субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексеј Кудрин: Барел нафте ускоро би могао да достигне 200 долара
Хроника

Алексеј Кудрин: Барел нафте ускоро би могао да достигне 200 долара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Нафта се не плаши радијације

Нафтно тржиште ухватила је грозница због противречног утицаја догађаја у Јапану и Блиском Истоку. Али политичка кошкања у арапским земљама испоставила су се на крају страшнијим од радијације у Јапану – после краткотрајног пада цена нафте поново је скочила.

Ускоро цена барела нафте може да достигне 150-200 долара - такву прогнозу у среду дао је руски министар финансија Алексеј Кудрин. На тако високом нивоу цена нафте се неће дуго задржати, али то да се у скоријој перспективи очекује повећање потражње „црног злата“, то је чињеница, уверен је руководилац аналитичке управе Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник.

Нуклеарна енергија ће морати да се замењује традиционалним изворима. Судећи по последњим тенденцијама, јасно је да ће потражња за гасом и нафтом ићи нагоре. И цене ових енергената ће расти.

После земљотреса и цунамија од 11. марта у Јапану, који се сматра једним од најзначајнијих светских потрошача нафте, нагло је смањен њен увоз. На крају је сировина на берзама појефтинила. Ипак, по тврђењу шефа јапанске нафтне асоцијације Акихика Темба, већ до краја марта Јапан планира да подигне ниво прераде нафте до три и по милиона барела дневно. Већина рафинерија спремна је да наредне недеље обнови рад, прекинут стихијом. Тако да се прекид потражње за нафтом на светским тржиштима испоставио краткорочним.

Много више утичу на формирање цена нереди на Блиском Истоку и северу Африке. Аналитичари не сумњају да они имају дуготрајан карактер. Протестује се у Сирији. Настављају се протести у Јемену. Сукоб власти и опозиције у Либији неки квалификују као прави грађански рат. Саопштења из ове земље већ су пружила основу Светској енергетској агенцији да прогнозира да ће за обнову експлоатације и извоза либијске нафте бити потребни месеци.

Уље на ватру доливају догађаји у Бахреину. На помоћ властима у борби против нереда краљ ове мале, али утицајне државе Персијског залива позвао је војнике из Саудијске Арабије. У току сукоба има жртава. Из Бахреина немири су се пребацили у Источну провинцију Саудијске Арабије. То може да изазове прекиде у испорукама нафте из ове земље, која је највећи светски извозник црног злата. У том контексту цена нафте у пуној мери може да премаши 200 долара за барел, на шта је упозорило руско Министарство финансија.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер