уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић за "Нојер Цирихер Цајтунг": Тражимо алтернативу руском гасу, а не Европској унији; Био сам изненађен и запањен Путиновом одлуком о обустављању Јужног тока
Хроника

Александар Вучић за "Нојер Цирихер Цајтунг": Тражимо алтернативу руском гасу, а не Европској унији; Био сам изненађен и запањен Путиновом одлуком о обустављању Јужног тока

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. март 2015.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да Србија тражžи алтернативу руском гасу, и да је био "запањен" одлуком руског председника Путина да обустави изградњу Јужног тока након што су претходно градњу под притиском ЕУ и САД обуставили Бугари.

- Мени је свеједно да ли енергија долази са Новог Зеланда или Македоније, или било где друго. Потребан ми је гас по доброј цени - рекао је премијер у интервјуу за Ноје Цирихер Цајтунг, и истакао да за Србију то није никаква геополитичка игра, већ игра за преживљавање.

Запањен због одлуке о Јужном току

Он је, на констатацију да је председник Русије Владимир Путин изненада обуставио изградњу гасовода Јужни ток, објаснио да је тиме био "изненађен и запањен".

- Чули смо о томе тек када је Путин био у Турској, али не и раније - објаснио је премијер додајући да Србија није задовољна овом одлуком, јер инвестира сопствени новац, а потребан јој је гас.

Мој посао је да обезбедим енергетску сигурност земље, рекао је, и указао да друге државе, за разлику од Србије, располажу алтернативним изворима гаса, те да у том светлу треба гледати његову недавну изјаву да би амерички гас могао бити алтернатива. Анализирају се све опције.

Србија није исто што и Грчка

- Због тога разговарамо са Американцима, Русима и другима - нагласио је Вучић.

Он је објаснио да Србија неће напуштати пут ка Бриселу, али наравно жели да сачува и традиционално добре односе са Русијом.

То, како каже, не значи да Србија тражи алтернативну руту, већ остаје на курсу према ЕУ и - "тачка".

На питање да ли се понекад осећа као да је на челу Грчке, имјући у виду висок дефицит буџета, да јавна предузећа гомилају губитке, а привредни раст стагнира, казао да тај осећај може бити сличан, али да је Србија кренула потпуно другим путем.

Болне мере без притиска

Он је указао да је Србија изменила закон о раду, усвојила нови закон о приватизацији, смањила плате у администрацији и пензије, што су, како је додао, биле болне мере.

- Међутим као прва земља југоисточне Европе спроводимо фискалну консолидацију без притиска споља. Због тога смо са ММФ-ом могли да склопимо споразум, а то награђују и инвеститори - поручио је Вучић.

Говорећи о приватизацији Вучић је казао да је главни проблем што се ради претежно о банкротираним фабрикама и предузећима.

- И поред тога су запослени годинама добијали плате, а за то ништа нису пружали. Међутим постоје привредне гране, као што су телекомуникације, које буде веће интересовање - уверен је Вучић додајући да је и даље циљ окончање приватизација до краја године.

- Или ћемо наћи неког ко ће купити предузећа и учинити их профитабилним или ће она бити ликвидирана - нагласио је Вучић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер