Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Ponovo ću otići u Srebrenicu 11. novembra, Srbija se neće svađati sa onima koji dižu ograde; Majkl Davenport - Neophodna bliska saradnja EU, donatora i držžava
Hronika

Aleksandar Vučić: Ponovo ću otići u Srebrenicu 11. novembra, Srbija se neće svađati sa onima koji dižu ograde; Majkl Davenport - Neophodna bliska saradnja EU, donatora i držžava

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 05. oktobar 2015.

Premijer Aleksandar Vučić ocenio je da sva otvorena pitanja u regionu moraju biti rešena što hitnije, jer Srbiju, kako je rekao, čeka budućnost puna izazova zbog čega mora da nastavi da razvija institucije i jaka demokratska prava i slobode.

- Neizostavno moramo da rešimo sva otvorena bilateralna pitanja, kako bismo mogli da proizvedemo održivu stabilnost na Balkanu -  poručio je premijer učesnicima regionalne konferencije "Balkanska ruta i izbeglička kriza - šta organizacijie civilnog društva mogu da učine? Sta očekivati od nacionalnih vlada i EU?".

Srbija ulaže u Srebrenicu

- Država Srbija i naši privatnici uložiće mnogo u razvoj Srebrenice i njenu obnovu i da ljudi u Srebrenici, i Srbi i Bošnjaci, mogu da žive bolje i da vide kolika je snaga naše zemlje - rekao je Vučić za današnji "Alo!".

On je rekao i da će 11. novembra ponovo posetiti Srebrenicu.

Načelnik Opštine Srebrenica Chamil Duraković najavio je prošle sedmice da će srpski premijer ponovo posetiti Srebrenicu zbog konferencije o infrastrukturnim projektima, "kako bi ovaj kraj uz saradnju sa Srbijom napredovao".

Vučić je saopštio da je od početka godine kroz Srbiju prošlo 172.402 migranta, i da je to u odnosu na 2014. godinu, kada ih je bilo oko 23.000, što je 7,4 puta više.

On je naglasio da je Srbija u migrantskoj krizi pokazala humano i solidarno lice, da je pružila ruku svakom i pomogla koliko je mogla, te poručio da nikada neće prihvatiti politiku mržnje prema tim ljudima i nikada neće dozvoliti skupove protiv njih.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je u petak, 2. oktobra, usvojila plan reagovanja u slučaju pojačanog priliva migranata zbog nastupajuće zime.

Vučić je poručio i da se Srbija neće svađati sa onima koji dižu ograde i žice i da nije srećan kada vidi da se nacionalizam koristi za izbornu kampanju, navodeći da je ključ i odgovor za migrantsku krizu da se unutar EU povede sveobuhvatan dijalog.

Srbija, prema njegovim rečima, mora da ima sopstevni politički identitet, jer ako sami sebe ne poštujemo, neće nas ni drugi poštovati.

Uz napomenu da je ovaj talas najveći izazov za politiku migracija, ali ne i poslednji, premijer je poručio da je budućnost u saradnji, a ne u ogradama i žicama.

Premijer je poručio i da ulazak u EU nije čarobni štapić koji će odmah doneti blagostanje, vladavinu prava i druge vrednosti, te da je važno da taj put pređemo zajedno, "jer to nije poduhvat neke udaljene elite".

- Ne vodimo pregovore i ne otvaramo poglavlja zbog vlade, već za građane, firme, gradove, opštine, većinu i opoziciju, ali i za ogranizacije civilnog društva - rekao je Vučić navodeći da želi partnerski odnos sa organizacijama civilnog društva bez obzira čime se bave.

Rekao je i da je, baveći se dugo godina partijskom politikom, tu politiku video u svemu, pa i u nekim subjektima koji su se krili iza različitih organizacija.

- To je uticalo i na moja razmišljanja o civilnom društvu, sada, posle tri godine, razmišljam nešto šire... Spreman sam da se menjam - rekao je Vučić i dodao da, ako je on u stanju da prihvati kritiku tih organizacija, i one moraju da priznaju da nisu uvek u pravu.

Uz zahvalnost organizacijama civilnog društva na pomoći da se nađe pravi politički i ljudski put u odnosu prema izbeglicama, premijer je rekao da je siguran da nivo koordinacije sa organizacijama civilnog društva može u narednom preriodu biti i veći i bolji.

Majkl Davenport: Neophodna bliska saradnja EU, donatora i držžava

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport ponovio je danas pohvale na račun svih u Srbiji za odnos prema izbeglicama i rekao da očekuje da će na sastanku u Luksemburgu biti formiran novi fond za pomoć državama kroz koje prolaze izbeglice s Bliskog istoka.

Davenport je posebno naglasio značaj predstojećeg sastanka u Luksemburgu, na kome očekuje da će učesnici, među kojima i predstavnici Srbije, da donesu zajedničku deklaraciju u vezi sa pomoći državama kroz koje prolaze izbeglice.

- EU je odlučna i namerava da ostane i bude partner zemljama u regionu - poručio je šef Delegacije EU.

Davenport je na današnjem skupu posvećenom toj problematici naglasio neophodnost bliske saradnje Evropske unije, međunarodnih donatora, kao i država kroz koje izbeglice prolaze, posebno imajući u vidu da dolazi zima.

On je istakao i da moramo da budemo fleksibilni u planiranju, jer se očekuje veći broj izbeglica u narednom periodu.

EU je, potvrdio je, odlučna da nastavi da pokazuje istinsku solidarnost sa državama u regionu, među njima i sa Srbijom, sada u vezi s izbegličkom krizom i onako kako je to bilo tokom prošlogodišnjih poplava.

On je naglasio da je ovo što se dešava veliki test i za EU i da je vreme za nove, smele i odlučne akcije njenih institucija, ali i država članica kako bi se princip solidarnosti i humanosti primenio u praksi.

- Želim da naglasim spremnost EU da nastavi i dalje da pomaže na jedan konkretan način - rekao je Davenport istakavši da se moraju planirati i različiti scenariji u izbegličkoj krizi.

Naglasivši značaj angažovanja građanskog društva na pomoći izbeglicama, kao i njihovu saradnju sa državnim organima, Davenport je najavio da je EU spremna za nastavak saradnje sa svima koji su angaživani na tom problemu.

Janković: Zbrinuti i decu koja bez roditelja prolaze kroz Srbiju

I Zaštitnik građana Saša Janković izneo je sve moguće pohvale na račun državnih organa i njihovog angažmana u izbegličkoj krizi, dodajući da su i građani, kao i nevladine organizacije doprineli da se na pravi način suočimo sa ovim istorijskim događajima.

On je naveo da posao nije završen, jer nas očekuje hladno vreme i zima, čemu se treba prilagoditi i obezbediti niz stvari, poput tople odeće, obuće.

Ukazao je posebno na problem maloletnika, koji bez pratnje roditelja prolaze kroz Srbiju i naveo da je njih oko 5.000 registrovano kod nas.

Moramo zbog takvih osposobiti i socijalne radnike, primetio je, jer je to pravi način da se zaštite i zbrinu maloletnici i deca.

Primetivši da izbeglička kriza neće biti okončana verovatno ove a možda ni naredne godine, on je poručio da u takvim okolnostima "svako od nas treba da radi svoj posao". 

Izvršna direktorka Fonda za otvoreno društvo Jadranka Jelinčić je ocenila je da problem izbeglica i migranata spada u domen poštovanja ljudskih prava, te navela spremnosti civilnog sektora da nastavi da radi na tim značajnim pitanjima.

(Blic)