петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Сребреница је стравичан злочин, Срби не морају да живе у истој држави
Хроника

Александар Вучић: Сребреница је стравичан злочин, Срби не морају да живе у истој држави

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. август 2013.

У Србији не постоји ни најмања мржња према Бошњацима, рекао вицепремијер Александар Вучић. Време је да се признају грешке из прошлости и да се врати поверење међу народима Србије и БиХ, истакао Вучић.

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић оценио је за сарајевски Дневни аваз да је време да се признају грешке из прошлости и да се, у интересу будућности, врати поверење међу народима Србије и БиХ.

"Дошло је добро време за све нас који смо грешили у прошлости, на стидимо се да признамо своје политичке грешке, немам никакав проблем с тим, и да ме не питате ја желим о томе да говорим, да ствари поставмо без претеране љубави на један рационалан ниво и рационалан колосек", рекао је Вучић за сарајевски лист.

"Ја мислим да у Србији данас, и то вам отворено кажем, не постоји никаква, ни најмања мржња према Бошњацима. Никаква!", рекао је вицепремијер и, како га представља Аваз, централна политичка фигура Србије, рођени Београђанин који води порекло из Чипуљића код Бугојна.

Вучић је истакао да то говори као неко "ко добро зна обе стране Србије, и ону националну или националистичку, како год хоћете, и ону грађанску Србију".

Он је додао да би волео да је тако и да нема мржње у БиХ, али није сигуран, и да би волео да је исто тако и у Републици Српској.

"Постављање ствари у рационалну раван, размишљање о економији, о будућности, размишљање о томе шта је то што можемо да урадимо заједнички, који су то међународни тендери на којима можемо заједно да учествујемо, који су заједнички пројекти, које можемо да урадимо, јер мислим да можемо, то је пут којим треба да идемо", поручио је Вучић и додао да је уверен да ће међу људима на овим нашим просторима расти међусобно поверење.

"Ви мене питајте да ли правим разлику између Расима Љајића, Сулејмана Угљанина, који су министри у Влади Србије, или Муамера Реџовића из Новог Пазара, у односу на неке Србе. Наравно да не правим никакву разлику. Они то могу да потврде", рекао је Вучић.

Одговорни за злочине морају да одговарају

Упитан да ли намерава да оде у Сребреницу, Вучић каже да то није проблем, али да пре тога жели да разговара са људима. Не жели, каже, да се његов одлазак тамо схвати као провокација с било чије стране.

Он, међутим, мисли да је кључна ствар за све нас да пре свега размишљамо о будућности: "Јер, докле год ми будемо причали о прошлости, ми о будућности нећемо размишљати. Да не буде забуне, не желим да се скривам иза било кога ко је лажно у име народа којем припадам починио тај стравични злочин. Стравични, језиви злочин, толико страшан да вас је срамота што неко ко је у томе учествовао припада вашем народу", навео је вицепремијер.

Он је истакао да му то није тешко да каже и запитао "да ли су Срби такви због тога што се догодило у Сребреници и да ли су Бошњаци такви због тога што се догодило на неким другим местима, на Озрену, где су неким Србима главе одсецане, у мањем обиму, у мањем броју".

"Не. Нису. Већ, ти који су одговорни за те страшне злочине морају да одговарају, а нама другима ће, нажалост, требати много, много времена да изградимо међусобно поверење", рекао је Вучић и додао да је то његова суштинска порука и мисли да ће се са свим тим сложити већина - и сви Срби и сви Бошњаци, ко год буде прочитао то што говори.

"То је једини пут. Ако мислите да ми треба да продубљујемо наше разлике и да их увек истичемо у први план, ја мислим да не треба", уверен је он напоменувши да жели да разговара и са руководством у Сарајеву и са званичницима у Бањалуци о томе шта је то што треба да урадимо да би градили поверење између два народа.

Упитан шта би саветовао политичарима у БиХ како би та држава што пре добила датум за почетак преговора о прикључењу ЕУ, Вучић каже да једино што знам је да ће "вама бити једнако тешко као и нама, можда и теже".

"Ми смо успели да то изгурамо, некако на силу. Да сте размишљали о оцени свега и сваког потеза никада то не бисте изгурали, али смо рекли народу 'ово је све тешко и ужасно за нас, зажмурите, ми ћемо да прогутамо те жабе у ваше име, пробудите се после шест месеци и имаћемо неки резултат'. И тако смо урадили", рекао је Вучић.

Признаје да му није било лако да оде у Косовску Митровицу, тамо где су га, како каже, некада дочекивали као хероја, а сада су га дочекали повицима да је издајник.

"Али, као што знате, отишао сам тамо, преживео то и у лице им рекао све што мислим, да је тај споразум у Бриселу добар за њих, за целу Србију и њену будућност и за наше односе са Албанцима", навео је вицепремијер.

О односима са и унутар БиХ

Кад је реч о односима са и унутар БиХ, Вучић истиче да такође нема проблем да каже да за Србију постоји држава БиХ и постоји Република Српска у складу са Дејтонским споразумом.

"Какав бих ја то човек и политичар био да сада говорим да БиХ не постоји. Као што видите, ја исти речник користим пред вама и пред господином (председником РС Милорадом) Додиком. Исте ствари говорим у Москви, Вашингтону, Бриселу, Београду и Косовској Митровици. И зато ми људи верују, зато што ја немам две различите приче", навео је он.

А да ли је српски народ исти са једне и са друге стране Дрине, Вучић каже:

"Па то је несумњиво. Због порекла, сматрам себе Србином са западне стране Дрине. То је исти народ, али то не значи да исти народ треба да живи у једној држави. Овде имамо две државе. Имамо Србију и Босну и Херцеговину".

Додика, каже, познаје дуго и њихови су односи "били и остали веома сложени".

"Моја обавеза, као некога ко је у врху Србије, јесте да имам професионално добре и најбоље могуће односе са руководством РС, а о свему другом личном, нити се тиме бавим, нити мислим да ми је то посао, нити мислим да је било коме важно. И кад буде неко други на месту Милорада Додика, мој однос ће бити исти", јасан је Вучић.

О аспирацијама БиХ да буде чланица НАТО-а, Вучић, који је и министар одбране, каже да Србија има скупштинску декларацију о неутралности и да разуме став који долази из РС зато што желе да у војном смислу буду у истом савезу као и Србија, а не да БиХ буде у НАТО, а Србија да буде у неком другом савезу или да не буде нигде.

А на питање о наводним увредама владике захумско-хрцеговачког Григорија на рачун председника Србије Томислава Николића, Вучић је рекао:

"Ја председника Николића веома поштујем и не мислим да је добро ако је то на такав начин рекао владика Григорије".

Још жешћи обрачун с корупцијом

Вицепремијер Вучић најавио је интензивирање борбе против криминала и корупције, истичући да ће бити "још жешће" и да ће бити "још већих побуна у Србији" због тога ко ће све још да буде ухапшен.

"На почетку свог мандата рекао сам да нема недодирљивих. Тако ће и остати", поручио је Вучић.

"Наставићемо борбу против корупције и криминала без пардона, јер да има пардона, онда ништа никоме не бих могао да кажем. Као што видите, ја немам никаквог страха и не постоји нико ко је заштићен у том смислу", рекао је српски вицепремијер.

Вучић је објаснио да није обесхрабрен изласком Мирослава Мишковића из притвора, уз јемство, јер је, како каже, важно да се против њега води ефикасан судски поступак.

Вицепремијер је изразио спремност за сарадњу Србије и БиХ на плану борбе против криминала и корупције.

"Увек сам спреман да понудим оно што смо већ договорили са Црном Гором и што је већ дало значајне резултате. Ми смо направили тзв. специјалне истражне тимове заједничке са Црном Гором. То можемо да урадимо и са БиХ".

"Мислим да би то било веома важно, јер, просто, организовани криминал и корупција немају границе. Свако наше повезивање је ударац организованом криминалу, тако да смо увек спремни не само да о томе разговарамо, него да то на најконкретнији начин и брзо решавамо и делујемо", навео је Вучић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер