недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић самиту о нуклеарној енергији у Бриселу: Нуклеарна енергија потребна за веће стопе раста, мораћемо да мењамо законе и доведемо људе из иностранства
Хроника

Александар Вучић самиту о нуклеарној енергији у Бриселу: Нуклеарна енергија потребна за веће стопе раста, мораћемо да мењамо законе и доведемо људе из иностранства

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. март 2024.

 Први самит о нуклеарној енергији, који организују Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) и Белгија, биће одржан данас у Бриселу, а учествоваће и председник Србије Александар Вучић.

Први пут на таквом самиту окупиће се делегације из 30 земаља, представници  индустрије, шефови истраживачких центара, стручњаци, као и представници цивилног друштва.

Светски лидери ће се окупити у Бриселу како би истакли улогу нуклеарне енергије у смањењу употребе фосилних горива, јачању енергетске сигурности и подстицању економског развоја.

Вучић: Нуклеарна енергија потребна за веће стопе раста

Председник Србије Александар Вучић изјавио је на првом Самиту о нуклеарној енергији у Бриселу, који организују Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) и Краљевина Белгија, да је тај скуп веома важан и за Србију и цео европски континент, јер нам је свима потребно више енергије како бисмо могли да остваримо веће стопе раста и да реализујемо велике планове у будућности.

"Не можемо научити пуно од Србије по овим питањима, зато што након распада бивше Југославије нисмо имали искуства са нуклеарном енергијом, али верујем да је овај самит од истинске важности за будућност моје земље, као и за будућност целог европског континента", рекао је Вучић, који је био међу првим говорницима на првој сесији Самита који је предвиђен за говоре националних лидера.

Он је истакао да је тај самит важнији од многих других форума и састанака на којима су европски лидери.

"Зашто верујем да је ово веома важан самит? Зато што смо сви спремни да дискутујемо о великим плановима, великим стварима у будућности и које су добри за будућност, али не знамо како да их спроведемо. Као прво, рекли смо себи да морамо барем да удвостручимо производњу наоружања и пратеће опреме. Затим морамо да побољшамо наш раст, јер су на европском континенту стопе раста тако мале", рекао је Вучић.

Фон дер Лајен: Нуклеарна енергија може да има важну улогу у транзицији чисте енергије

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да широм Европске уније постоје различити погледи на нуклеарну енергију, али да верује да у земљама које су отворене за технологију, нуклеарна технологија може да игра важну улогу у транзицији чисте енергије.

Она је на отврању Међународног самита о нуклеарној енергији рекла да су након глобалне енергетске кризе изазване ратом у Украјини многе земље почеле другачије да гледају на потенцијалну улогу нуклеарне енергије.

"Не заборавимо да је нуклеарна енергија у свету други највећи извор електричне енергије са ниским емисијама после хидроенергије. Друго, земље настоје да смање своју зависност од увезених фосилних горива. И треће битно је да обезбедимо нашу конкурентност. Нуклеарна енергија може да обезбеди поуздано сидро за цене електричне енергије. Сада, ово обновљено интересовање долази у кључном тренутку", рекла је Фон дер Лајенова.

Према њеним речима нуклеарна енергија је и даље највећи појединачни извор производње електричне енергије у Европској унији са 22 одсто, али да је тај удео знатно испод нивоа постигнутог деведесетих година када је нуклеарна енергија произвела једну трећину електричне енергије у Европи.

Додала је и да будућност нуклеарне индустрије зависи од буџета, као и да је пречесто реализација нуклеарних електрана резултирала значајним додатним трошковима и прекорачењем.

"Ту је и питање продужења животног века за постојеће нуклеарне електране, под условом, наравно, да раде безбедно. С обзиром на хитност климатских изазова, земље морају пажљиво да размотре своје опције пре него што се одрекну лако доступним изворима електричне енергије са ниским емисијама", рекла је председница ЕК.

Вучић: Самит на којем се обликује енергетска будућност Европе

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће Србију све већа лењост по питању ископавања угља, неопходност да се одричемо фосилних горива, нуклеарне енергије, зелене енергије ставити у позицију да ће морати да мења законске норме и навике.

Он је, уочи почетка Међународног самита за нуклеарну енергију у Бриселу, рекао и да ће Србија морати и да доводи људе из иностранства јер нема довољно стручњака у тој области.

"Данас је важно да ми разумемо у коликом смо заостатку и како смо погрешне одлуке доносили у претходних 35 и 40 година и значај који се придаје овом самиту нама указује на то колико ће нам струја недостајати у будућности. Да то поједноставимо – без нуклеарне енергије ми нећемо бити у стању да преживимо и долазак вештачке интелигенције, ни електричних аутомобила", рекао је Вучић.

Он је указао и на све већи значај зелене енергије. "Наша све већа лењост по питању ископавања откривки угља, неопходност да се одричемо фосилних горива, нуклеарне енергије, зелене енергије и све друго нас ставља у позицију да ћемо морати да мењамо наше законске норме, да ћемо морати истовремено да мењамо наше навике, али да ћемо морати и да доводимо људе наше из иностранства, јер немамо довољно број стручних људи", рекао је Вучић.

Председник је нагласио да ћемо морати да обезбедимо значајне финансијске средства у будућности, да бисмо све то могли да направимо.

Вучић је захвалио белгијском премијеру и директору Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаелу Марианоу Гросију на срдачном дочеку и прилици да Србија учествује на Самиту о нуклеарној енергији на којем се обликује енергетска будућност Европе.

Нуклеарна енергија и обновиљиви извори се не искључују

Премијер Белгије Александар де Кро рекао је новинарима уочи почетка самита да се нуклеарна енергија и обновљиви извори енергије не искључују међусобно и као пример навео то што је Белгија одлучила да прошири две нуклеарне електране са једне стране и са друге што планира да постави турбине на ветар у Северном мору.

"Биће нам потребно и једно и друго. Ми смо у позицији да имамо обоје. На крају имамо стратегију која је 20 година далеко и, искрено, ако желимо да се декарбонизујемо, ако желимо да идемо ка 'нето нули' 2050. биће нам потребне и све обновљиве и нуклеарне технологије", рекао је де Кро.

Премијер Мађарске Виктор Орбан изјавио је да је питање енергетике често талац идеолошких приступа, што је лоше, јер, како је рекао, енергија није идеолошко и није геополитичко питање.

"Ово (нуклеарна енергија) је једини извор енергије који би могао да буде безопасан за људе у смислу загађења и истовремено производити велике количине онога што нам је потребно. Тако да је Мађарска веома за то. Срећно. Питање енергетике је понекад у Европи талац идеолошких приступа и тога се морамо ослободити", рекао је Орбан.

  

Председник Вучић је раније изјавио да ће у оквиру самита бити одржани значајни састанци.

"Имамо тај самит за нуклеарну енергију, биће много европских и светских лидера, сви европски званичници, тако да ће то бити прилика за додатне значајне састанке за све нас", рекао је председник Вучић.

Самитом ће копредседавати генерални директор Међународне агенције за атомску енергију Рафаел Мариано Гроси и председник Владе Краљевине Белгије Александар де Кро.

“Самит о нуклеарној енергији биће прилика за све лидере који учествују да поделе своје ставове о улози коју нуклеарна технологија мора да игра и коју ће играти у наредним годинама, у испуњавању циљева декарбонизације које смо заједнички поставили", рекао је уочи самита премијер Белгије Александар де Кро.

Очекује се да се на крају самита усвоји и Декларација о нуклеарној енергији, а предвиђено је и да се одрже и четири панел дискусије на којима ће се разговарати како иновације додатно повећавају конкурентност, употребљивост и одрживост нуклеарне енергије, о успостављању равноправних услова за финансирање нуклеарне енергије, као и о напретку у нуклеарној технологији за производњу енергије.

Самит долази након историјског укључивања нуклеарне енергије у Глобалну анализу договорену на конференцији УН-а о климатским променама (СОP28) у Дубаију у децембру прошле године, која је позвала на убрзање њеног коришћења заједно са другим изворима енергије са ниским садржајем угљеника.

То ће шефовима држава и влада земаља учесница пружити прилику да поделе своју визију о кључној улози нуклеарне енергије у достизању "нето нуле" када је реч о емисијама СО2 и промовисању одрживог развоја, укључујући националне планове за потпуно искоришћавање њеног потенцијала.

(РТС-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер