среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: У Бриселу се нисмо договорили, али је Србија спремна да ради на имплементацији многих ствари из плана. Изнели смо примедбу да не може да се разговара о признању и уласку Косова у УН
Хроника

Александар Вучић: У Бриселу се нисмо договорили, али је Србија спремна да ради на имплементацији многих ствари из плана. Изнели смо примедбу да не може да се разговара о признању и уласку Косова у УН

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. фебруар 2023.

Председник Србије Александар Вучић говори у емисији РТС-а „Таковска 10“ о новој рунди дијалога са Приштином, која је одржана јуче у Бриселу.

"Нема заштићених у борби против корупције"

На питање има ли Србија снаге да се избори с корупцијом, Вучић је потврдио, истичући да је важно да не буде заштићених ни у СНС-у, као и на сваком другом месту.

"Корупције има у локалним органима власти, у централним органима, као што их свуда у свету има. Мораћемо да се боримо да је искоренимо што је могуће више. Има и људи који се позивају на мене широм Србије", поручио је председник, истичући да је то стална борба и у јавним предузећима, где је "највећи део колача".

О причама о доласку "Мерцедеса": Све бих дао да то буде могуће, али смо донели много погрешних одлука

Упитан о причама о доласку "Мерцедеса" који би правио електричне аутомобиле са "Рио Тинтом" и да ли се о томе разговарало, рекао да је у више наврата разговарао о свему томе и безброј пута размишљао о томе.

"Све бих дао на свету да то буде могуће, али плашим се да смо донели много погрешних одлука. Ми смо једина земља у свету која се одрекла такозваног белог злата", рекао је Вучић, који је критиково приче томе да би земља нестала због литијума.

Напоменуо је да таквог договора још нема, али да је разговарао више пута са представницима Европске комисије.

Идеја да се исплати помоћ по детету до 16 година - мајкама или законском старатељу

Вучић истиче да постоји идеја да у наредном периоду, по детету до 16 година, мајкама или законском старатељу буде исплаћена помоћ.

"То је важна порука, као директна помоћ која није директно везана са мајке, а суштински је везана за мајке", истакао је Вучић.

Говорећи о стању у пољопривреди, Вучић каже да су пољопривредници увек незадовољни, и да су подигнуте откупне цене.

"Шта да радимо што малинарима нису исплатили хладничари. Да их похапсимо. Сви долазе и траже од државе. Министарка Танасковић ради добро, причаћемо и о цени грла говеда, и о свињама. Неки траже да се повећава за 50 или 60 одсто", рекао је Вучић.

Председник је рекао да верује да ће буџетски дефицит бити под контролом.

"Увек имамо таргетиране програме, повећање пензија је било велико"

Председник Србије је рекао да Мађарска има инфлацију 26 одсто.

"Код нас је увезена инфлација, због цена енергената. Успели смо да сачувамо чврст курс динара, да подижемо девизне резерве. Оне су највеће у историји Србије, као што су нам и резерве злата највеће у историји. Разумем ја и да људи у Србији тешко живе. Ви са РТС-а имате високе плате, мада и код вас има људи са малим платама, не ви звезде. То и јесте суштина, да помогнемо људима који имају мале плате. То ћемо радити развојним пројектима, и увек имамо таргетиране програме. Повећање пензија је било велико, и биће још веће, јер имамо нову формулу, брже ће пензије пратити плате", рекао је председник.

Верује да ће бити и једнократних давања.  

На тржишту обвезница прошли бисмо боље, проблем је био што нисмо увели санкције Русији

Вучић је говорећи о усклађивању са политиком ЕУ рекао да страним представницима каже шта мисли.

"Они мени онда опет то замере, напишу у извештајима да их Вучић не слуша. И онда имамо много штете од тога. Ми смо изашли на тржиште обвезница, и прошли бисмо много боље, али је био проблем што нисмо увели санкције Русији. То је директан финансијски губитак", рекао је Вучић.

Додаје да није у стању да процени колико би финансијски резултати били бољи.

Рекао је да се сећа 2015. године када су нам Руси помогли. "Могу да нађем негативне примере, када су нам уводили санкције, али ја нећу заборавити 2015, када сам лично звао Путина да нам помогне у УН. Због тога данас немамо жиг геноцидног народа", истакао је Вучић.

Такође је рекао да је нама Украјина искрени пријатељ.

"Нити смо ми њима урадили било шта. Ја сам се видео и са Кулебом, и са Шмихалом, премијером. Они нису одушевљени, то каже и њихов амбасадор. Али они разумеју нашу политику. Како ја да објасним да неко прича о територијалном интегритету Украјине, а онда дође овде и прича другу причу, ја мислим да то у Украјини разумеју", рекао је Вучић.

Највећи раст плата ове године у региону"

Председник изјавио је да је у односу на 2012, Србија ове године имала највећи раст плата у региону, у односу на Босну и Херцеговину, Северну Македонију, Црну Гору и Хрватску.

"Постајемо први пут први, са најнижом стопом јавног дуга и незапослености, иако смо делили треће и четврто место пре осам година у региону. После нас најнижу стопу незапослености има Албанија", рекао је Вучић.

Очекују, како каже, да просечна плата у марту буде 750 евра, а до краја године 820 евра. "До краја 2025. године, оно што људе занима, очекујемо да просечна плата буде хиљада евра, уз инфлацију која није увезена", навео је председник.  

Србија се до сада провукла кроз "иглене уши", али да не знам колико ће моћи даље

"Кажу други да Запад овде у Србији има своје интересе, да се неће повући. А из Русије се повукли у седам дана, све своје компаније и банке су склонили. БАСФ, највећи хемијски гигант у свету отпушта хиљаде људи. Све су то у стању да ураде зато што су у рату, а нама као неће да ураде? Пошто смо много важни, је л' хоћете да се коцкамо? Ја нисам коцкар, секирам се за сваки динар и за сваког човека у овој земљи. Нећу да се бавим тиме да ли Запад блефира или не", поручио је председник.

О изборима на КиМ

Упитан да ли је у Бриселу било речи о ванредним изборима на Косову и Метохији, каже да није и да не зна да ли ће Приштина да спроведе изборе.

"Курти у скоријем периоду неће формирати ЗСО"

Упитан да ли очекује да Курти прихвати формирање Заједнице српских општина, рекао је да не очекује.

Сматра да ми морамо да донесемо одлуку, да будемо озбиљни у тим разоворима, пошто се Приштина бави дневном политиком.

Зато је, објашњава, скоро уверен да Курти у скоријем периоду неће формирати ЗСО.

"Да ли ће то бити месец, два или шест, али ће неко морати да је формира, тада ће остати на нама да разговарамо о другим темама", каже председник.

Курти, наводи Вучић, каже да не може да прихвати обавезе које су неки пре њега преузели, да је то била криминална влада, да је обећао народу да то неће да испуни, иако му говоре да је то обавеза.

Описујући како изгледају разговори у Бриселу, истака је да - они кажу своје, ми своје, и ништа се не слажемо.

Четири споразума о ЗСО, основни из 2013. године

Вучић је рекао да о Заједници српских општина постоје четири споразума.

Према његовим речима, основни споразум је из 2013. године, други је мандат управљачког тима, трећи план имплементације, и четврти је први споратзум о принципима.

"Осим надлежности ЗСО, као што су јачање демократије, примарне и секундарне здравствене заштите, услова за повратнике, истраживатчке активности, такође може да промовише и да представља заједничке интересе чланова ЗСО, и представља их испред власти у Приштини - дакле да чини и обавља јавне услуге, мониторинг над спровођењем својих циљева, и друге надлежности. Састоји се од скупштине, председника, савета, одбора и администрације. Имају права да поседују своју покретну и непокретну имовину, да имају компаније, заставу, грб. Одлуке се доносе двотрећинском већином", објаснио је Вучић.

"Нико неће пустити да разговори трају у недоглед"

Председник Вучић каже да Жозеп Борељ долази у Северну Македонију 18. марта, и да то није никакав рок.

"Европски савет заседа 24. марта, тамо ће да кажу шта ми радимо. Ако не радимо довољно неће да нам отворе неке кластере. Притисака ће бити, наравно, и нико неће пустити да разговори трају у недоглед, али до сада су трајали у недоглед", рекао је председник Србије.

"Нећу да учествујем у имплементацији неких ствари"

"Радимо на имплементационом плану како да уредимо регионално представљање, царинске печате, по споразуму Борка Стефановића из 2011. Како да уредимо слободу и проток робе и услуга, о правима СПЦ", рекао је Вучић.

Председник Србије истиче да ће овај план из Брисела бити оквир преговарачког процеса.

"Мени је речено да нема преговарања о томе. Понављам пети пут, нећу да учествујем у имплементацији неких ствари. Ево десети пут да поновим. Рекао сам и Макрону, и Шолцу, и Лајчаку. Док сам председник нећу потписати ни формално и неформално признање Косова, ни чланство у УН", рекао је Вучић.

Вучић: Док сам председник нећу потписати признање

"Док сам председник Републике, нећу потписати ни формално, ни неформално признање Косова, ни улазак у Уједињене нације, а после мене гледајте шта ћете и како ћете", поручио је Вучић.

"Шансе да се предлог промени су никакве, спремни смо да преговарамо о имплементационом плану"

Упитан какве су шансе да се eвропски предлог промени, одговорио је: "Никакве".

Објаснио је да се мапа пута тиче тога да се договоримо шта ће бити имплементирано, али да он "неће да имплементира пријем у УН.

Ми, каже, правимо имплементациони план, зато ће долазити Лајчак у Приштину.

"Спремни смо да преговарамо о имплементационом плану, а ово нећу да потпишем", поручио је Вучић.

Вучић је истакао да нема шансе да се промени тачка европског предлога која се тиче чланства "Косова" у међународним организацијама, али да он то неће прихватити.

"О свему другом сам спреман да преговарам као о имплементационом плану, али ово нећу да потпишем", поручио је он.

- Рекао сам то и Макрону и Шолцу у Минхену и Борељ је то поновио, реч је да не желим и да не може да се преговара о међународном признању и уласку КиМ у УН. О свему осталом сам отворен за разговоре, јер је добро за европски пут Србије и односе Срба и Албанаца, рекао је Вучић.

Председник Србије је напоменуо је да је свим западним званичницима поручио да не може да се разговара о међусобном признању и о уласку "Косова" у Уједињене нације.

"За све остало сам отворен. Добро је за односе Срба и Албанаца да разговарамо и преговарамо", навео је Вучић.

- "Жозеп Борељ није могао да употреби израз да сам подржао европски план јер сам ја говорио о концепту и оквиру", рекао је председник.

Истакао је да је Србији потребна нормализација односа са Албанцима.

"То неће бити лако, али то нема везе са оваквим државним питањима", указао је председник Србије.

"Тастатура ратници би да ратују туђом децом, хајде да направимо рационалне компромисе"

Вучић је истакао да је за Србију важно да чува мир, своју децу, и националне интересе.

"Тастатура ратници", како је рекао, би да ратују туђом децом, а кад крену на КиМ, кажу да им нису нам дали због пи-си-ар теста.

Указао је да је 99,99 одсто Албанаца за независно Косово, и истакао да се то неће променити.

"Хајде да направимо рационалне компромисе који се тичу реалног живота", поручио је председник.

"Спреман сам да идемо на народну проверу"

За њега је, истиче, важно да људи знају да се трудио и борио за нашу земљу, и да ће то наставити док траје мандат.

"Ако људи мисле да не радим свој посао, спреман сам да идемо на народну проверу, да видимо да ли уживам поверење народа", рекао је Вучић.

"Борељова изјава је врло неодређена"

Вучић је рекао да су медији објављивали делове предлога, и да су објављивани само лоши предлози, а да је било добрих, као о СПЦ и ЗСО.

"Немам шта да кријем, ово нам је постављено: Или хоћете или нећете. Борељова изјава је врло неодређена, ја сам говорио о концепту или оквиру. Спремни смо да разговарамо о свим темама, и то би довело до нормализације. Да, нама је потребна нормализација са Албанцима. Али то нема везе са најважнијим државним питањима, како је представљено у парламенту, са оним насилним представама у Скупштини, банерима, нападима, снајперским пушкама. До тога да ћу потписати, а онда нисам потписао. Па онда да ћу дати Ани Брнабић да потпише, али нисам то урадио", каже Вучић.

Нама је увек лакше да поверујемо да је ЦИА изазвала земљотресе у Турској, рекао је Вучић и додао: најежим се од тога, а у то верује 25 одсто људи у земљи. "Па што не у Москви, него у Дијарбакиру", рекао је председник Србије.

Вучић истиче да се не крије ниједан споразум, и да је сваки који је постигнут јавно објављен.

"Сваки могу да виде на сајту Канцеларије за КиМ", додао је председник Србије.

"Не може да се прича о међусобном признању, признању и уласку КиМ у УН"

Србија је спремна да ради на имплементацији многих ствари из плана, али смо изнели јасну велику једну примедбу. То сам рекао и Макрону и Шолцу у Минхену, и свих великим лидерима. Реч је о томе да не може да се прича о међусобном признању, признању, и уласку Косова у УН - рекао је Вучић.

Председник Вучић је рекао да је лековит промет робе и услуга, да би могли мирно да живимо, и да нико не пуца на нашу децу на КиМ.

"Али кључна питања која се тичу Устава Србије, недвосмислено и на сваком месту сам јавно и јасно рекао. Снага позиције Србије је управо у томе. И шта мислите зашто нисам потписао ништа, за шта су говорили да ћу да потпишем. Имате изјаву, мислио сам да је човек пристојан, а изненадио сам се у Скупштини, француски држављанин Милош Јовановић је објавио на Инстаграму да сам издајник који хоће да потпише сецесију Косова. Два дана касније, ево ништа није потписано у Бриселу", истиче Вучић.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да јуче у Бриселу није дошло до договора током дијалога са Приштином, али да је Србија спремна да ради на имплементацији из плана. Председник је истакао да је Србија изнела примедбу да не може да се разговара о међусобном признању и уласку Косова у УН.

Он је истакао да је Србија предала оштар и темељан одговор - нон пејпер на европски предлог, а да су се они вратили са козметичким изменама.

"Људима сам увек говорио истину, а текст плана ЕУ донет је без могућности икаквог преговора, саопштене су и последице ако се не прихвати, а то је директно повлачење инвестиција, као и изолација земље", рекао је Вучић гостујући на РТС.

Вучић је подсетио да су председник Француске Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц својевремено донели у Београд план и да нису оставили могућност преговора.

„Рекли су узмите или оставите. Свако од нас ко има било какву емоцију и понос рекао би станите сад овде, али када водите државу не можете тако, морате размишљати о поседицама, а последице су заустаљање еу интеграција, престанак даљих инвестиција. Рекли су „директно повлачење инвестиција““, подсетио је Вучић.

И трећа ствар, како је додао, низ других свеобухватних мера, укључујући да би „наша земља остала изоловона из света“.

Вучић је рекао да Приштини европски план није тако представљен, односно да није уцењена.

Он је новинару РТС дао одговор Србије на, како је рекао, шест куцаних страница и који је „врло оштар, утемељен на међународном праву.

"То је предато међународним представницима“. То ће ући у историју, да се зна против чега смо били и да се зна на шта смо указали“, рекао је Вучић и додао да су се „они вратили уз козметичке измене са питањем да ли прихватате или не“.

Председник Србије Александар Вучић говори у емисији РТС-а „Таковска 10“ о новој рунди дијалога са Приштином, која је одржана јуче у Бриселу.

"Међународним представницима предат наш одговор"

Председник Александар Вучић каже да је међународним представницима предат одговор на шест густо куцаних страница, који је показао у студију.

"Наш нон пејпер, одговор на тај папир, оштар, озбиљан и утемељен у међународном праву", истакао је Вучић.

Вучић: Нисмо тајно преговарали, сваки пут сам говорио истину

Председник Александар Вучић каже, говорећи о јучерашњем састанку, да се нису договорли, али да ће бити још разговора.

"Нисмо тајно преговарали, сваки пут сам говорио истину, никада ништа нисмо крили", каже Вучић.

Мора се, истиче, размишљати и шта су последице.

То су, пренео је речи европских званичника, заустављање евроинтеграција, директно повлачење инвестиција.

Председник Александар Вучић учествовао је јуче у новој рунди дијалога Београда и Приштине.

Вучић је разговарао са високим представником Европске уније Жозепом Борељом, специјалним изаслаником ЕУ Мирославом Лајчаком и премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем.

Састанак је био тежак, рекао је председник и истакао да је инсистирао на формирању ЗСО, као и да је договорено да се разговори наставе.

Напоменуо је да нису говорили о европском предлогу за КиМ, него о имплементацији раније договореног.

(РТС, Спутњик, РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер