субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Потписивање Бриселског споразума најтежи дан у мојој каријери; срамота што нико не реагује на претње вешањем; имамо сазнања о две верзије убиства Оливера Ивановића; у опозицији су сви кукавице и ни уједињени ми не могу ништа
Хроника

Александар Вучић: Потписивање Бриселског споразума најтежи дан у мојој каријери; срамота што нико не реагује на претње вешањем; имамо сазнања о две верзије убиства Оливера Ивановића; у опозицији су сви кукавице и ни уједињени ми не могу ништа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. октобар 2018.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је на простору Западног Балкана неопходно снажније присуство Европске уније, како би се очували мир и стабилност у региону.

Вучић је на Безбедносном форуму у Београду казао да је снажније присуство ЕУ неопходно посебно после неуспеха референдума у Македонији и избора у Босни и Херцеговини, како би ЕУ остала "она врста сна, оно светло демократије и слободе ка коме смо тежили".

Грађанима на Балкану треба нешто опипљиво, што ће видети својим очима и осетити у својим џеповима.

“Понудили су им колач - бићете део НАТО и отворићете преговоре са ЕУ, али су људи рекли - слушамо те приче 10-12 година и шта се десило у окружењу - ништа”, рекао је Вучић.

"Мора се понудити нешто конкретније, то мора бити поуздано обећање и поуздано испуњење. Ако неко каже - испуните услове и постаћете члан ЕУ, онда то обећање мора да се испуни”, указао је председник Србије.

Никад нисмо кукали за новац

"Ако говоримо о Србији - отворићемо једно или два поглавља, да ли мислите да је то вест за грађане, јер нико не зна шта ће се догодити потом (…) Никада нисмо молили ЕУ за више пара, нисмо кукали за новац, захвални смо све за донације, кажем ово зато што нам је потребно да урадимо нешто велико на Западном Балкану, морамо да понудимо нешто велико за будућност Запданог Балкана, јер ако потценимо вољу људи и разочарање народа на које нисмо рачунали, палашим се да ће нас довести у ситацију да нећемо моћи да одржимо мир и стабилност", оценио је Вучић.

Људима у Македонији се није допао добар договор

Оценио је и да је очигледно да се народу у Македонији није свидело оно што им је понуђено, а да на то у ЕУ нису рачунали.

“Оно што се догодило у Македонији је да договор две стране, добар договор и за Грчку и за Македонију, не прође, јер се људима није допао, а уместо то да се признају, неки се сада играју математичким формулама о већини на једној или другој страни”, рекао је Вучић.

Србија поуздан и предвидив партнер

Он је поручио да Србија остаје привржена идеји одржавања мира и безбедности у региону.

"Србија је предвидив и поуздан партнер у региону", казао је Вучић и додао да ће Србија наставити свој европски пут.

Додао је и да су када је пре пет година долазио у Брисел, сви слушали све, а сада му се чини “да они у Италији не чују шта говори Француска”.

Од ван дер Белена могу много да научим, могао би барем двапут годишње да долази у Србију

Приметио је и да је у Бриселу, пре неколико година, свако свакога слушао, док данас то више није случај.

Захвалио је аустријском председнику Александеру ван дер Белену на посети Србији, рекавши да је то велика привилегија и да је имао прилику да од свог колеге много научи. Позвао га је да чешће долази у Србију и приметио да има много Срба, укључујући и њега самог, често иде у Беч, те да би Ван дер Белен могао барем два пута годишње да долази у Србију.

Вучић је захвалио организаторима Форума, јер овај скуп још једном недвосмислено показује важност безбедносних питања и очувања мира и безбедности, као и значај размене идеја на ту тему, како би цео регион Западног Балкана, али и Европа и свет били стабилнији и безбеднији.

“Хвала вам што сте нас позвали и надам се да ће отворени умови отворити нове капије за будућност овог региона”, поручио је председник.

Имао сам састанак са људима из СНС у које имам највеће поверење - не искључујем ванредне изборе

Председник Србије и СНС Александар Вучић иозјавио је да не искључује могућност ванредних парламентарних избора, али да не каже ни да ће их бити.

На питање новинара да ли се синоћ састао са кругом људи из СНС и да су се договорили да ће за четири месеца бити ванредни избори, Вучић је рекао да је тачно само то да је имао састанак са људима из СНС у које има највеће поверење.

"То је једино тачно, све остало", рекао је Вучић и наставио: "Редовни избори су 2020, али ако притисак буде велики и ако људи буду желели изборе, пошто их народ много воли, а питање легитимитета је кључно".

Не могу сасвим да искључим могућност ванредних избора, не кажем да ће их бити, додао је.

Не жели, каже, да се понаша као Бојан Пајтић и сви који су имали пет, шест одсто, а владали до краја. Интересантно је, приметио је, и то како је новинар који је поставио то питање знао за састанак и где је он одржан.

Све "ботови" СНС у Светском економском форуму

Све ботови СНС у Светском економском форму, и у Светској банци и ММФ-у, нашалио се данас председник Србије Александар Вучић поводом напретка наше земље по индексу конкурентности и оспоравања резултата у опозицији и делу медија.

Србија напредује, Србија је на добром путу и биће све успешнија и све боља, поручио је он и додао:

"Све ботови СНС у Светском економском форму, и у Светској банци и ММФ-у, све моји ботови, и они тако доносе одлуке. Не напредује Србија, то они лажу, они то раде само зато што сам ја од њих то тражио. Шалу на страну, Србија напредује", рекао је Вучић новинарима.

Србија је на 65. месту у свету према глобалном индексу конкурентности (ГЦИ) за 2018. који објављује Светски економски форум (ЊЕФ).

У конкуренцији је било 140 земаља, а Србија је добила оцену 60,9 и за пет места је побољшала позицију у односу на 2017. годину.

Не борим се за компромис с Албанцима би ме историја памтила

Србима и Албанцима потребно је компромисно решење, јер, ако будемо створили осовину мира између Срба и Албанаца, то ће бити основа за будућност и онда можемо бити замајац европског раста, поручио је председник Србије Александар Вучић и истакао да се за компромис не бори да би га историја памтила.

“Не ради се о томе како ће историја да нас запамти, већ се ради о будућности”, рекао је Вучић на отварању Београдског безбедносног форума, на питање модератора Павола Демеша, који долази из Словачке, да ли би волео да остане упамћен као неко ко је решио спор Србије и Косова.

На то је председник Вучић реаговао речима да ми на то гледамо као на Београд и Приштину, јер, по нашем Уставу, а и по словачкој спољној политици, преговарају Београд и Приштина.

Потписивање Бриселског споразума најтежи дан у мојој каријери, а то сам урадио да заштитим људе које волим

Како је рекао, није се плашио да после потписивања споразума у Бриселу иде на Косово и Метохију, али је навео да је то био најтежи дан у његовој политичкој каријери.

“Људи не само да су ме извиждали, и то људи које волим. Радио сам све да их заштитим. Рекао сам им да се сете мојих речи и да ћемо ми остати при слову Бриселског споразума”, рекао је Вучић.

Поновио је да је Београд испунио све што је у споразуму наведено, а Приштина није једну једину коју је имала - Заједницу српских општина,ни више од 2. 000 дана од потписивања.

“Ниједан политичар у свету ништа не каже на то. Знао сам да неће испунити оно што су потписали и да никог у свету неће бити брига да их тера да испуне. Зато смо почели да разговарамо о нечему што треба да буде диркетно решење између Срба и Албанаца”, указао је Вучић.

Много Срба не схвата да је потребан мир са Албанцима

Поручио је да је потребан компромис, који би било болан и за Србе и за Албанце, јер без компромиса нема решења.

Приметио је да је смањио своју и популарност странке, тиме што је снижавао очекивања српског народа, док су на Косову на свакодневно подизали ниво очекивања албанске јавности.

“Сви су то пратили, а нико ништа није рекао. Зато се јако плашим за будућност региона”, упозорио је Вучић.

Поновио је да је спреман да разговара о компромису и да ће се увек борити за то.

“Увек ћу бити за компромис, не због тога како ће ме памтити српска историја, већ је најважније да нађемо решење, било за годну, пет, десет или 15. Што пре то боље. У супротном нисам сигуран да ћемо успети да изборимо оно што планирамо у економији”, истакао је Вучић.

Ту се, каже, не ради о његовој храбрости, јер је до сада пет пута побеђивао на изборима у Србији, са највећом разликом у односу на противнке, јер је хтео најбоље резултате за своју земљу.

“То је оно што дугујем земљи. И зато се борим за мир и стабилност у региону. Знам да је потребан мир са Албанцима. Много Срба не схвата то, а још много више Албанаца. Али, ако будемо створили осовину мира између Срба и Албанаца то ће бити основа за бдуућност и онда можемо бити змајац европског раста”, поручио је председник Вучић.

Не постоји сила која ће нас натерати да признамо Косово

Не постоји сила која ће Србију натерати да призна Косово, рекао је председник Александар Вучић и поручио да се мора постићи компромис, те да и Београд и Приштина морају да одступе од својих тврдих ставова, јер је то смисао компромиса.

"Хоћемо да направимо компромис и договор, али мора неко у свету и на Косову да разуме да Србија има своје интересе. Не постоји сила која Србију може да натера да призна независност Косова, морамо да разговарамо и да се договарамо. Да решења у потенцијалној будућности буду болна и за вас и за нас, само тако могу да буду решења", рекао је Вучић.

Вучић је на питање новинара из Приштине у паузи Београдског безбедносног форума рекао да Београд жели преговоре са Албанцима, али да и они морају да разумеју да Србија има свој интерес, да не доживљава Косово као независну и суверену државу и да је зато потребно да се седне и разговара.

Он је рекао да је немогуће да се постигне договор у којем ће Албанци да буду срећни, а Срби несрећни.

"Морамо да будемо већим делом незадовољни да би било шанси за будућност. У супротном, само ћемо копати дубоке ровове за које се надам да неће бити ратнички, већ политички", рекао је Вучић.

Ако дође до формирања војске Косова, Србија ће морати да доноси одлуке

Вучић је рекао да, као што он у Србији може да говори о компромису, тако морају и други да говоре о томе. Он је рекао и да се нада наставку дијалога "врло скоро".

Председник је рекао и да ће Србија чинити све да не дође до формирање војске Косова, а да ће, ако се догоде, доносити одлуке.

"Наш посао је да урадимо све да се не догоди најгори сценарио довођења Србије у немогућу позицију. Ако дође до тога, бићемо у изузетно тешкој ситуацији", рекао је Вучић.

Очигледно Американци гурају трансформацију косовских снага

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да чека да види шта ће данас урадити у косовском парламенту са сетом три владина предлога о трансформацији косовских безбедносних снага у војску, и да ли ће то Американци да подрже.

"Очигледно је да Американци гурају ове ствари на Косову које за нас представљају озбиљан проблем", рекао је Вучић одговарајући на питања новинара.

Ми ћемо дати све од себе да сачувамо мир и стабилност и бранићемо интерес српског народа, што, како је рекао, неће нимало бити лако.

Вучић је рекао да Србија очекује и расправу о чланству Приштине у Интерполу, што је у новембру, а они су, каже, у Емирате већ послали делегацију од 80 чланова који тамо преговарају.

"Како год окренете, безброј проблема. А, оног дана када уђу у Интерпол, видећете хиљаде потерница против Срба, хапсиће их, па ће их малтретирати и тући, а онда ће их пустити.То је уобичајено, шта ћете", рекао је Вучић.

Сви у опозицији су кукавице и кад би се сви ставили на једну страну не би ми могли ништа

Упитан да ли опозиција схвата тежину тих проблема и да ли је лако ходати по "танкој жици" у овој ситуацији, Вучић је рекао да не може више да одговара на таква питања.

"Ви мене питате да ли то схватају људи који хоће да силују...Не схватају", рекао је Вучић и додао да му је тешко о томе да говори данас, јер је, каже, под стресом и чека шта ће да ураде "ови у Приштини и да ли ће Американци то да подржавају".

Што се опозиције тиче, додао је да он све њих добро познаје и да су сви они кукавице, али и када би се ставили сви на једну страну не би му ништа могли.

"И сви ви то знате", закључио је Вучић.

Поштујемо и ценимо Скотове ставове у вези с КиМ и деловањем страних агентура

Поштујемо и ценимо ставове америчког амбасадора Кајла Скота у вези са Косовом и Метохијом и са деловањем страних агентура, рекао је председник Србије Александар Вучић, али је истакао да ми имамо своје ставове.

Он је тако одговорио на питање да прокоментарише изјаву америчког амбасадора Кајла Скота за НИН да је појачано деловање страних агената, али руске стране и да неће подржати идеју разганичења због етнички чистијих држава, и приметио да је исто тако требало питати Скота зашто је, ако је већ против етнички чистих држава, "одвајао Косово од Србије 2008. године".

"Важно је шта каже амерички амбасадор - ми то поштујемо ценимо, а ми имамо своје ставове", рекао је Вучић.

"А, није новинар Ђиласов питао Скота после тога - а што си онда одвајао Косово од Србије 2008 године. То га није питао" рекао је Вучић.

Имам поверење у министре док ми Ана не каже другачије

Председник Србије Алекасандар Вучић поновио је данас да је представник Владе Србије морао пре неки дан да реагује на изјаву амбасадора САД да је Косово суверена земља, да се о нереаговању Зоране Михајловић разговара, али и да има поверење у министре, док му премијерка не каже другачије.

"На тако нешто представник Владе Србије је требало да реагује. О свему другом имамо састанке, разговарамо, па ћемо да видимо у будућности", рекао је Вучић на питање да ли ће министарка Михајловић због нереаговања сносити неке санкције.

Додао је да има поверење у министре, док му премијерка "не каже другачије":

"А, онда ћемо или у реконструкцију или на изборе".

Додао је да се већ у марту идуће године иде у изборну годину, тако да је онда, каже, "све могуће".

Поновио је да му је познат став амбасадора САД Кајла Ската о Косову и Метохији и да нема шта да му замери по том питању.

Проблем је, каже, што не може амбасадор да одређује новинару како ће и на који начин да поставља питања и поновио да је због тога представник Владе Србије требало да реагује.

"Као што ја неким новинарима неће да одређујем шта може и шта не може да каже, тако ни амбасадор не може да одређује како ће новинар да поставља питање и на који начин. А, посебно ако је то на пристојан начин и у складу са интересима Србије", додао је српски председник.

Београд увек био Мека и Медина за оне који желе да шире информације, дезинформације, обавештајно, контраобавештајно деловање

Што се страних агената тиче, то је, рекао је, питање за БИА, а широка је листа, Београд је, каже, увек био Мека и Медина за многе људе који су желели да шире информације, дезинформације, обавештајно, контраобавештајно деловање.

Додао је да то није нешто од данас, већ је то била пракса и 60тих и 70тих.

"Зато је важно да имамо државне институције, структуре, које умеју са сагледају све тешкоће и опасности са којима можемо ад се суочимо у очувању стабилности за нашу земљу и грађане" рекао је председник Србије.

Срамота што нико из разних тела за равноправност жена не реагује на претње вешањем

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да не може да дозволи да неко каже да ће вешати жене и оценио да је срамота да нико, "па чак ни они чија је то дужност из разних тела за равноправност", није заштитио премијерку Ану Брнабић од увреда и претњи.

Навео је да неки не желе да је заштите, јер "није лојална неким другим људима и другим земљама, већ својој влади и својој земљи".

"Срамота је да је нико није заштитио, чак ни они чија је дужност била, који воде тела за равноправност. Нису реаговали када су Ани Брнабић претили силовањем", рекао је Вучић.

Коментаришући претње вешањем које је посланик Двери Срђан Ного упутио њему и Ани Брнабић, Вучић је казао да нема проблем с тим да неко њему прети али да не може да дозволи да неко прети женама.

"Тај никога неће моћи да веша, нити ће онај други моћи некога да силује јер их један прост разлог омета у свему томе а то је да их народ неће. Мораћемо озбиљно да се суочимо са тим претњама, не у смислу обрачуна, то је њихов начин, већ на наш начин који подразумева да још озбиљнијом политиком покажемо колико је то бесмислено", казао је Вучић новинарима у Београду.

Подсетимо, посланик Двери Срђан Ного казао је у једној емисији на каналу Јутјуб да председник и премијерка Србије, Александар Вучић и Ана Брнабић "треба да буду обешени на Теразијама" ако је истина да је председница Владе "већ потписала Даблински споразум са ЕУ" по коме како је рекао, "Брисел Србији може испоручити 1,2 милиона миграната".

Поједини са РТС ишли да плачу код Јеремића када је Миленко Јованов издао саопштење, а нико није ишао да плаче у редакцију Информера

Он је приметио да они који би да владају земљом промовишу "силовање и вешање" пошто немају политику.

"Наш обрачун са њима мора да буде још озбиљнија и марљивија политика владе", рекао је Вучић.

Каже да шеф коалиције Савеза за Србију, уреднику Информера Драгану Ј. Вучићевићу прети затвором три године, и упитао шта би се десило да је он тужио неког од новинара када су говорили разне неистине и увреде.

"Сви ћуте. Нормално је да тражите три године затвора, јер ''ко си ти да критикујеш његово величанство'' и питаш одакле ти пет милиона евра на рачуну?", рекао је Вучић, те додао да су поједини са РТС "ишли да плачу код Јеремића када је Миленко Јованов издао саопштење, а да нико није ишао да плаче у редакцију Информера".

Како оцењује, то је нагомилано лицемерје у којима се џелати представљају као жртве.

"Мало би да силују, па мало да вешају. Ајде оставите Ану на миру. Оставите ту жену мало на миру. Оставите новинаре да раде свој посао, одговорите на питање, а не да су најбољи они који не смеју да питају", поручио је Вучић.

Што не смете да питате Јеремића одакле му пет милиона евра на рачуну, или одакле Ђиласу 25 милиона евра које је зарадио од 2007. до 2012. године, питао је Вучић.

Каже да код њега на конференције за медије долазе сви новинари, а не само "као код њих, они који слушају и служе".

"То је та врста лицемерја са којом се суочавамо", подвукао је Вучић.

Слободна смо земља, Шолак и Ђилас то не могу да промене

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас да је Србија земља у којој свако може слободно да мисли и да тај дух "ни Ђилас ни Шолак, ма колико то хтели" не могу да зауставе.

"Срећан сам што у овој земљи сме да се мисли слободно, што ми неће ни Американци ни Шолак ни Ђилас одређивати шта ћу да мислим. Зато је Србија једна од немногобројних слободних земаља и тај дух слободе не могу да зауставе ни Шолак ни Ђилас, ма колико то хтели", навео је председник.

Вучић је то рекао на конференцији за новинаре у паузи Београдског безбедносног форума, након што га је новинар телевизије Н1 замолио да ту телевизију престане да назива "Шолаковом и Ђиласовом", будући да, како је навео, Шолак јесте сувласник, али Ђилас нема никакве везе са њима.

Новинар Н1 је, такође, замолио председника да "престане да врши притисак на колеге са јавног сервиса".

Вучић је, одговарајући му, рекао да у папирима не стоји да је Ђилас власник Н1, али да је власник компаније Директ медиа и компаније у Бугарској коју је Шолак купио.

"А само је са директором Директ медиа власник и компаније на Малти, исто Ђиласове директорке. Је л то истина? Шолак и Ђилас су у свим бизнисима заједно и један од другог купују. Је ли Шолак 10 милиона евра платио зграду Драгану Ђиласу, на десет метара одавде".

Кад је реч о притисцима на РТС, Вучић је рекао да није приметио да су новинари напали Ђиласа, Обрадовића и друге представнике опозиције због притисака на РТС и РЕМ.

"Хоћете да ме натерате да не смем да кажем ништа, да питам зашто плачете над судбином једног новинара и идете у опозициони штаб, а не над судбином оног кога хоће да отерају у затвор", рекао је Вучић.

Рекао је и да поштује право новинара да раде, да могу да пишу о њему шта год хоће, али да треба да га пусте да мисли слободно и да му ни Ђилас ни Шолак неће одређивати шта ће да мисли. Рекао је и да се трудио да се понаша професионално према Н1, за разлику од њих који, каже, никада нису били професионални, него директна политичка експозитура Драгана Ђиласа.

"Хоћете да ми забраните да мислим и да имам другачије мишљење, ко има право да ми говори шта смем да кажем или ћете да доведете комисију, па ћете да ме вешате јер не мислим као ви", упитао је Вучић новинара Н1 телевизије.

Имамо сазнања која воде ка две верзије убиства Ивановића

Председник Србије Алекасандар Вучић изјавио је данас да сазнања српских служби говоре о две верзије догађаја убиства Оливера Ивановића, али и подсетио да наше слжбе нису биле на увиђају, нити добиле сателитске снимке, мада имамо нека сазнања.

Он је, одговарајући на питања новинара на Београдском безбедносном форуму, рекао да су надлежни у сталном контакту са супругом убијеног Ивановића:

"Имамо одређена сазнања, али не и чврсте доказе. Сазнања се сливају у центар и прави се скица догађаја", додао је.

Имамо две верзије догађаја и наши људи раде на томе, прецизирао је Вучић.

Много посла у реформи владавине права, али не само у Србији

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да су у области судства реформе несумњиво неопходне, да ситуација мора бити значајно унапређена, али да не види да је у Европи толико много боље по тим питањима него у Србији.

"Кад је реч о реформама које су неопходне у Србији али и другим земљама региона, и судству, људи су у праву (када износе примедбе), али зато радимо са ЕУ, ОЕБС, шаљемо наше уставне амандмане Венецијанској комисији и добили смо њихово мишљене. Питање је недеља када ће се то наћи пред парламентом. Има још доста тога да се уради, сигуран сам у то, признајем да ситауција да мора бити значјано унапређење, али да ли је у Европи много боље него овде? Кладио бих се на то", рекао је Вучић на БСФ.

Приметио је да би по неким питањима био критичнији према Србији, него и ЕК у извештају.

"По питању људских права, слободе медија, видимо да у неким чланицама ЕУ или земљама кандидатима утицајни новинари бивају убијени, а то није Србија", истакао је он.

Додао је да према региону постоји та стара навика у ставовима и лицемеран однос.

"Имамо пуно посла, много тога морамо урадити, далеко смо од савршеног, нисмо Немачка, нити Фрацуска, Данска, Холандија, веома смо далеко од њих али да вам кажем искрено, има земаља које нису дупло боље од нас а неке су и горе", истакао је он.

Ту су и економски показатељи, додао је он.

"Можете да видите да Србија ради много боље него неке ЕУ чланице, по питању фискалне политике, буџетске дисциплине, јавног дуга, раста, радимо на прави начин, али оно што нам треба је да одржимо мир, стабилности тога се плашимо овде. То је оно чега се плашимо овде, а не напорног рада", рекао је он.

Под окриљем ЕУ смо, али без Вашингтона се не може

На Западном Балкану се не може без Вашингтона, иако регион функционише под окриљем ЕУ, констатовао је председник Александар Вучић и додао да Србија има добре односе са САД и поред супротстављених ставова о КиМ, те да је недавно остварен помак, јер су у Вашингтону почели да слушају српске ставове.

Вучић је, на питање модератора на Београдског безбедносном форуму како раде САД на Балкану и како види ситуацију када упреди САД са деловањем ЕУ у смислу демократизације региона и његовог довођења под западну сферу утицаја, казао:

"Нисам баш најбоља особа за коментаре о томе, има већих ''фанова'' САД у нашем државном руководству. Али, рационално говорећи, имамо добре односе са САД, они су барем почели да нас слушају. Имамо различите ставове о Косову. На потпуно супротстављеним странама смо када се ради о формирању косовске војске и неким другим питањима. Али, постоји прогрес, који је начињен недавно".

Како је рекао, постоји шанса да говоримо отворено са америчком администрацијом и њеним представницима.

"Надам се да ћемо тако и наставити", истиче Вучић.

Како каже, неко може рећи да се Србија с времена на време понаша као слон у стакларској радњи, али да се, мање-више, то се може рећи и за америчку политику.

"Али, морамо да радимо са њима. Они су стварна суперсила, ми смо мали. Немам велика очекивања али имам наду", рекао је Вучић.

Он је додао да је у уводној речи био веома јасан:

"Признајем да у ЕУ има пуно људи који улажу пуно напора у циљу стварања боље атмосфере између држава и територија Западног Балкана и Уније али то није довољно. Видећете разлику - 2001. године је подршка НАТО у овој земљи била 38 одсто, данас четири одсто, подршку ЕУ 80 одсто, а данас око 42 одсто. Како год, када буде референдум та подршка ће бити 52 одсто, не кажем да је то угрожено. Није. Али, људи који се залажу за пут у ЕУ, укључујући и мене раде то на рационални начин и виде рационална решење", истиче Вучић.

То више није сан, више није случај да људи једва чекају да виде резултате као што је коначи датум уласка у ЕУ, каже он.

Подсетио је на почетак Берлинског процеса пре пет година, када су сви имали велике наде.

"Мислили смо да смо у позицији да решимо све инфраструктурне, економске проблеме. Ја се још дивим Ангели Меркел што је све то успела да обједини на конференцији. Ако ништа друго, једном годишње се подсећамо на обавезе и шта смо пропустили. Али, проблем је у томе што смо на почетак изградње аутопута мира чекали шест година", каже он.

Људима, како каже, требају опипљиви резултати - путеви, железнице.

"Не тражимо више новца од ЕУ, мада сам био сведок тога да се неке чланице боре само за новац. Ми то никад нисмо тражили. Тражили смо узајамно поштовање. Са наше стране га имате а треба нам од стране ЕУ", истиче он.

Наводећи да је и у земљи доста критикован због односа према Меркеловој, он каже да је ипак, мало њих којима је заиста стало до Западног Балкана.

"Наставићемо да повећавамо наш раст, удвостручићемо БДП, бићемо сасвим друга земља. То је оно што нам треба, на то сам мислио кад сам говорио о миру, зато нам треба и подршка САД, без обзира на то да ли им се свиђамо или не и да ли се они нама свиђају или не", каже Вучић.

Важно је да разговарамо са њима, да налазимо заједничка решења - без САД, ЕУ, Русије у региону то није могуће.

"Радимо под окриљем ЕУ али не може се без Вашингтона", закључио је он.

То што Македонија иде у НАТО нама ништа не значи

Свим земљама региона, Србији, Македонији, Албанији, БиХ и Црној Гори, свима нам је потребан мир да би нам било боље, а биће нам боље ако будемо имали отворене границе, инвестиције и слободан проток роба, каже председник Александар Вучић.

"То је једина шанса за све нас да опстанемо. Зато сам спреман да разговарам о свим компромисним варијантама, јер то гарандује бољу будућност свих", рекао је председник новинарима након излагања на Београдском безбедносном форуму.

Вучић је то рекао одговарајући на питања новинара из региона, а на питање македонских медија шта му значи то што ће Скопље данас у Бриселу званично отпочети преговоре о чланству у НАТО, председник је одговорио да му то ништа не значи.

"То што ви идете у НАТО то нама ништа не значи", био је директан Вучић.

Упитан да коментарише понашање председника Македоније Ђорђа Иванова и опозиције који не подржавају Преспански споразум, Вучић је најпре указао да то није питање за њега, јер је он, каже, "Србин, председник Србије, те није ни Македонац, ни грађанин Македоније".

"Као колега, поштујем Иванова и немам права да се мешам у унутрашње ствари у Македонији. То је одговор човека који жели најбоље све вашој земљи", рекао је Вучић и запитао новинара ко су Македонији ближи пријатељи од Србије.

Једино ми, казао је, од вас не тражимо ништа, сем пријатељства и добрих односа.

"Ничим никада нисмо увредили Македонију", јасан је Вучић и додао да је важно да у Македонији раде добре ствари за своју земљу.

Подсетивши колико је Србија у финансијском смислу напредовала у последње три године, Вучић је рекао да је можда крив за милион ствари, али да је за то заслужан.

"О томе како смо успели да три године узастопно имамо суфицит, како смо обезбедили инвестиције, о томе ће учити у уџбеницима", уверен је.

Циљ је да у дуално образовање укључимо 30.000 или 40.000 ученика

Преседник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је око 4.500 ученика укључено у систем дуалног образовања, а да је цљ да тај број буде повећан на 30.000 или 40.000 ђака.

Вучић је са председником Аустрије Александером Ван дер Беленом присуствовао потписивању уговора пред    ставника седам аустријских логистичко шпедитерских компанија које послују у Србији са Саобраћајно техничком школом у Земуну.

На основу тог уговора који је потписан у царинској испостави Терминал Београд 30 ученика образоваће се за техничаре и шедитере у компанијама Гебрудер Wеисс, Царго партнерс, Лагермаx, Сцхенкер, Кухне унд Нагел, Qуехенбергер и ДМ.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да су уговори о дуланом образовању "круна и темељ чврсте сарадње између школа и компанија".

"Пуно је урађено по питању дуалног образовања, како би омогућили младима да стичу своје вештине тамо где је то потребно, где ће им бити пренети најсавременија техничка достигнућа и вештине", казао је Чадеж.

Потпредседник Привредне коморе Аустрије Рихард Шенц оценио је да у Србији и даље недостаје квалификована радна снага.

Он је додао да Аустрија има добро искуство у дуалном образовању. "Добри економски односи две земље су подстакли предузећа из Аустрије да отворе своје пословне јединице у Србији и ту желе дугорочно да остану", рекао је Шенц и додао да је веома добро то што је Србија започела реформу свог образовног система што је основа за даљи развој.

Представник компаније Гебрüдер Wеисс Драган Симовић, рекао је да та компанија у дуалном систему у Аустрији учествује већ 80 година и да је до сада прошло више од 5.000 ђака.

"Имамо тренутно 233 ученика који се усавршавају на 30 локација широм света", казао је Симовић.

 Подршка Аустрије развоју дуалног стручног образовања у Србији реализује се кроз пројекат "ДуалВЕТ" који спроводе Привредна комора Србије и Привредна комора Аустрије уз финансијску подршку Аустријске развојне агенције (АДА), од октобра 2017. године.

 

Тај пројекат је вредан 1.800.000 евра, а произишао је из Меморандума о сарадњи који је у фебруару 2016.године потписан између Привредне коморе Србије, Министарства просвете, науке и технолошког развоја с једне стране и Савезног министарства за Европу, интеграцију и спољне послове Аустрије и Привредна комора Аустрије, с друге стране.

Ван дер Белен: Вучић показао храброст за Србију, чему сам недавно сведочио у Алпабаху

На Форуму је говорио и аустријски председник Александар ван дер Белен који је поручио да је Србија кључни играч када је реч о регионалној стабилности, безбедности и перспективи Западног Балкана да се придружи ЕУ.

Председник Аустрије је казао да су потребне визија и храброст на обе стране како би се Западни Балкан учинио делом ЕУ, додајући да мисли и на земље кандидате и садашње чланице ЕУ.

“Имамо тенденцију да проглашавамо статус кво као циљ сам по себи, склањујући се можда од бољег решења. Земље региона прошле су кроз значајне политичке и економске промене, али те земље, укључујући Србију, предузеле су реформе, некад тешко сварљиве, са перспективом да чланство у ЕУ постане релаистично и видљиво”, нагласио је он.

Говори се о умору од проширења на страни чланица ЕУ, указао је он и додао да остаје оптимиста јер су се политичари окренули храброј визији, дијалогу о тој визији која доноси будућност и поглед "ван природног реда ствари".

Важно да грађани и друштво подрже визију решења без конфликата, врућих или замрзнутих

Ван дер Белен је нагласио да не жели никоме да држи предавања, јер и у самој Аустрији има проблема, али указује да је Вучић показао храброст за Србију, чему је недавно сведочио у Алпабаху.

“То није само задатак за политичаре, важно је да грађани и друштво подрже ту визију решења без конфликата, врућих или замрзнутих. Србија и Западни Балкан треба да се придруже преобликовању ЕУ и пре званичног чланства”, рекао је Ван дер Белен и напоменуо да је Аустрија, као председвајућа ЕУ, ставила регион међу своје приоритете.

Нагласио да земље треба да спроведу реформе које су им неопходне, без обзира да ли ће постати део ЕУ или не, али боље им је да буду у друштву, сарађују и имају добросуседске односе него да буду саме.

„То је старомодно и погрешно, ниједна земља не може бити просперитетна без сарадње и добродуседских односа“, рекао је Ван дер Белен и додао да је и самој ЕУ неопходна реформа.

Вучић и Ван дер Белен положили венце на Српску костурницу и споменик браниоцима Београда 1914-1918 

Председници Србије и Аустрије Александар Вучих и Александер ван дер Белен положили су данас венце на Српску костурницу и споменик браниоцима Београда 1914-1918 и посетили капелу на Аустро-угарском војном гробљу.

Вучић и Ван дер Белен су венце положили уз интонирање државних химни.

Након тога обишли су и капелу на Аустро-угарском војном гробљу.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер