петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александра Јоксимовић: Вучић кратко са Трампом на маргинама Генералне скупштине УН, видети има ли "хемије"
Хроника

Александра Јоксимовић: Вучић кратко са Трампом на маргинама Генералне скупштине УН, видети има ли "хемије"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. септембар 2017.

 Председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић изјавила је у Новом дану да је најављено да ће на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација доћи до кратког сусрета председника Србије Александра Вучића са америчким председником Доналдом Трампом.

"Морамо имати у виду да сви који дођу у Њујорк желе сусрет с Трампом, тако да није лако добити ни три минута са њим. Не може се говорити о озбиљним билатералним разговорима у тако кратком временском интервалу, али се могу упутити јасне поруке шта су најзначајније теме, а може се осетити нешто што се, у дипломатском жаргону, каже хемија - да ли постоји или не", рекла је она.

Јоксимовић подсећа да је највиши степен напретка у односима са САД на војном плану.

"У политичком смислу постоји неколико отворених питања, али она не утичу драматично на односе", објашњава она и додаје да се одржавају редовне комуникације на највишем нивоу.

У Њујорку се одржава седница Генералне скупштине Уједињених нација у чијем раду ће учествовати шефови држава и влада више од 100 земаља, међу којима ће бити и председник Србије. Јоксимовић каже да је то могућност да се сусретнете са великим бројем људи.

"Договарају се и билатерални сусрети, али се дешавају и случајни сусрети. Свака дражва таргетира оне државе са којима има ретко прилику да разговара. За Србију је важно што ће Федерика Могерини организовати заједничку вечеру за државе региона, а једна од тема биће и извесност проширења ЕУ", сматра Јоксимовић.

Кад је реч о Косову, Јоксимовић каже да су САД највише заговарале проглашење и признање Косова и да су заинтересоване за све што се у региону дешава.

"Важно је што је Српска листа ушла у Владу на Косову јер је то начин да утиче на одређене процесе и усмерава их како Србима на Косову одговара. Улази се у нову фазу преговорачког процеса и важно је да се унутрашњи дијалог заокружи на начин како је најављено - да изађемо из митова и не дозволимо да нас замрзнути конфликт заустави у даљем развоју", оцењује она.

Говорећи о односима у региону, Јоксимовић сматра да се суштински иде, корак по крак, напред.

"Односи ипак иду два корака напред, само један назад. Увек после драматичних криза, које су драматичније приказане него што јесу, долази до смиривања", каже она.

Додаје да је изостанак европске перспективе претио да изазове кризе у региону, а да изјаве председника Европске комисије Жан Клода Јункерадају наду да је процес евроинтеграција кроз пуноправно чланство земаља Западног Балкана могућ.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер