Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Srbija je spremna za kompromis sa Prištinom; Senator SAD Ron DŽonson: Vučić je pravi lider i ima hrabrosti da rukovodi
Hronika

Aleksandar Vučić: Srbija je spremna za kompromis sa Prištinom; Senator SAD Ron DŽonson: Vučić je pravi lider i ima hrabrosti da rukovodi

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. februar 2018.

 BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sinoć, treći put u samo osam meseci, sa američkim senatorom Ronom DŽonsonom, koji ga je u više navrata nazivao ključnim liderom u regionu.

Vučić je preneo novinarima da je od američkog senatora Rona DŽonsona tražio da pomogne u stabilizaciji regiona, time što će zamoliti kosovske Albance da budu spremni za istinska rešenja, koja znače kompromis.

Razgovor s američkim senatorom bio je sadržajan, sveobuhvatan i iskren, rekao je predsednik Srbije, te dodao da su razgovarali o četiri teme - bilateralnim odnosima, stanju u regionu, odnosima Beograda i Prištine i podršci Srbiji na putu ka EU.

"Po pitanju odnosa s Prištinom imamo različite stavove", primetio je Vučić te dodao:

"SAD su priznale jednostrano proklamovanu nezavisnost, razgovarali smo o tome, a naše je nadanje, na desetu godišnjicu proglašenja, da se stvari reše kompromisom".

"Srbija je za to spremna, ali za kompromis je potrebno dvoje i on ne može biti takav da jedna strana bude zadovoljna, a druga nezadovoljna", istakao je predsednik Srbije.

Preneo je da je sa DŽonsonom razgovarao i o podršci SAD evropskom putu Srbije, za koji je dobio snažnu podršku Vašingtona.

"Ključno pitanje je kako će se rešiti odnos Beograda i Prištine", rekao je Vučić.

Ukazao je da će DŽonson sutra boraviti u Prištini, podsećajući da SAD imaju snažan uticaj na ono što Albanci zovu stvaranje kosovske nezavisnosti.

Vučić je od američkog senatora tražio da pomogne u stabilizaciji regiona, time što će zamoliti kosovske Albance da budu spremni za istinska rešenja, koja znače kompromis.

"Kompromis ne može da postoji ako je jedna strana apsolutno zadovoljna, a druga nezadovoljna. Otvoreni smo za razgovore. Ne istrčavamo se u javnosti šta je moguće, a šta nije, šta se sme, a šta ne sme. Nije nam to potrebno za unutrašnje političke prilike. Za naš narod je važno da donesemo rešenje dobro za našu decu i budućnost, da Srbija ne bude ponižena, niti sa manjim poštovanjem u odnosu na ono koje ima danas", objasnio je Vučić.

Senatoru je zahvalio na poseti i podsetio da on ovde nije prvi put, te da je reč o čoveku koji je uticajan i iskreno se zalaže za još bolje odnose dve zemlje.

Vučić je na pres konferenciji nakon razgovora podsetio i da se za nekoliko meseci navršava sto godina od kako je u znak savezništva ispred Bele kuće podignuta srpska zastava, te ponovio poziv od prošle godine američkom predsedniku da poseti Srbiju, uz nadu da će to biti u ovoj godini, ukoliko Donald Tramp bude za to imao priliku i vreme.

Bilateralni odnosi, rekao je Vučić, razvijaju se na političkom i ekonomskom planu, gde je trgovinska razmena dostigla 560 miliona dolara, ali gde, kako je primetio, ima prostora za dalji rast, koji Vučić, kako je rekao, i očekuje,

"Očekujemo i veći dolazak američkih investitora", rekao je srpski predsednik.

Tema odnosa u regionu apsolvirana je tako što je Vučić obavestio DŽonsona o tome da je pre nekoliko dana bio u Hrvatskoj, te da u utorak očekuje dolazak predstavnika nestalih iz Hrvatske, kao i nacionalne manjine Hrvata u Srbiji, a sve s ciljem da se počnu rešavati konkretni problemi građana, a ne da se sve završi s dva dana zvanične posete i bukom koju je ta poseta proizvela.

"Uradićemo sve da ispunimo ono što smo govorili u Zagrebu, a da to ne bude predstava za javnost", poručio je.

U BiH, dodao je, poštujem, o teritorijalni integritet, ali isto to i u RS, bez ikakvih pretenzija da ugrožavamo teritorijalni integritet bilo koga u regionu.

DŽonson: Pravedan dogovor za sve na Balkanu

Svaki dogovor mora biti pravedan za sve strane, mora uzeti u obzir budućnost svih, poručio je DŽonson, posle razgovora sa Vučićem.

On je ponovio da se prošlost ne može zaboraviti, ali da narodi na Balkanu treba da oproste, koliko god bilo teško, da bi išli ka prosperitetnijoj budućnosti.

"Svi moramo gledati u budućnost, niko neće zaboraviti prošlost, to nikada ne bih tražio, ali tražim da svi narodi u regionu oproste da bi svi imali sjajniju budućnost. Svaki dogovor mora biti pravedan za sve strane, mora uzeti u obzir budućnost svih", rekao je DŽonson novinarima u vili "Mir".

Kako kaže, u Beogradu je da se "obavesti, informiše i osnaži odnos sa Vučićem, kako bi razumeo ideje i težnje Srbije", dok ide ka miru i prosperitetu.

Istakao je da je još prilikom susreta sa predsednikom Vučićem u Vašingtonu odmah procenio da je on pravi lider.

"Odmah sam procenio da je pravi lider i da ima hrabrosti da rukovodi, ne samo na dobrobit naroda Srbije, nego svih u regionu. A to će doneti dobrobit i celom svetu", poručio je DŽonson.

Zahvalivši se Vučiću na gostoprimstvu, dodao je da je i američki predsednik Vudro Vilson pre 100 godina ukazao na značaj koji Srbija ima za mir u regionu i svetu.

"Rusija nije prihvatila ruku Zapada, a Srbija teži ekonomskom modelu Zapada"

Predsednik Srbije i senator SAD su odgovarali na pitanja u vezi sa izjavom Lavrova, da od Srbije ne treba praviti novu Ukrajinu i tražiti da bira između EU i Rusije, te da li dugoročna normalizacija odnosa sa Prištinom znači priznanje nezavisnosti, a DŽonson je najpre istakao da smatra da su ekonomske slobode te koje mogu da doprinesu boljitku svih u regionu.

Američki senator je rekao da iskreno veruje da ekonomski razvoj i mogućnosti, uključujući sve zemlje, pa i Rusiju, podrazumevaju slobodno tržište, te da je "istorijska tragedija" što Rusija, nakon raspada Sovjetskog Saveza, "nije prihvatila pruženu ruku" Zapada i sarađivala sa njim.

On je rekao da Srbija i njen predsednik teže tom modelu ekonomskih sloboda, što bi, ocenio je, donelo prosperitet svima u regionu.

Sjedinjene Američke Države, istakao je, mogu biti samo te koje će podržavati, a nikako nešto nametati, bilo šta.

"Put strpljenja i fleksibilnost je ono što će pomoći da idemo napred", rekao je američki senator.

"Te dve reči, strpljenje i fleksibilnost, su od ključnog značaja", nadovezao se predsednik Srbije i podvukao da je velika stvar što je to izneo gost iz SAD.

Vučić je ponovio da je važno da se razgovara, da ljudi i narodi u regionu dođu do rešenja.

"To je veoma važno i nadam se da to svi drugi razumeju", dodao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, na taj način svi bi imali budućnost i to se ne radi zarad Rusije ili SAD, ili bilo koga drugoga, "već zbog sebe i onoga što je potrebno našoj deci".

Vučić je ponovio da je Srbija na evropskom putu, da ima iskrene i prijateljske odnose sa Rusijom i Kinom, i drugim zemljama, i dodao da je to pozicija koju iznosi svuda u svetu.

"Srpsku politiku ne vodi niko drugi sem naroda i građana Srbije, koji biraju svoje rukovodstvo, i ta je politika vrlo jasna i ne menja se nekoliko godina, na čvrstim je postulatima, i to je politika stabilnosti, budućnosti i ekonomskog prosperiteta", zaključio je on.

Uhapšena grupa stranih državljana

Vučić je potvrdio da je uhapšena grupa stranih državljana i ocenio da se ne radi o bilo čemu "posebno opasnom".

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je neke informacije dobio, ali da će tek večeras imati sastanak sa ljudima koji su detaljnije upoznati sa svim što se dešavalo.

"Imali smo jedan slučaj, koji je bio nešto ozbiljniji u prethodnom periodu, ali za ovaj danas ne mislim da je tog nivoa", kazao je on.

Ukazao je da nije bilo samo američkih državljana, već i iz drugih zemalja, i da ne misli da je ovaj slučaj povezan sa ranijim hapšenjem.

 "Da ne govorim ništa dok ne dobijem izveštaj bezbednosne službe Srbije", naglasio je Vučić.

Početkom meseca u Beogradu je uhapšen američki državljanin, bivši marinac, kod kojeg je pronađen pištolj sa izbrisanim brojem, a mediji su spekulisali da je spremao atentat.

(Tanjug-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner