понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Очекујем аранжман са ММФ, све друго било би велико изненађење и разочарање; Не требају нам паре већ гаранција да се Србија налази на добром путу
Хроника

Александар Вучић: Очекујем аранжман са ММФ, све друго било би велико изненађење и разочарање; Не требају нам паре већ гаранција да се Србија налази на добром путу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. фебруар 2015.

Премијер Србије Александар Вучић очекује да ће Борд директора Међународног монетарног фонда на сутрашњем састанку одобрити Србији аранжман из предострожности.

"Све друго, осим добијања аранжмана, било би велико изненађење и разочарање", изјавио је председник владе Тањугу.

"Верујем да ћемо добити одобрење директора ММФ-а, и то ће бити велики сигнал инвеститорима да долазе у Србију. То је сигнал и за грађане, да смо добро радили и да смо, што је много важније, на добром и на сигурном путу", поручио је премијер.

Влада је, навео је премијер, реализовала све претходне мере које су важне за добијање аранжмана с том међународном институцијом.

Премијер је нагласио да, у тренутку кад у добром делу Европе има земаља које не знају којим путем желе да иду, Србија предузима један храбар, тежак, озбиљан и одговоран пут, а аранжман са ММФ-ом ће бити сигнал да је то тако.

Према његовим речима, на састанак директора ове међународне финансијске институције отпутовао је и њен представник у Србији Даехаенг Ким.

Даехаенг Ким ће бранити своју позицију и верујем да ћемо добити зелено светло. И то ће да буде велика вест“, рекао је Вучић.

На питање за шта би Србија могла да употреби тај новац, односно око милијарду евра колико ће на основу аранжмана бити доступно, Вучић је одговорио: "„Заборавите на тај новац!".

Влада Србије у овај аранжман не улази због новца, истакао је, већ због програма и плана који је направила.

"То што ћемо имати милијарду коју можемо да искористимо, уопште нам није потребно. До јуна или јула нама новац није потребан, осим за 'ролловер', односно за враћање старих кредита кроз узимање нових. Аранжман са ММФ-ом нам је потребан због сигурности, инвестиција, за одобрење плана за будућност, за гаранције да се Србија налази на сигурном путу", поручио је Вучић.

На питање да ли би део тог новца ипак могао да иде у потрошњу, премијер одговара да то није опција, посебно што је план да се дефицит буџета у наредним годинама смањује.

Планирани дефицит за 2015. је око милијарду и по евра, што је много мање него у претходним годинама, а могао би да буде и мањи од планираног“, рекао је Вучић.

Већ догодине, дефицит морати да се спушта, навео је он и поручио да Влада Србије неће бити задовољна све док дефицит не спадне на 500 милиона евра.

Кад се то догоди, Србија ће спадати у ред веома успешних земаља, када је реч о буџету и фискалном дефициту. Онда можемо пуним плућима и пуним једрима да идемо у повећање раста, закључио је премијер.

ММФ сутра у Вашингтону о аранжману са Србијом

Борд извршних директора Међународног монетарног фонда требало би сутра у Вашингтону да донесе одлуку о склапању аранжмана из предострожности са Србијом, што је страним инвеститорима увек недвосмислен сигнал да је земља која добије такав споразум финансијски стабилна и сигурна за улагање.

Нови трогодиšшњи аранжман, према најавама чланова Владе Србије, неће подразумевати нови зајам од ММФ-а за јачање девизних резерви Србије, јер је Србија довољно ликвидна, те јој кредит није потребан.

Влада Србије оваим аранжžманом практично преузима, у складу са Законом о будзету за 2015. обавезу да ће спровести фискалну консолидацију, реструктуирање јавног сектора, односно, структурне мере и мере макроекономске стабилизације, као и да ће у наредне три године смањити дефицит за 1,3 до 1,4 милијарду евра или за 4,25 одсто БДП.

Уколико ММФ одобри нови аранжман, прва контрола извршења преузетих обавеза уследиће половином маја, када ће представници ове институције доћи у Београд.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер