уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Са косовским Албанцима живећемо још хиљаду година, онај који мисли да треба ратујемо са њима не жели добро нашој земљи
Хроника

Александар Вучић: Са косовским Албанцима живећемо још хиљаду година, онај који мисли да треба ратујемо са њима не жели добро нашој земљи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. јул 2016.

 Са косовским Албанцима живећемо наредних хиљаду година и зато треба да сарађујемо у корист обе стране, да нађемо најбољи могући политички оквир, а да не нашкодимо својим националним интересима - поручио је данас премијер Србије Александар Вучић.

- Ми морамо да проналазимо решења за одређена питања. И ма колико ја знао да је то непопуларно и у Србији, ми морамо да разумемо да живимо, ако не једни са другима, онда једни поред других. И да ћемо тако да живимо у наредних хиљаду година - изјавио је Вучић у разговору са новинарима у Бриселу, после састанка са шефицом европске дипломатије Федериком Могерини.

Како је истакао, "онај ко мисли да треба да водимо ратове и улазимо у сукобе не мислим да је много паметан и да жели добро нашој земљи”".

Према Вучићевим речима, питање формирања Заједнице српских општина (ЗСО) је и најтеже питање и суштина Бриселског споразума, али да није лако Албанцима да то у овом тренутку спроведу.

- важно је да ствари гурамо напред и да видимо како желимо стратешки ствари да решимо - рекао је Вучић.

Бриселски споразум није "мртво слово на папиру"

Премијер се није сагласио са новинарском констатацијом да је Бриселски споразум "мртво слово на папиру", иако би, како је рекао, било то лако рећи, имајући у виду да се шест од 15 тачака Бриселског споразума односе на Заједницу српских општина, која још није формирана због препрека у Приштини.

- Немојте да сметнете са ума да то што смо разговарали, и оно што смо потписали, чак и оно што није проведено у дело, да смо имали значајно мање инцидената између Срба и Албанаца на годишњем нивоу, него сто имамо у Београду између Срба. То говори да су разговори дали одређене резултате, да људи знају да само мирним путем, дијалогом проблеми могу да се решавају - објаснио је Вучић.

Према његовим речима, Србија жели најбољи могући политички оквир, где ће моћи и да зарађује новац, али да не нашкоди својим националним интересима.

Без коментара на најаву демаркације

На питање о наводима косовског министра спољних послова Енвера Хоџаја да очекује да једно од питања у дијалогу буде и демаркација граница између Србије и Косова, премијер је одговорио да не жели да се меша у изјаве приштинских званичника.

Како је нагласио, њихове изјаве немају везе са приступом ЕУ и намењене су за унутрашње потребе албанског становништва на Косову.

Он је додао да ће ускоро да се састану тимови Београда и Приштине како би се решила нека техничка питања, попут броја базних станица за мобилног оператера.

- Остало је да се договоре техничке ствари. Имамо добар споразум који је добар за Србе на Косову, али и за Албанце. Сви су тим споразумом задовољни, остала су само техничка питања” - рекао је Вучић.

Решавање тих питања, како је додао, био би добар политички сигнал, јер “људи и у Србији треба да разумеју да тек синергијом добрих порука, политика и имиџа у Бриселу, Москви, Вашингтону, Пекингу и другим местима можете да привучете још више страних инвеститора”.

- То ће значити да нам од тога, а не само од унутрашњих економскиих реформи, зависи и долазак инвеститора, фабрика, привредни раст, раст БДП-а... То је све једно са другим увезано” - подвукао је Вучић нагласивши да је управо зато Србија била мање неуспешна или успешнија од осталих у претходних годину и по дана.

На питање да ли је договорен дијалог на највишем нивоу, Вучић је поновио да је било речи о томе како урадити конкретне ствари, и да то није питање састанака, већ како решавати проблеме.

Јуче важан дан за Србију, данас настављамо напоран пут ка ЕУ

Састанак премијера Србије Александра Вучића и шефице европске дипломатије Федерике Могерини у Бриселу завршен је данас око поднева с поруком да је јуче био важан дан за Србију, али да се од данас наставља напоран рад на путу евроинтеграција Србије.

Он је после састанка истакао да је са Могерини разговарао о Поглављу 35, односно наставку дијалога са Приштином, како и на који начин је то форматизовано, али и да се суштински донесе бољи резултат који би значио стабилност тог дела Балкана.

- Али, да не буду у тешкој ситуацији ни Београд, ни Приштина, јер нам је најмање потребно да имамо било какве нове сукобе, политичке или било које друге свађе” - рекао је Вучић новинарима.

Према његовим речима, разговор се односио и на то како додатно економски ојачати регион довођењем страних инвестиција.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер