субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Србија добила најбоље услове за "Јужни ток", решићемо неслагања са Русијом
Хроника

Александар Вучић: Србија добила најбоље услове за "Јужни ток", решићемо неслагања са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. јул 2014.

Председник Владе Србије Александар Вучић рекао је за РТС да је српска делегација у Москви постигла много и најавио потписивање уговора о изградњи "Јужног тока". Премијер је истакао да је Србија добила најбоље услове око изградње гасовода.

Гостујући у Дневнику РТС-а, српски премијер је у Москви рекао да ће уговор о изградњи "Јужног тока" потписати три стране - Душан Бајатовић и копредседници.

Премијер је истакао и да је Србија међу последњим земљама које потписују тај уговор, нагласивши да је изразио захвалност руској страни јер, како је оценио, "имамо можда и најбоље услове у односу на све друге земље".

"Дао сам све од себе и борили смо за Србију и њене интересе. Мислим да смо постигли доста. Да ли је могло више, можда неко други јесте, ја нисам", рекао је Вучић, који се раније састао са председником Русије Владимиром Путином.

На питање какву реакцију очекује у Бриселу због потписивања уговора, премијер је одговорио: "Нормалну, најнормалнију."

"Као што у Бриселу кажем да смо за ЕУ, а да Русији нећемо да уводимо санкције, тако и овде кажем да немамо две политике, поносни смо на своју политику. За такву политику се залаже највећи број људи у Србији. И такву чисту политику водимо", поручио је премијер.

Коментаришући питање да ли постоји нека препрека на путу изградње "Јужног тока" кроз Србију, Вучић је рекао да то зависи од Руса и Европљана и њиховог односа, не од нас.

Он је подсетио да су и друге земље попут Аустрије потписале уговор и да спор око "Јужног тока" Брисел треба да реши са својим чланицама.

Премијер је нагласио и да Србија не сноси никакав ризик у новцу када је питању градња "Јужног тока".

"Оно што грађани Србије треба да знају јесте да ми не сносимо никакав ризик. Ми дајемо деветнаест милиона евра, а Руси две милијарде и сто милиона. И да изградимо све и да неко не дозволи да гасовод ради, наша штета није никаква јер ћемо ми много више зарадити на грађевинским радовима", рекао је премијер.

Руска страна преузела комплетан ризик

Вучић је упозорио да, ипак, на много места можемо да "забрљамо" када се ради о "нашој озбиљности и марљивости".

"У сваком случају, руска страна је преузела комплетан ризик и хвала им на томе. Кредит не враћамо у новцу, него кроз вредност када гас потече, кроз транзитну цену гаса га исплаћујемо. У томе је наш део најповољнији", рекао је Вучић.

Премијер је прецизирао да је првобитно било предвиђено да Србија тих 765.000.000 евра кредита плати на другачији начин и да је каматна стопа била већа од предвиђених 4,25 одсто.

"Успели смо да променимо начин плаћања и оставимо каматну стопу од 4,25 одсто и за то дугујемо велику захвалност руској страни, која нам је дала и 50 одсто од грађевинских радова и 40 одсто од укупних радова", рекао је Вучић.

Пројекат "Јужни ток" је у интересу Србије јер тиме гарантујемо енергетску безбедност, каже Вучић и наглашава да је то велики инвестициони захтев јер ће се упослити домаћи капацитети.

"Наше компаније ће зарадити 350.000.000 евра, а добићемо нешто што остаје у нашој земљи, и да наплаћујемо транзит, а нећемо зависити - као што ове зиме треба да стрепимо и дрхтимо да ли ће нам Украјина пустити гас или не, у зависности од политичких односа", нагласио је Вучић.

Председник Владе Србије рекао је да је у Москви било речи и о рудној ренти и додао да је договорено формирање радних група, како би тај проблем био решен. На питање хоће ли Русима остати рудна рента од три одсто, Вучић је одговорио да би он на то "гледао мало комплексније".

"Разговараћемо о свему томе и договорили смо се о формирању одређених радних група, и то ћемо на такав начин решавати. Ми ћемо и тако лош аранжман успети да направимо колико-толико бољим", рекао је премијер.

Наши домаћини поштују Србију

Упитан да ли је током разговора у Москви било потезања "руске крагне", премијер је одговорио да тако нечег није било.

"Не. Са Србијом се не разговара на такав начин... Наши домаћини поштују Србију и знају да руководство Србије штити интересе свог народа и својих грађана. Србија није земља без угледа у свету са којом било ко жели или може на такав начин да разговара", рекао је премијер.

Упитан да ли је он иницирао неку тему о којој није сагласан са ставом Русије, премијер је одговорио да јесте, те да се плашио реакције на две теме.

"Али ту смо успели да се договоримо. Не могу да кажем о чему је реч. То ћемо решити", навео је Вучић.

Председник српске владе је, коментаришући изјаве да се Русима поклања "Петрохемија", рекао да је она у огромном минусу.

"Капитал је негативан, дужни смо 790.000.000 евра. Дакле, то је негативан капитал, и ми бога молимо да неко ко може да спусти цену гаса и примарног бензина, узме 'Петрохемију' и сачува нам 1.750 запослених и да може да прави профит и посао у будућности, јер је 'Петрохемија' један од носилаца бруто друштвеног производа и један од највећих извозника у нашој земљи", поручио је Вучић.

"Платићемо да неко узме. Ми нисмо у стању да то направимо профитабилним", рекао је Вучић.

Једна од тема разговора у Москви била је и Зона слободне трговине. Вучић је рекао да је добио обећање да ће руска страна разматрати проширење Зоне на још неке производе, уз оцену да то неће бити лако.

"Разговарали смо и о многим другим стварима и о великом трговинском центру овде у Москви и о раду наших грађевинских компанија. Међутим, морамо пре тога да направимо овде озбиљне грађевинске компаније, да направимо некакав конзорцијум, да се не срамотимо више на сваком месту", рекао је Вучић.

Када је реч о односима са Москвом, премијер је уверен да ће српске компаније имати много боље услове у Русији, али и да ће нама врата те земље у економском смислу бити отворена.

"У то нема никакве сумње. Наишли смо на искрен, пријатељски однос и ја сам захвалан нашем руском домаћину на томе и захвалан сам на томе што разумеју нашу политичку позицију и то што идемо у Европску унију", поручио је премијер.

Председник Владе Србије подвукао је да су политички односи са Русијом пријатељски, а економски рационални и озбиљни, и закључио да Русија постаје све значајнији партнер Србије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер