среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Следи немилосрдна борба против криминала, није могуће играти се са државом
Хроника

Александар Вучић: Следи немилосрдна борба против криминала, није могуће играти се са државом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2013.

Уследиће немилосрдна борба против криминала, јер није могуће играти се са државом, рекао за РТС Александар Вучић, после седнице Бироа за координацију служби безбедности. Предложено формирање Службе за борбу против наркотика и Службе за борбу против екстремизма и тероризма.

На седници Бироа за координацију служби безбедности донета је одлука да се предложи Влади формирање Службе за борбу против наркотика и Службе за борбу против екстремизма и тероризма. На седници се разговарало о угрожавању изборног права у северном делу Косовске Митровице и о борби против насиља на стадионима.

После седнице, први потпредседник Владе Александар Вучић рекао је за РТС да ће уследити немилосрдна борба против криминала, јер није могуће играти се са државом. Међутим, како је рекао, "неће бити лова на вештице".

Први потпредседник Владе рекао је и да држава "неће прогонити навијаче, већ криминалце и нарко-дилере".

"Борба за безбедност и сигурност на свим јавним манифестацијама биће најобимнија у историји Србије против оних који деле наркотике широм наше земље", рекао је Вучић и додао да је интересантно да је у последње три године, откада је кренула борба против Шарића, цена наркотика још нижа.

Према његовим речима, јасно је да нисмо томе посветили довољно пажње и да ћемо сада морати да решавамо тај проблем на најозбиљнији и најтежи могући начин.

Ипак, како сазнаје РТС у наредних 10 до 15 дана уследиће највећа акција у историји Србије против нарко-дилера и хулигана.

Сазнајемо и да је дошло и до прегруписавања међу навијачким групама, тако да су присталице Рада направиле споразум са "забрањенима", фракцијом навијача Партизана.

Због догађаја током гласања у Косовској Митровици надлежни органи поднеће одговарајуће пријаве, најавио је Вучић.

"За нас је теже у Косовској Митровици јер немамо ефективну власт, али ћемо наћи начина и показати да ће бити кажњени сви они који су злоупотребљавали све слободе које су им дозвољене, а они који су тврдили да је неко други то организовао, имаће прилику да то докажу и покажу. Нема никакве сумње", навео је Вучић.

Говорећи о предстојећим догађајима, утакмици Рад - Црвена звезда и поновљеним изборима 17. новембра, Вучић је рекао да су веома лоше безбедносне процене за оба догађаја, али да ће држава реаговати и обавити свој посао, гледајући да никоме не угрози његова права.

Ко ће убудуће имати право на обезбеђење државе и ротације на колима биће познато када надлежни ураде нову безбедносну процену за све који сада користе то право.

Само у београдској полицији 450 полицајаца ангажовано је на обезбеђењу личности. Десет пута мање инспектора бори се против трговине наркотицима.

МУП има конкретне предлоге

Заменик начелника за праћење и спречавање насиља на спортским приредбама Управе полиције Србије Владимир Стојанов је најављујући учешће на данашњој седници Бироа рекао да ће МУП изаћи са свеобухватном анализом насиља на спортским примедбама за протекли период и конкретним сугестијама на који начин може да се превазиђе тренутна ситуација.

"Закон о спречавању насиља на спортским приредбама је у принципу добар, али анализа је показала да постоји више фактора који утичу на насиље, један од њих је инфраструктура, затим неусклађеност правних прописа и њихова непотпуна примена", изјавио је Стојанов Танјугу.

Илуструјући размере проблема, Стојанов је јуче рекао да је полиција у овој години евидентирала 80 случајева тежег нарушавања јавног реда и мира чији су актери били навијачи, у којима је повређено 140 особа, од којих су 30 полицајци.

МУП, како је додао, има известан број повратних информација од правосуђа када је реч о тим предметима, али ће тек ће имплементацијом Националне стратегије за спречавање насиља и недоличног понашања на спортским примедбама то министарство имати јединствену евиденцију вођења кривичних и прекршајних поступака.

"МУП даје све напоре да се проблем насиља реши, али нисмо ми једини друштвени субјекат који може да самосталмно реши проблем насиља на спортским примедбама. Стратегија предвиђа да се направи друштвени консензус како би сви предузели оно што могу, укључујући медије, јер проблем се не може без тога смањити на најнижу могућу меру", закључио је Стојанов.

Раскинути везе политике, клубова и навијача

Криминолог Добривоје Радовановић истиче да трајно решење проблема насиља у спорту мора подразумевати раскидање везе политике, клубова и навијача, јер, како је упозорио, када држава користи неформалне групе какве су навијачи онда та држава сноси и последице.

"Зато политичари и седе у управним одборима спортских клубова, да би могли да кажу навијачима шта да раде. Морамо прекинути везу политике, клубова и навијача. Само законско решење, кажњавали ви колико год хоћете, не може бити довољно", изјавио је Радовановић јуче Танјугу.

Он је подсетио да су, између осталог, навијачи за време владавине Слободана Милошевића коришћени за разбијање грађанских протеста, да су одиграли улогу у петооктобарским променама, да су учествовали у паљењу амбасада у Београду.

Радовановић је истакао да од данашње седнице Бироа за координацију служби безбедности очекује да се коначно покаже одлучност за решавање тог проблема и да се неће чекати неке трагични догађаји да држава напокон реагује.

"Једно од решења је брза приватизација клубова, јер власници клубова неће имати интерес да им групе хулигана праве представе са бакљадама и батинањем или да дилују дрогу", казао је Радовановић.

Следеће решење које треба применити, како сматра, јесте превентивни рад са младима у завршним разредима основних школа и свим разредима средњих школа, јер деци треба да се говори шта значе хулиганске групе и чему оне воде.

Најзад, како је истакао, треба кажњавати клубове, јер они су креатори, инспиратори и ти који обезбеђују ратни материјал на утакмицама, они су сами почели да организују навијачке групе, они ух увлаче у своје управе и питају их за мишљење.

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер