недеља, 16. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић после седнице Генералне скупштине УН: Две трећине становника планете било на нашој страни. Питање је и од ових 84 на који начин су гласали „за“, реално би било око 60 гласова за резолуцију
Хроника

Александар Вучић после седнице Генералне скупштине УН: Две трећине становника планете било на нашој страни. Питање је и од ових 84 на који начин су гласали „за“, реално би било око 60 гласова за резолуцију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. мај 2024.

Председник Александар Вучић рекао је новинарима после седнице Генералне скупштине да су радили напорно и показали како се бори за Србију. Две трећине становника планете је било на нашој страни, каже Вучић.

Председник Александар Вучић захвалио се свим сарадницима после седнице Генералне скупштине УН на којој је изгласана резолуција о Сребреници.

"Ово је велико изненађење, многи су доживели запрепашћење у сали. Од оних који су у били у сали 87 нису гласали за резолуцију. Две трећине становника планете је било на нашој страни", каже Вучић.

Председник Србије се посебно захвалио Кини, Русији и Уједињеним Арапским Емиратима.

"Србија им то никада неће заборавити, као и Мађарској која је једина у региону била против“, рекао је Вучић.

Вучић се захвалио Грчкој, Словачкој, Кипру и бројним афричким, азијским, јужноамеричким и пацифичким земљама које су биле уздржане.

"Све су учинили да би унизили Србију, а ми смо се винули у висине", рекао је Вучић.

Председник се посебно захвалио српском народу на подршци и јединству, а посебно се захвалио Србима са КиМ.

На питање новинара рекао је и да фактички значи да 107 држава света није гласало за резолуцију, а како каже, питање је и од ових 84 на који начин су гласали "за", алудирајући на притиске које су имале одређене земље и истакао да би реално било око 60 гласова за резолуцију.

Ја сам вечерас овде завршио каријеру“: Шта је Вучић рекао новинарима по завршетку седнице ГС УН?

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас у Њујорку да је резултат гласања о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација (ГС УН) био „велико изненађење, готово запрепашћење“ за многе у сали и да му иницијатори тог документа „никад неће опростити“ лобирање против његовог усвајања.

„Ја сам вечерас овде завршио каријеру, никада ми ово неће опростити. Многе ствари ми неће опростити, али ово је био ексер у сандук. Они су урадили све да нас победе, а ми смо се винули у висине. Не могу да кажем да смо победили, јер су такве процедуре, али свакоме је јасно какав је резултат“, рекао је Вучић новинарима по завршетку седнице ГС УН.

Вучић је казао да се данас први пут десило да у ГС УН није једногласно усвојена резолуција на тему геноцида, а да су многе од 84 земље које су гласале „за“ биле изложене „притисцима и претњама“ од спонзора тог документа.

„За резолуцију су гласале 84 земље, а 87 није. Кад Американци или Руси нешто предложе, не могу да добију оволико гласова колико је Србија добила (против и уздржани)“, навео је Вучић и захвалио свим земљама које су гласале против, или су биле уздржане.

Он је рекао да жели да захвали Русији и Кини што су гласале против резолуције, али и Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ), који су били уздржани, иако су многи очекивали да гласају „за“.

„До земље се клањам пријатељу Србије, шеику Мохамеду бин Заједу Ал Нахјану! Никада вам ово Србија неће заборавити! Огромно хвала нашој мађарској браћи, али и Словацима, Грцима, Кипранима који су се усудили да буду уздржани и показали пријатељство према Србима. Хвала бројним азијским и афричким земљама које су разумеле о чему је реч“, рекао је Вучић.

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић рекао је вечерас новинарима да је „један од најважнијих резултата данашњег гласања то што ће свако ко буде хтео да иде против Србије убудуће два пута размислити“.

„Ми смо сада, на најосетљивијој теми, успели да имамо 107 земаља које нису против нас. То нам шири поље у којем можемо да разговарамо и о Косову и о другим питањима. Многи светски лидери су због личних односа са председником Вучићем преломили да не подлегну притисцима великих сила да гласају за резолуцију“, казао је Ђурић.

Навео је да је „срећан што су УН колективно рекле ‘не’ диктату“ и додао да је Србија „послала поруку да је земља мира, али и рекла ‘не’ прављењу хијерархије међу жртвама и стављању жига срамоте целом једном народу“.

(РТС, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер