Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Mi Srbi smo jedan od šampiona po broju ratova koje smo vodili, učinili smo dosta loših stvari drugim ljudima
Hronika

Aleksandar Vučić: Mi Srbi smo jedan od šampiona po broju ratova koje smo vodili, učinili smo dosta loših stvari drugim ljudima

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 08. februar 2015.

Minhen -- Treba da učinimo sve da nađemo način i to svim sredstvima da se uspostavi mir u Ukrajini, "to je preduslov, a posle možemo da krenemo sa razgovorima".

To je na panelu "Ukrajina i nerešeni konflikti u Evropi" u okviru Minhenske bezbednosne konferencije rekao srpski premijer Aleksandar Vučić naglasivši da moramo sačuvati žive ljude na sve strane, a da će Srbija kao predsedavajući OEBS učiniti najbolje s partnerima Švajcarskom i Nemačkom da se to i ostvari.

Naglasio je da u Srbiji najbolje znamo šta znači izgubiti živote i šta znače ratovi.

"Ne sanjam o dobijanju Nobelove nagrade rešavanjem problema koji nisu rešeni godinama. Imam dobre ideje, koristiću nešto što liči na šalu, ali je istina - mi Srbi smo jedan od šampiona po broju ratova koje smo vodili od 19. veka do nedavno. Iskusili smo najteže situacije, patili puno, izgubili pola muškog stanovništva, učinili smo dosta loših stvari drugim ljudima i našli smo danas nešto što je od najvećeg značaja po našu zemlju, a to je mir i stabilnost", istakao je premijer.

On je dodao da način na koji će se postići mir i stabilnost nije važan, i da ne treba uvek tražiti ispravno i loše.

Takođe, dodao je "ne možete vratiti život nekom, ali možete puno učiniti očuvanjem života, to je od najvišeg prioriteta".

Navodeći da su se u današnjim diskusijama čule oštre reči, Vučić je rekao da smo mi mala zemlja i ne možemo koristiti takve reči, ali možemo jasno reći da "smatramo da je mir neophodniji nego ikada, u suoprotnom bi se išlo u katastrofu, koju svi želimo da izbegnemo".

"Mi ćemo biti objektivni kao mala zemlja, koja ima puno iskustva, i možemo biti od koristi da se nađe rešenje", zaključio je Vučić.

Odgovarajući na pitanja moderatora panela predsednika Slovenije Boruta Pahora Vučić je ponovio da je Srbija na putu ka Uniji, tda je to njen strateški cilj.

"Mi smo to rekli i Putinu i mnogim drugima. Isto tako smo tradiconalno dobri prijatelji s Rusijom, ali i sa Ukrajinom, čiji teritorijalni integritet podržavamo, jer smo podržavali teritorijalni integritet Sbrije i svih zemalja članica UN. Mi ćemo nastaviti s takvom politikom i insistirati na međunarodnom pravu i u budućnosti", naveo je premijer.

Mi kao Sloveni želeli bismo da vidimo miroljubivo rešenje, dodao je i ponovio da će Srbija pomoći i učiniti sve da se životi spase.

Vučić: Srbija ima snage da postane moderna zemlja

Premijer Aleksandar Vučić sastao se u Minhenu sa pomoćnicom državnog sekretara SAD Viktorijom Nuland. Tema sastanka bili su bilateralni odnosi, pre svega u oblasti energetike, kao i o mogućnosti snabdevanja "Srbije gasom". Srbija ima snage i volje da postane moderna i uspešna zemlja, naglasio je Vučić.

Pomoćnica državnog sekrtara SAD Viktorija Nuland podržala je evropski put Srbije i nastavak dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima, prenosi Tanjug.

Premijer Vučić obavestio je Nulandovu o ekonomskim reformama koje sprovodi Vlada, naglasivši da Srbija ima snage i volje da postane moderna i uspešna zemlja, sa uređenim javnim finansijama i znatnim rastom industrijske i poljoprivredne proizvodnje već od sledeće godine.

Vučić je razgovarao i sa ministarkom za EU u Vladi pokrajine Bavarske Beatom Merk, kojoj je rekao da je za Srbiju evropski put veoma važan i da bez podrške Nemačke on ne bi bio moguć.

Tema sastanka bile su i nemačke investicije u Srbiji i predsedavnje OEBS-u.

Srbija čini sve da poboljša ekonomsku situaciju, a zaključivanje sporazuma sa MMF-om u februaru ove godine biće još jedan dokaz uspešnih ekonomskih mera koje srpska vlada sprovodi, istakao je Vučić.

Od bavarske ministarke zatražio je pomoć u prenošenju prakse i izgradnji preduzetničkog duha u Srbiji, kao i veće angažovanje kompanija iz Bavarske.

Beata Merk dolazi u Srbiju početkom marta kako bi istakla važnost saradnje Srbije i Savezne Republike Nemačke, navedeno je u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.

"Vi činite veliki napredak u razvoju i reformama, i ja znam da to zahteva ogromne napore. Zato želim da dođem u Srbiju kako bih pozdravila vaš uspeh i unapredila našu saradnju", istakla je Merkova.

Veliki značaj bliskih odnosa sa Nemačkom

Sumirajući dosadašnje razgovore na Minhenskoj konferenciji, premijer Vučić je rekao da je veoma važno da imamo bliske kontakte sa nemačkim zvaničnicima i privrednicima, jer su oni ti koji odlučujuće utiču na događaje u Evropi.

"Razgovarali smo o većem dolasku njihovih investitora. Oni čvrsto stoje iza naših ekonomskih reformi, podržavaju naše reforme. Ono na čemu oni insistiraju jeste nastavak dijaloga i postizanje rezultata u razgovorima sa kosovskim Albancima i mislim da su tu stvari poprilično jednostavne", rekao je Vučić.

Istakao je da Srbija podržava stav Nemačke o manje oružja, odnosno neslanja oružja u Ukrajinu, ali i da se prvenstveno bavi rešavanjem svojih problema.

"Da budem iskren, gledamo da svoju zemlju izvučemo, ako možemo, iz svega i da se bavimo pre svega ekonomskim problemima i da rešavamo životne probleme građana Srbije", poručio je Vučić.

Premijer će se večeras u Minhenu sastati i sa DŽozefom Bajdenom, potpredsednikom SAD. U razgovoru sa Bajdenom će, kako je najavio, pokrenuti temu dodatnih američkih investicija u Srbiji.

Istakao je da njegovo učešće na bezbednosnoj konferenciji, odnosno prisustvo Srbije na tom forumu, treba videti kao priliku da se obezbedi dodatna podrška za osnaživanje naše ekonomije i sprovođenje reformi, jer je to preduslov stabilnosti.

Vučić je rekao da će u tom smislu teme razgovora sa američkim potpredsednikom biti energetska pitanja, bilateralna saradnja, pitanje evropskih integracija, ali i pitanje dodatnih ekonomskih ulaganja i američkog investiranja u Srbiji.

Podsetio je na razgovor sa Viktorijom Nuland, koja, kako je primetio, "mnogo toga odlučuje", i kad je reč o SAD, ali i o stvarima koje se tiču Evrope.

Premijer je naveo da je sa Bajdenom imao dva vrlo srdačna telefonska razgovora i da mu je zahvalan što je u "svoj toj gužvi" prihvatio da dosta vremena provede sa predstavnicima naše zemlje.

Dodao je da se u Minhenu na kratko sreo i sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i njenim savetnikom Kristofom Hojzgenom.

Vučić učestvuje u Minhenu na 51. Međunarodnoj konferenciji o bezbednosti koja je okupila oko 400 vodećih političara iz Evrope i sveta.

Stav Srbije o Ukrajini poznat

Odgovarajući na pitanja u vezi sa njegovim obraćanjem na panelu "Ukrajina i nerešeni konflikti u Evropi", Aleksandar Vučić je rekao da ne spada u one političare koji misle da mogu da rešavaju svetske probleme, mada će, razume se, izneti već poznat stav Srbije po pitanju Ukrajine.

"Ono čime ću da se bavim je stabilnost u Srbiji, u regionu...kako ekonomska, tako i politička. Ono što je za nas najvažnije, što donosi tu stabilnost i obezbeđuje mir, jesu bolja ekonomija i ekonomske reforme", istakao je predsednik srpske vlade.

Premijer, dodao je, očekuje plodotvornu raspravu sa svim učesnicima, čast mu je da bude gost na takvom panelu i da može takvom skupu da se obrati, a pre svega je to čast za Srbiju.

Vučić razgovarao i sa Đukanovićem

Na marginama konferencije u Minhenu premijer Vučić razgovarao je sa premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem.

Aleksandar Vučić za nemačku štampu: I Putinu sam jasno rekao da hoćemo da postanemo članica EU

BERLIN - Premijer Srbije Aleksandar Vučić ponovio je u intervjuu nemačkom listu "Štutgarter cajtung" da je Srbija jasno orijentisana ka članstvu u EU i da po tom pitanju nema "nikakvih skrivenih planova" Beograda.

"Naša strateška orijentacija je jasna. Mi želimo da postanemo deo Evropske unije. Tu nema nikakvih "skrivenih planova" u Beogradu. To sam jasno rekao i predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, kada je pre nekoliko meseci bio u Srbiji", rekao je Vucicć.

On je dodao da po tom pitanju nema dileme, iako Srbija ima tradicionalno dobre odnose sa Rusijom, koja je spada među deset najvećih investitora u našoj zemlji.

Na pitanje da li ima više razumevanja za poziciju Moskve nego Kijeva, kada je reč o situaciji na Krimu i Istočnoj Ukrajini, Vučić je odgovorio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, zajedno sa Krimom i da je on to još ranije, pri izbijanju konflikta objasnio, čemu se, kako je dodao, njegove ruske kolege nisu baš radovale.

Kada je reč o sankcijama protiv Rusije, Vučić je rekao da je Srbija mala zemlja, da nije član EU, te da je niko nije pitao za stav kada se odlučivalo o uvođenju sankcija Rusiji.

"Konflikt u Ukrajini izgleda kao da je dalek, ali on pogađa i nas. Slabost rublje otežava izvoz u Rusiju. Ja svoju zemlju moram da štitim, takođe, i ekonomski", napomenuo je Vučić.

On je rekao da Srbija nije u istoj situaciji kao Poljska, čija privreda za gubitke zbog sankcija dobija finansijsko poravnanje.

"Imam utisak da se sve to u Berlinu razume", rekao je Vučić. Na ocenu lista da, bez obzira na sve to, Srbija i dalje deluje daleko od EU, Vučić je naglasio da za Srbiju nema ni jednostavnog, ni brzog puta ka EU.

"Ali mi teško radimo na tome da svoju zemlju izmenimo. U to spadaju i veoma neprijatne i bolne stvari. Mi imamo dobre rezultate. Prema stavu Svetske banke, Srbija će, ako nastavi sa reformskim kursom, u 2016/2017. godini biti najuspešnija zemlja u regionu," rekao je on.

Srbija se nada rastu od više od dva procenta i državnoj zaduženosti manjoj od tri procenta, dodao je on. Na pitanje koliko će još proći do konačnog zaključenja sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, Vučić je odgovorio da to, koliko će trajati, nije važno:

"Odlučujuće je da mi poboljšamo život ljudi na Kosovu. Kosovski konflikt nije više najveći problem na Balkanu. Mi nemamo više nepremostivih bezbednosnih problema u regionu. Nema više ljudi koji bi želeli novi rat. Mi pokušavamo naše konflikte da rešimo mirno i kroz razgovore. Postoji, dakle, napredak", zaključio je Vučić.

Povodom odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu da odbaci hrvatsku tužbu i sprsku protivtužbu, Vučić je rekao da se to mora shvatiti kao šansa za ceo region.

"Mi, zapravo, i nismo želeli da tužimo Hravtsku. To je bio odgovor na njihovu tužbu u Hagu. Trebalo bi sada da tu presudu shvatimo kao šansu za ceo region, da se zalažemo za bolje razumevanje naših naroda i ne provociramo neprijateljstva", rekao je Vučić i naglasio da se mora učiniti sve da se razjasni sudbina nestalih.

Na pitanje novinara "Štutgarter cajtunga" da li bi za Srbiju mogao biti uzor ponašanje Nemačke posle nacionalsocijalizma, kada je došlo do sveobuhvatne istorijske obrade tog vremena ili Južne Afrike posle aparthejda, Vučić je rekao da je ne samo za Srbiju, već za sve u regionu, važno da se ratni zločini istraže, pravno obrade i počinioci kazne.

"Mi moramo zajedno da razgovaramo o uzrocima tadašnjih sukoba i pokušamo da prevladamo razlike", rekao je Vučić.

Na podsećanje da je on lično još pre deset godina podržavao Ratka Mladića, Vučić je odgovorio da je normalno da se ljudi menjaju.

"A te promene, takođe, treba priznati. Ja sam u svom životu počinio puno grešaka i danas pravim još po neku, premda ne tako teške kao kada je reč o toj temi. Ljudi u Srbiji osećaju da sam ja ozbiljan u promeni mišljenja", rekao je Vučić.

Aleksandar Vučić sa ministarkom Bavarske: Evropski put je za Srbiju izuzetno važan, a bez Nemačke podrške on ne bi bio moguć

Minhen -- Premijer Aleksandar Vučić rekao je u razgovoru sa Beatom Merk, ministarkom za EU u Vladi pokrajine Bavarske, da je za Srbiju evropski put veoma važan.

On je rekao i da bez podrške Nemačke on ne bi bio moguć.

Vučić se sastao sa Beatom Merk u Minhenu na marginama bezbednosne konferencije.

Oni su razgovarali i o nemačkim investicijama u Srbiji i predsedavnju OEBS-u.

Srbija čini sve da poboljša ekonomsku situaciju, a zaključivanje sporazuma sa MMF-om u februaru ove godine biće još jedan dokaz uspešnih ekonomskih mera koje srpska vlada sprovodi, istakao je Vučić.

On je od bavarske ministarke zatražio pomoć u prenošenju prakse i izgradnji preduzetničkog duha u Srbiji, kao i veće angažovanje kompanija iz Bavarske.

Merk dolazi u Srbiju početkom marta kako bi istakla važnost saradnje Srbije i Savezne Republike Nemačke, navedeno je u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.

"Vi činite veliki napredak u razvoju i reformama, i ja znam da to zahteva ogromne napore. Zato želim da dođem u Srbiju kako bih pozdravila vaš uspeh i unapredila našu saradnju", istakla je Merk.

(Tanjug-RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner