петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Србија је спремна за компромис са Приштином; Сенатор САД Рон Џонсон: Вучић је прави лидер и има храбрости да руководи
Хроника

Александар Вучић: Србија је спремна за компромис са Приштином; Сенатор САД Рон Џонсон: Вучић је прави лидер и има храбрости да руководи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. фебруар 2018.

 БЕОГРАД - Председник Србије Александар Вучић састао се синоћ, трећи пут у само осам месеци, са америчким сенатором Роном Џонсоном, који га је у више наврата називао кључним лидером у региону.

Вучић је пренео новинарима да је од америчког сенатора Рона Џонсона тражио да помогне у стабилизацији региона, тиме што ће замолити косовске Албанце да буду спремни за истинска решења, која значе компромис.

Разговор с америчким сенатором био је садржајан, свеобухватан и искрен, рекао је председник Србије, те додао да су разговарали о четири теме - билатералним односима, стању у региону, односима Београда и Приштине и подршци Србији на путу ка ЕУ.

"По питању односа с Приштином имамо различите ставове", приметио је Вучић те додао:

"САД су признале једнострано прокламовану независност, разговарали смо о томе, а наше је надање, на десету годишњицу проглашења, да се ствари реше компромисом".

"Србија је за то спремна, али за компромис је потребно двоје и он не може бити такав да једна страна буде задовољна, а друга незадовољна", истакао је председник Србије.

Пренео је да је са Џонсоном разговарао и о подршци САД европском путу Србије, за који је добио снажну подршку Вашингтона.

"Кључно питање је како ће се решити однос Београда и Приштине", рекао је Вучић.

Указао је да ће Џонсон сутра боравити у Приштини, подсећајући да САД имају снажан утицај на оно што Албанци зову стварање косовске независности.

Вучић је од америчког сенатора тражио да помогне у стабилизацији региона, тиме што ће замолити косовске Албанце да буду спремни за истинска решења, која значе компромис.

"Компромис не може да постоји ако је једна страна апсолутно задовољна, а друга незадовољна. Отворени смо за разговоре. Не истрчавамо се у јавности шта је могуће, а шта није, шта се сме, а шта не сме. Није нам то потребно за унутрашње политичке прилике. За наш народ је важно да донесемо решење добро за нашу децу и будућност, да Србија не буде понижена, нити са мањим поштовањем у односу на оно које има данас", објаснио је Вучић.

Сенатору је захвалио на посети и подсетио да он овде није први пут, те да је реч о човеку који је утицајан и искрено се залаже за још боље односе две земље.

Вучић је на прес конференцији након разговора подсетио и да се за неколико месеци навршава сто година од како је у знак савезништва испред Беле куће подигнута српска застава, те поновио позив од прошле године америчком председнику да посети Србију, уз наду да ће то бити у овој години, уколико Доналд Трамп буде за то имао прилику и време.

Билатерални односи, рекао је Вучић, развијају се на политичком и економском плану, где је трговинска размена достигла 560 милиона долара, али где, како је приметио, има простора за даљи раст, који Вучић, како је рекао, и очекује,

"Очекујемо и већи долазак америчких инвеститора", рекао је српски председник.

Тема односа у региону апсолвирана је тако што је Вучић обавестио Џонсона о томе да је пре неколико дана био у Хрватској, те да у уторак очекује долазак представника несталих из Хрватске, као и националне мањине Хрвата у Србији, а све с циљем да се почну решавати конкретни проблеми грађана, а не да се све заврши с два дана званичне посете и буком коју је та посета произвела.

"Урадићемо све да испунимо оно што смо говорили у Загребу, а да то не буде представа за јавност", поручио је.

У БиХ, додао је, поштујем, о територијални интегритет, али исто то и у РС, без икаквих претензија да угрожавамо територијални интегритет било кога у региону.

Џонсон: Праведан договор за све на Балкану

Сваки договор мора бити праведан за све стране, мора узети у обзир будућност свих, поручио је Џонсон, после разговора са Вучићем.

Он је поновио да се прошлост не може заборавити, али да народи на Балкану треба да опросте, колико год било тешко, да би ишли ка просперитетнијој будућности.

"Сви морамо гледати у будућност, нико неће заборавити прошлост, то никада не бих тражио, али тражим да сви народи у региону опросте да би сви имали сјајнију будућност. Сваки договор мора бити праведан за све стране, мора узети у обзир будућност свих", рекао је Џонсон новинарима у вили "Мир".

Како каже, у Београду је да се "обавести, информише и оснажи однос са Вучићем, како би разумео идеје и тежње Србије", док иде ка миру и просперитету.

Истакао је да је још приликом сусрета са председником Вучићем у Вашингтону одмах проценио да је он прави лидер.

"Одмах сам проценио да је прави лидер и да има храбрости да руководи, не само на добробит народа Србије, него свих у региону. А то ће донети добробит и целом свету", поручио је Џонсон.

Захваливши се Вучићу на гостопримству, додао је да је и амерички председник Вудро Вилсон пре 100 година указао на значај који Србија има за мир у региону и свету.

"Русија није прихватила руку Запада, а Србија тежи економском моделу Запада"

Председник Србије и сенатор САД су одговарали на питања у вези са изјавом Лаврова, да од Србије не треба правити нову Украјину и тражити да бира између ЕУ и Русије, те да ли дугорочна нормализација односа са Приштином значи признање независности, а Џонсон је најпре истакао да сматра да су економске слободе те које могу да допринесу бољитку свих у региону.

Амерички сенатор је рекао да искрено верује да економски развој и могућности, укључујући све земље, па и Русију, подразумевају слободно тржиште, те да је "историјска трагедија" што Русија, након распада Совјетског Савеза, "није прихватила пружену руку" Запада и сарађивала са њим.

Он је рекао да Србија и њен председник теже том моделу економских слобода, што би, оценио је, донело просперитет свима у региону.

Сједињене Америчке Државе, истакао је, могу бити само те које ће подржавати, а никако нешто наметати, било шта.

"Пут стрпљења и флексибилност је оно што ће помоћи да идемо напред", рекао је амерички сенатор.

"Те две речи, стрпљење и флексибилност, су од кључног значаја", надовезао се председник Србије и подвукао да је велика ствар што је то изнео гост из САД.

Вучић је поновио да је важно да се разговара, да људи и народи у региону дођу до решења.

"То је веома важно и надам се да то сви други разумеју", додао је председник Србије.

Према његовим речима, на тај начин сви би имали будућност и то се не ради зарад Русије или САД, или било кога другога, "већ због себе и онога што је потребно нашој деци".

Вучић је поновио да је Србија на европском путу, да има искрене и пријатељске односе са Русијом и Кином, и другим земљама, и додао да је то позиција коју износи свуда у свету.

"Српску политику не води нико други сем народа и грађана Србије, који бирају своје руководство, и та је политика врло јасна и не мења се неколико година, на чврстим је постулатима, и то је политика стабилности, будућности и економског просперитета", закључио је он.

Ухапшена група страних држављана

Вучић је потврдио да је ухапшена група страних држављана и оценио да се не ради о било чему "посебно опасном".

Вучић је, одговарајући на питања новинара, рекао да је неке информације добио, али да ће тек вечерас имати састанак са људима који су детаљније упознати са свим што се дешавало.

"Имали смо један случај, који је био нешто озбиљнији у претходном периоду, али за овај данас не мислим да је тог нивоа", казао је он.

Указао је да није било само америчких држављана, већ и из других земаља, и да не мисли да је овај случај повезан са ранијим хапшењем.

 "Да не говорим ништа док не добијем извештај безбедносне службе Србије", нагласио је Вучић.

Почетком месеца у Београду је ухапшен амерички држављанин, бивши маринац, код којег је пронађен пиштољ са избрисаним бројем, а медији су спекулисали да је спремао атентат.

(Танјуг-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер