

 

Он је, говорећи на конференцији „Пут Србије у ЕУ - изазови и прилике“, у организацији Сената привреде Србије и адвокатске канцеларије „Лански, Гангер и партнер“ у Бечу истакао да је политичка ситуација у Србији  после избора "непромењено стабилна", као и да је апсолутни приоритет и стратешки циљ аустријске политике подршка приступном процесу, као и Србији на путу у ЕУ.

Гузенбауер истиче да Аустрија у разговорима са партнерима у ЕУ сматра да има основе за брз напредак у приступном процесу, указујући на значајан напредак који је Србија постигла применом реформи које спроводи влада.

Гузенбауер је подвукао да је ЕУ основана са циљем успостављања мира и стабилности у Европи, те да је тек после развијено заједничко тржиште, који је један од инструмената за постизање тог циља.

Он је рекао да је ЕУ одговорна за стабилност и мир на Балкану, те да не може да га се одрекне ако жели да схвата озбиљно своју историјску одговорност.

„За преузимање историјске одговорности је неважан Брегзит, и због тога је неопходна постепена интеграција земаља Балкана као важан инструмент мира и стабилности", уверен је саветник Владе Србије.

Гузенбауер је истакао да, ако се узму у обзир резултати првог и другог квартала ове године, привредни раст у Србији би крајем године могао бити и три одсто.

„То је бројка која даје повод за оптимизакм, пре свега када се има у виду да се раст дешсава под околностима политике штедње“, нагласио је он указујући да је влада подигла просечну плату на више од 400 евра, што је за српско становништво и у поређењу са другим државама региона први важан корак.

Повећање просечне плате подиже се, како подсећа, куповна моћ, што би могао бити додатни импулс привреди и њеном расту.

Такође је указао да је инвестициони амбијент значајно побољшан низом реформи, те оценио да постоје стабилни услови који су предуслов за улагања.

Он је оценио и да постоји потенцијал у аутомобилској индустрији, у којој Србија има шансе да постане наследник Словачке, где је створен аутомобилски кластер.

Велике потенцијале види и у пољопривреди и прерађивачкој индустрији, а посебно је указао на централни географски положај Србије, као и инфраструктурне пројекте који би земљу повезали брзим путевима и пругом до мора.

Према његовим речима, за Србију је важно да спроведе политичке реформе, које би водиле ка томе да она буде у потпуности правна држава.

Додао је да је важно и решавање отворених билатералних проблема са суседима и поменуо историјски карактер недавног сусрета председнице Хрватске Колинде Грабар-Китаровић и премијера Александра Вучића, изражавајући очекивасње да ће овај потез утицати на Загреб да деблокира преговарачки процес Србије.

Србија ће, према речима Гузенбауера, наставити политику неутралности и нема амбиције да приступи било којем војном савезу, али то није препрека на путу ка чланству у ЕУ, на шта указује пример Аустрије.

Многе конференције су, према његовим речима, показале да је Србија од стратешког значаја за регион, због чега би европска интеграција те земље била битна не само за ту државу, већ цео западни Балкан.

Нова влада, како је додао, суочиће са приватизацијом великих предузећа, а у томе је важно да нађе стратешке партнере, са којима се може развијати српска привреда, као што је био случај са Железаром.

Не желећи да прогнозира када би Србија могла да постане чланица ЕУ Гузенбауер је истакао да је важно спровести реформе, а да ће чланство у ЕУ "бити њихов колатерални ефекат".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер