четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Поново ћу отићи у Сребреницу 11. новембра, Србија се неће свађати са онима који дижу ограде; Мајкл Давенпорт - Неопходна блиска сарадња ЕУ, донатора и држžава
Хроника

Александар Вучић: Поново ћу отићи у Сребреницу 11. новембра, Србија се неће свађати са онима који дижу ограде; Мајкл Давенпорт - Неопходна блиска сарадња ЕУ, донатора и држžава

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. октобар 2015.

Премијер Александар Вучић оценио је да сва отворена питања у региону морају бити решена што хитније, јер Србију, како је рекао, чека будућност пуна изазова због чега мора да настави да развија институције и јака демократска права и слободе.

- Неизоставно морамо да решимо сва отворена билатерална питања, како бисмо могли да произведемо одрживу стабилност на Балкану -  поручио је премијер учесницима регионалне конференције "Балканска рута и избегличка криза - шта организацијие цивилног друштва могу да учине? Ста очекивати од националних влада и ЕУ?".

Србија улаже у Сребреницу

- Држава Србија и наши приватници уложиће много у развој Сребренице и њену обнову и да људи у Сребреници, и Срби и Бошњаци, могу да живе боље и да виде колика је снага наше земље - рекао је Вучић за данашњи "Ало!".

Он је рекао и да ће 11. новембра поново посетити Сребреницу.

Начелник Општине Сребреница Цхамил Дураковић најавио је прошле седмице да ће српски премијер поново посетити Сребреницу због конференције о инфраструктурним пројектима, "како би овај крај уз сарадњу са Србијом напредовао".

Вучић је саопштио да је од почетка године кроз Србију прошло 172.402 мигранта, и да је то у односу на 2014. годину, када их је било око 23.000, што је 7,4 пута више.

Он је нагласио да је Србија у мигрантској кризи показала хумано и солидарно лице, да је пружила руку сваком и помогла колико је могла, те поручио да никада неће прихватити политику мржње према тим људима и никада неће дозволити скупове против њих.

Према његовим речима, Влада Србије је у петак, 2. октобра, усвојила план реаговања у случају појачаног прилива миграната због наступајуће зиме.

Вучић је поручио и да се Србија неће свађати са онима који дижу ограде и жице и да није срећан када види да се национализам користи за изборну кампању, наводећи да је кључ и одговор за мигрантску кризу да се унутар ЕУ поведе свеобухватан дијалог.

Србија, према његовим речима, мора да има сопстевни политички идентитет, јер ако сами себе не поштујемо, неће нас ни други поштовати.

Уз напомену да је овај талас највећи изазов за политику миграција, али не и последњи, премијер је поручио да је будућност у сарадњи, а не у оградама и жицама.

Премијер је поручио и да улазак у ЕУ није чаробни штапић који ће одмах донети благостање, владавину права и друге вредности, те да је важно да тај пут пређемо заједно, "јер то није подухват неке удаљене елите".

- Не водимо преговоре и не отварамо поглавља због владе, већ за грађане, фирме, градове, општине, већину и опозицију, али и за огранизације цивилног друштва - рекао је Вучић наводећи да жели партнерски однос са организацијама цивилног друштва без обзира чиме се баве.

Рекао је и да је, бавећи се дуго година партијском политиком, ту политику видео у свему, па и у неким субјектима који су се крили иза различитих организација.

- То је утицало и на моја размишљања о цивилном друштву, сада, после три године, размишљам нешто шире... Спреман сам да се мењам - рекао је Вучић и додао да, ако је он у стању да прихвати критику тих организација, и оне морају да признају да нису увек у праву.

Уз захвалност организацијама цивилног друштва на помоћи да се нађе прави политички и људски пут у односу према избеглицама, премијер је рекао да је сигуран да ниво координације са организацијама цивилног друштва може у наредном прериоду бити и већи и бољи.

Mајкл Давенпорт: Неопходна блиска сарадња ЕУ, донатора и држžава

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт поновио је данас похвале на рачун свих у Србији за однос према избеглицама и рекао да очекује да ће на састанку у Луксембургу бити формиран нови фонд за помоћ државама кроз које пролазе избеглице с Блиског истока.

Давенпорт је посебно нагласио значај предстојећег састанка у Луксембургу, на коме очекује да ће учесници, међу којима и представници Србије, да донесу заједничку декларацију у вези са помоћи државама кроз које пролазе избеглице.

- ЕУ је одлучна и намерава да остане и буде партнер земљама у региону - поручио је шеф Делегације ЕУ.

Давенпорт је на данашњем скупу посвећеном тој проблематици нагласио неопходност блиске сарадње Европске уније, међународних донатора, као и држава кроз које избеглице пролазе, посебно имајући у виду да долази зима.

Он је истакао и да морамо да будемо флексибилни у планирању, јер се очекује већи број избеглица у наредном периоду.

ЕУ је, потврдио је, одлучна да настави да показује истинску солидарност са државама у региону, међу њима и са Србијом, сада у вези с избегличком кризом и онако како је то било током прошлогодишњих поплава.

Он је нагласио да је ово што се дешава велики тест и за ЕУ и да је време за нове, смеле и одлучне акције њених институција, али и држава чланица како би се принцип солидарности и хуманости применио у пракси.

- Желим да нагласим спремност ЕУ да настави и даље да помаже на један конкретан начин - рекао је Давенпорт истакавши да се морају планирати и различити сценарији у избегличкој кризи.

Нагласивши значај ангажовања грађанског друштва на помоћи избеглицама, као и њихову сарадњу са државним органима, Давенпорт је најавио да је ЕУ спремна за наставак сарадње са свима који су ангаживани на том проблему.

Јанковић: Збринути и децу која без родитеља пролазе кроз Србију

И Заштитник грађана Саша Јанковић изнео је све могуће похвале на рачун државних органа и њиховог ангажмана у избегличкој кризи, додајући да су и грађани, као и невладине организације допринели да се на прави начин суочимо са овим историјским догађајима.

Он је навео да посао није завршен, јер нас очекује хладно време и зима, чему се треба прилагодити и обезбедити низ ствари, попут топле одеће, обуће.

Указао је посебно на проблем малолетника, који без пратње родитеља пролазе кроз Србију и навео да је њих око 5.000 регистровано код нас.

Морамо због таквих оспособити и социјалне раднике, приметио је, јер је то прави начин да се заштите и збрину малолетници и деца.

Приметивши да избегличка криза неће бити окончана вероватно ове а можда ни наредне године, он је поручио да у таквим околностима "свако од нас треба да ради свој посао". 

Извршна директорка Фонда за отворено друштво Јадранка Јелинчић је оценила је да проблем избеглица и миграната спада у домен поштовања људских права, те навела спремности цивилног сектора да настави да ради на тим значајним питањима.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер