субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић са Јоханесом Ханом: До чланства у ЕУ чека нас "ланац планинских препрека“; Хан: Србија мора да реши и примени правно обавезујући споразум са Косовом, а ми смо ту да помогнемо
Хроника

Александар Вучић са Јоханесом Ханом: До чланства у ЕУ чека нас "ланац планинских препрека“; Хан: Србија мора да реши и примени правно обавезујући споразум са Косовом, а ми смо ту да помогнемо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. фебруар 2018.

Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Београду са европским комесаром за преговоре о проширењу и суседску политику Јоханесом Ханом.

После састанка, који је почео у 13.30 у згради Генералног секретаријата председника Републике, предвиђене су изјаве за медије, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Србије.

Након тога, у 15.30 сати у Влади Србије састаће се председница Владе Ана Брнабић и Јоханес Хан, а потом ће у 16 сати одржати конференцију за новинаре.

Конференцији за медије претходиће потписивање два документа: Финансијског споразума о секторско-буџетској подршци за интегрисано управљање границом, односно Уговора о донацији између ЕУ и Србије за помоћ‡ у решавању мигрантске кризе (МАДАД2).

Ова документа потписаће министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић‡ и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Шарчевић, са директорком за Западни Балкан у Генералном директорату за суседску политику и преговоре о проширењу Геновевом Руиз Калавером, саопштила је владина канцеларија за сарадњу за медијима.

Хан: Важна европска перспектива

Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан рекао је јуче да је задовољан досадашњим напретком Србије у преговорима за чланство у ЕУ, као и да је за Србију веома важна "европска перспектива" јер је омогућила повећање страних инвестиција, и корисна је за смиривање напетости.

- Друго, ако погледате на врло трагични догађај, на убиство на северу Косова, пре неколико година би то сигурно довело до оружаног сукоба, до насиља. Овај пут два председника су посегла за телефоном, позвала један другог, послужила се одговорним, умирујућим речима, тако да се, у добром смислу речи, ништа није десило. Баш због европске перспективе - рекао је Хан за ДW.

"Психолошки" проблеми Србије и Хрватске

Упитан да прокоментарише како ЕУ мисли да реши "психолошке проблеме" у односу Србије и Хрватске, Хан је казао да обема земљама европска перспектива помаже да превазиђу "међунационалне и етничке тензије".

- Мислим да је велики задатак да се среде односи те две земље, и не само између њих, већ и између осталих и између различитих етничких група. Без европске перспективе они не би превазишли те тензије и зато нам је та песрпективе потребна - рекао је Хан.

Он је рекао и да је један од највећих проблема у региону корупција, а као други, у неким деловима региона, недостатак економске перспективе.

Додао је и да не може да каже која од западнобалканских земаља има најбоље шансе да се придружи ЕУ 2025. године, али је поновио да су Србија и Црна Гора највише напредовале.

Вучић: 2025. није гаранција, ланац планинских препрека до ЕУ

Анализирали смо Стратегију Европске уније и 2025. година нам не значи гаранције, али је важна као подстрек грађанима да знају да смо радили битне ствари, да смо учинили много тога значајног, иначе не бисмо били на путу ка ЕУ, поручио је председник Србије Александар Вучић после састанка са европским комесаром Јоханесом Ханом.

Вучић се захвалио европским званичницима,који су, каже, помогли Србији на европском путу. он је нагласио да је  ЕУ је место ка коме нас привлаче вредности, бољи економски положај за грађане и додаје да то је ЕУ најсупешнији мировни пројекат.

"Неко би рекао да треба да се похвалимо, јер смо ми и Црна Гора најближи чланству, најтежи задаци су пред нама, у поређењу с другим земљама, не бих рекао да је то наша кривица, дошло је време да доносимо одлуке, да платимо цене из прошлости, одлуке које нисмо смели да донесемо у деценијама пре нас. Прошло је 18 година од када су почеле евроинтеграције, нисмо многа важна питања дотакли, 2014. смо ушлу у економске реформе и извлачимо земљу из банкротсва, донели смо закон о раду, успели да смањимо ниво незапослености, успели реформама и фискалном консолидацијом да уредимо јавне финансије, нешто смо урадили у области владавине права, доста тога нисмо, морамо још много да урадимо", каже Вучић.

Председник наглашава да нас до чланства у ЕУ чека "ланац планинских препрека" и да као народ морамо да донесемо одлуку шта ћемо да радимо.

"Хоћемо ли да доносимо храбре одлуке или да се свађамо са собом и бунимо. Поглавље 35 не постоји ни за кога сем за Србију, сами смо то прихватили. Шта су те планине препрека...то је пре свега питање Косова, односа Београда и Приштине, овде није реч да ли ћете да се зовете овако или онако, већ је крупно питање, много хиљада квад километара и питање људи који живе на Косову и како ће њихов статус бити регулисан".

Према његовим речима, као друштво можемо да пустимо да време пролази или да покушамо да проблеме решавамо и да након тога заиста Србија уђе у ЕУ 2025. године.

“У односу на четири земље и једну територију, најтежи задаци су пред Србијом. Дошло је време да доносимо одлуке, да платимо одређене цене из прошлости, да доносимо одлуке и решавамо проблеме које нико није решавао деценијама пре нас“, додао је Вучић.

Вучић је навео и да је реч о “толико крупним питањима да ће грађани морати да се изјасне о њима“.

“Да ли видимо будућност у Европи, за шта морамо да платимо одређену цену, а која није имала, или да останемо на овоме сада? Одлучиће грађани и ми ћемо да поштујемо ту одлуку. Али нећу да се кријем, већ ћу рећи шта мислим да је најбоље за земљу, а грађани ће рећи да ли је то фер или није“, истакао је Вучић.

Осим тога, он је навео да “не може Србија ту да изгуби све, а неко други да добије све“, већ да решење мора бити резултат компромиса “у којим ће и једни и други да изгубе да би били задовољни“.

“По први пут нећу да кријем од грађана Србије. У Сарајеву смо имали идеје, Бошњаци су хтели другачије. Прихватили смо те њихове идеје, а онда су рекли - нећемо ни како ми хоћемо. Дакле, џаба вам и то што сте урадили то што неко тражи. А границу са Хрватском најбоље да не коментаришем“, додао је он.

О анализи стратегије није желео да говори, како је рекао, то неће урадити данас, јер би било компликовано и опширно.

“Та 2025. година која је поменута не значи нам никакве гаранције, али је веома важна као подстицај грађанима Србије да знају да смо радили неке важне ствари. ЕУ је место где нас привлаче вредности пре свега, бољи економски положај за наше грађане, али то је пре свега најуспешнији мировни пројекат створен после Другог светског рата“, рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре.

Вучић се после доношења стратегије Европске комисије за Западни Балкан захвалио званичницима ЕУ - Федерики Могерини, Доналду Туску, Жан-Клоду Јункеру.

“Стратегија ЕУ отвара прозор наде и шанси, а на нама је да будемо одговорни и да радимо напорније. Није више ситуација економски тешка, али ће бити за 10 или 15 година, ако политичке проблеме не решимо. А ако их решимо, економски ћемо као ракета да растемо“, навео је Вучић.

Како је рекао, Јункерове изјаве су много другачије него оне из 2013. или 2014. године.

Осим тога, Вучић се током обраћања медијима захвалио и Европској унији и, како је рекао, “драгом Јоханесу“ на томе што “улаже много труда и, за разлику од многих, разуме ситуацију на Балкану“.

Вучић наводи да морамо да решимо проблеме с границом са БиХ и Хрватском.

"Ми смо у Сарајеву имали идеје, онда су нам од бошњачке стране изнете друге идеје, онда само прихватили и њихове идеје а они су рекли ми нећемо ни како ми хоћемо. Границу с Хрватском најбоље да не коментаришем. Нити принципе које користе у четири различита случаја. Ми морамо себи као друштво да кажемо хоћемо ли да пустимо да пролази време или да покушамо да их решимо и 2025. уђемо у ЕУ".

Ова стратегија нам отвара прозор наде, истиче Вучић и додаје да треба да се уозбиљимо, будемо одговорни и радимо напорно.

"Није економија тешка, али ће бити ако не решимо политичке проблеме. Ако их решимо, економски ћемо као ракета да растемо. Нису лаке препреке, као Хималаји су, али нисмо први који су се попели на Монт Еверест".

Вучић је нагласио да нас ЕУ неће пустити да неке од проблема увеземо.

"ЕУ је већ увозила неке од тих проблема, да ли је то правично - није, можемо само да се дуримо. Морамо да решавамо те проблеме".

Вучић: На Пленковићевом месту не бих говорио о ратној одштети

Председник Србије каже да је "изненађен и запрепашћен" изјавом хрватског премијера Андреја Пленковића да приликом предстојеће Вучићеве посете Загребу треба разговарати и о ратној одштети.

"Што се тиче ратне одштете, био сам изненађен и запрепашћен темом коју је Пленковић покренуо. Све што могу да кажем је - да сам на његовом месту, то питање не бих покретао. Плашим се да Хрватска не само да не може да добије ништа, већ може много да изгуби. То бих могао да поткрепим хиљадама разноврсних и тешких аргумената", рекао је Вучић.

Вучић каже да у посету Хрватској иде у "доброј вери" и да у делегацији Србије на пут иду стручњаци који желе да решавају и питања из прошлости, али да пре свега разговарају о будућности.

"Видео сам да су предвидели и неке демонстрације и протесте, али ја се не плашим тога. Мој је посао да радим за Србију и грађане и желим да верујем да ће и друга страна конструктивно да приступи", рекао је Вучић.

Он је рекао да је интерес Србије да има добре и пријатељске односе са другим земљама јер само тако може да напредује.

Хан: ЕУ неће увозити спорове, Србија мора да их реши

Европски комесар за проширење Јоханес Хан изјавио је да дуготрајна стабилност захтева помирење и добросуседске односе, и да Европска унија не може и неће да увози билатералне спорове.

"Србија мора да реши и примени правно обавезујући споразум са Косовом, а ми смо ту да помогнемо као и у решавању других граничних питања са другим суседима", рекао је Хан.

Он каже да је Србија први пут добила индикативни временски оквир и да су то добре вести за Србију и грађане. Хан каже да Србија има реалну перспективу и прилику коју треба да искористи.

"Биће неопходно да се политички погура, чекају вас тешке реформе, не треба то радити само на папиру, реч је о томе да се услови побољшају и зато све ово радимо, а не само да кажемо да постоји перспектива. То је најбоље за грађане, децу унуке. Зато су оправдани сви напори", рекао је Хан.

Европски комесар је нагласио да Србија има најзначајнију улогу на Балкану и додао да ће напори убрзо донети резултате.

"Провешћу време са медијима, опозицијом, цивилним сектором, да чујем њихово мишљење. Прикључење мора да буде национални пројекат, како би различити делови друштва то пригрлили, захтева напоре свих који су посвећени будућности земље", сматра Хан.

Постоји потенцијал у региону који треба искористити, наводи он о каже да је регион удвостручио трговниску размену са ЕУ на 43 милијарде евра.

"Али није се ни за евро повећала размена у региону, и зато је важна сарадња унутар региона уз заједнички циљ - приступање ЕУ. На свакој земљи је да напредује својом брзином како би постигла резултат, ако су неки бржи они ће бити награђени, а Србија је предводница".

 (Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер