Хроника

Александар Вучић: Ми Срби смо један од шампиона по броју ратова које смо водили, учинили смо доста лоших ствари другим људима

Штампа
недеља, 08. фебруар 2015.

Минхен -- Треба да учинимо све да нађемо начин и то свим средствима да се успостави мир у Украјини, "то је предуслов, а после можемо да кренемо са разговорима".

То је на панелу "Украјина и нерешени конфликти у Европи" у оквиру Минхенске безбедносне конференције рекао српски премијер Александар Вучић нагласивши да морамо сачувати живе људе на све стране, а да ће Србија као председавајући ОЕБС учинити најбоље с партнерима Швајцарском и Немачком да се то и оствари.

Нагласио је да у Србији најбоље знамо шта значи изгубити животе и шта значе ратови.

"Не сањам о добијању Нобелове награде решавањем проблема који нису решени годинама. Имам добре идеје, користићу нешто што личи на шалу, али је истина - ми Срби смо један од шампиона по броју ратова које смо водили од 19. века до недавно. Искусили смо најтеже ситуације, патили пуно, изгубили пола мушког становништва, учинили смо доста лоших ствари другим људима и нашли смо данас нешто што је од највећег значаја по нашу земљу, а то је мир и стабилност", истакао је премијер.

Он је додао да начин на који ће се постићи мир и стабилност није важан, и да не треба увек тражити исправно и лоше.

Такође, додао је "не можете вратити живот неком, али можете пуно учинити очувањем живота, то је од највишег приоритета".

Наводећи да су се у данашњим дискусијама чуле оштре речи, Вучић је рекао да смо ми мала земља и не можемо користити такве речи, али можемо јасно рећи да "сматрамо да је мир неопходнији него икада, у суопротном би се ишло у катастрофу, коју сви желимо да избегнемо".

"Ми ћемо бити објективни као мала земља, која има пуно искуства, и можемо бити од користи да се нађе решење", закључио је Вучић.

Одговарајући на питања модератора панела председника Словеније Борута Пахора Вучић је поновио да је Србија на путу ка Унији, тда је то њен стратешки циљ.

"Ми смо то рекли и Путину и многим другима. Исто тако смо традицонално добри пријатељи с Русијом, али и са Украјином, чији територијални интегритет подржавамо, јер смо подржавали територијални интегритет Сбрије и свих земаља чланица УН. Ми ћемо наставити с таквом политиком и инсистирати на међународном праву и у будућности", навео је премијер.

Ми као Словени желели бисмо да видимо мирољубиво решење, додао је и поновио да ће Србија помоћи и учинити све да се животи спасе.

Вучић: Србија има снаге да постане модерна земља

Премијер Александар Вучић састао се у Минхену са помоћницом државног секретара САД Викторијом Нуланд. Тема састанка били су билатерални односи, пре свега у области енергетике, као и о могућности снабдевања "Србије гасом". Србија има снаге и воље да постане модерна и успешна земља, нагласио је Вучић.

Помоћница државног секртара САД Викторија Нуланд подржала је европски пут Србије и наставак дијалога Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима, преноси Танјуг.

Премијер Вучић обавестио је Нуландову о економским реформама које спроводи Влада, нагласивши да Србија има снаге и воље да постане модерна и успешна земља, са уређеним јавним финансијама и знатним растом индустријске и пољопривредне производње већ од следеће године.

Вучић је разговарао и са министарком за ЕУ у Влади покрајине Баварске Беатом Мерк, којој је рекао да је за Србију европски пут веома важан и да без подршке Немачке он не би био могућ.

Тема састанка биле су и немачке инвестиције у Србији и председавње ОЕБС-у.

Србија чини све да побољша економску ситуацију, а закључивање споразума са ММФ-ом у фебруару ове године биће још један доказ успешних економских мера које српска влада спроводи, истакао је Вучић.

Од баварске министарке затражио је помоћ у преношењу праксе и изградњи предузетничког духа у Србији, као и веће ангажовање компанија из Баварске.

Беата Мерк долази у Србију почетком марта како би истакла важност сарадње Србије и Савезне Републике Немачке, наведено је у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.

"Ви чините велики напредак у развоју и реформама, и ја знам да то захтева огромне напоре. Зато желим да дођем у Србију како бих поздравила ваш успех и унапредила нашу сарадњу", истакла је Меркова.

Велики значај блиских односа са Немачком

Сумирајући досадашње разговоре на Минхенској конференцији, премијер Вучић је рекао да је веома важно да имамо блиске контакте са немачким званичницима и привредницима, јер су они ти који одлучујуће утичу на догађаје у Европи.

"Разговарали смо о већем доласку њихових инвеститора. Они чврсто стоје иза наших економских реформи, подржавају наше реформе. Оно на чему они инсистирају јесте наставак дијалога и постизање резултата у разговорима са косовским Албанцима и мислим да су ту ствари поприлично једноставне", рекао је Вучић.

Истакао је да Србија подржава став Немачке о мање оружја, односно неслања оружја у Украјину, али и да се првенствено бави решавањем својих проблема.

"Да будем искрен, гледамо да своју земљу извучемо, ако можемо, из свега и да се бавимо пре свега економским проблемима и да решавамо животне проблеме грађана Србије", поручио је Вучић.

Премијер ће се вечерас у Минхену састати и са Џозефом Бајденом, потпредседником САД. У разговору са Бајденом ће, како је најавио, покренути тему додатних америчких инвестиција у Србији.

Истакао је да његово учешће на безбедносној конференцији, односно присуство Србије на том форуму, треба видети као прилику да се обезбеди додатна подршка за оснаживање наше економије и спровођење реформи, јер је то предуслов стабилности.

Вучић је рекао да ће у том смислу теме разговора са америчким потпредседником бити енергетска питања, билатерална сарадња, питање европских интеграција, али и питање додатних економских улагања и америчког инвестирања у Србији.

Подсетио је на разговор са Викторијом Нуланд, која, како је приметио, "много тога одлучује", и кад је реч о САД, али и о стварима које се тичу Европе.

Премијер је навео да је са Бајденом имао два врло срдачна телефонска разговора и да му је захвалан што је у "свој тој гужви" прихватио да доста времена проведе са представницима наше земље.

Додао је да се у Минхену на кратко срео и са немачком канцеларком Ангелом Меркел и њеним саветником Кристофом Хојзгеном.

Вучић учествује у Минхену на 51. Међународној конференцији о безбедности која је окупила око 400 водећих политичара из Европе и света.

Став Србије о Украјини познат

Одговарајући на питања у вези са његовим обраћањем на панелу "Украјина и нерешени конфликти у Европи", Александар Вучић је рекао да не спада у оне политичаре који мисле да могу да решавају светске проблеме, мада ће, разуме се, изнети већ познат став Србије по питању Украјине.

"Оно чиме ћу да се бавим је стабилност у Србији, у региону...како економска, тако и политичка. Оно што је за нас најважније, што доноси ту стабилност и обезбеђује мир, јесу боља економија и економске реформе", истакао је председник српске владе.

Премијер, додао је, очекује плодотворну расправу са свим учесницима, част му је да буде гост на таквом панелу и да може таквом скупу да се обрати, а пре свега је то част за Србију.

Вучић разговарао и са Ђукановићем

На маргинама конференције у Минхену премијер Вучић разговарао је са премијером Црне Горе Милом Ђукановићем.

Александар Вучић за немачку штампу: И Путину сам јасно рекао да хоћемо да постанемо чланица ЕУ

БЕРЛИН - Премијер Србије Александар Вучић поновио је у интервјуу немачком листу "Штутгартер цајтунг" да је Србија јасно оријентисана ка чланству у ЕУ и да по том питању нема "никаквих скривених планова" Београда.

"Наша стратешка оријентација је јасна. Ми желимо да постанемо део Европске уније. Ту нема никаквих "скривених планова" у Београду. То сам јасно рекао и председнику Русије Владимиру Путину, када је пре неколико месеци био у Србији", рекао је Вуцицћ.

Он је додао да по том питању нема дилеме, иако Србија има традиционално добре односе са Русијом, која је спада међу десет највећих инвеститора у нашој земљи.

На питање да ли има више разумевања за позицију Москве него Кијева, када је реч о ситуацији на Криму и Источној Украјини, Вучић је одговорио да Србија поштује територијални интегритет Украјине, заједно са Кримом и да је он то још раније, при избијању конфликта објаснио, чему се, како је додао, његове руске колеге нису баш радовале.

Када је реч о санкцијама против Русије, Вучић је рекао да је Србија мала земља, да није члан ЕУ, те да је нико није питао за став када се одлучивало о увођењу санкција Русији.

"Конфликт у Украјини изгледа као да је далек, али он погађа и нас. Слабост рубље отежава извоз у Русију. Ја своју земљу морам да штитим, такође, и економски", напоменуо је Вучић.

Он је рекао да Србија није у истој ситуацији као Пољска, чија привреда за губитке због санкција добија финансијско поравнање.

"Имам утисак да се све то у Берлину разуме", рекао је Вучић. На оцену листа да, без обзира на све то, Србија и даље делује далеко од ЕУ, Вучић је нагласио да за Србију нема ни једноставног, ни брзог пута ка ЕУ.

"Али ми тешко радимо на томе да своју земљу изменимо. У то спадају и веома непријатне и болне ствари. Ми имамо добре резултате. Према ставу Светске банке, Србија ће, ако настави са реформским курсом, у 2016/2017. години бити најуспешнија земља у региону," рекао је он.

Србија се нада расту од више од два процента и државној задужености мањој од три процента, додао је он. На питање колико ће још проћи до коначног закључења споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, Вучић је одговорио да то, колико ће трајати, није важно:

"Одлучујуће је да ми побољшамо живот људи на Косову. Косовски конфликт није више највећи проблем на Балкану. Ми немамо више непремостивих безбедносних проблема у региону. Нема више људи који би желели нови рат. Ми покушавамо наше конфликте да решимо мирно и кроз разговоре. Постоји, дакле, напредак", закључио је Вучић.

Поводом одлуке Међународног суда правде у Хагу да одбаци хрватску тужбу и спрску противтужбу, Вучић је рекао да се то мора схватити као шанса за цео регион.

"Ми, заправо, и нисмо желели да тужимо Хравтску. То је био одговор на њихову тужбу у Хагу. Требало би сада да ту пресуду схватимо као шансу за цео регион, да се залажемо за боље разумевање наших народа и не провоцирамо непријатељства", рекао је Вучић и нагласио да се мора учинити све да се разјасни судбина несталих.

На питање новинара "Штутгартер цајтунга" да ли би за Србију могао бити узор понашање Немачке после националсоцијализма, када је дошло до свеобухватне историјске обраде тог времена или Јужне Африке после апартхејда, Вучић је рекао да је не само за Србију, већ за све у региону, важно да се ратни злочини истраже, правно обраде и починиоци казне.

"Ми морамо заједно да разговарамо о узроцима тадашњих сукоба и покушамо да превладамо разлике", рекао је Вучић.

На подсећање да је он лично још пре десет година подржавао Ратка Младића, Вучић је одговорио да је нормално да се људи мењају.

"А те промене, такође, треба признати. Ја сам у свом животу починио пуно грешака и данас правим још по неку, премда не тако тешке као када је реч о тој теми. Људи у Србији осећају да сам ја озбиљан у промени мишљења", рекао је Вучић.

Александар Вучић са министарком Баварске: Европски пут је за Србију изузетно важан, а без Немачке подршке он не би био могућ

Минхен -- Премијер Александар Вучић рекао је у разговору са Беатом Мерк, министарком за ЕУ у Влади покрајине Баварске, да је за Србију европски пут веома важан.

Он је рекао и да без подршке Немачке он не би био могућ.

Вучић се састао са Беатом Мерк у Минхену на маргинама безбедносне конференције.

Они су разговарали и о немачким инвестицијама у Србији и председавњу ОЕБС-у.

Србија чини све да побољша економску ситуацију, а закључивање споразума са ММФ-ом у фебруару ове године биће још један доказ успешних економских мера које српска влада спроводи, истакао је Вучић.

Он је од баварске министарке затражио помоћ у преношењу праксе и изградњи предузетничког духа у Србији, као и веће ангажовање компанија из Баварске.

Мерк долази у Србију почетком марта како би истакла важност сарадње Србије и Савезне Републике Немачке, наведено је у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.

"Ви чините велики напредак у развоју и реформама, и ја знам да то захтева огромне напоре. Зато желим да дођем у Србију како бих поздравила ваш успех и унапредила нашу сарадњу", истакла је Мерк.

(Танјуг-РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]